Kültür Turu İle Tarih Yolculuğu: Türkiye’deki 23 Muhteşem Antik Kent

Kültür turu ile Türkiye’de yer alan muhteşem antik kentleri ziyaret etmeyi mutlaka yapılacaklar listenize almalısınız. Türkiye’de gezilecek ve görülecek o kadar güzel yerler var ki… Köklü tarihi ile bundan yüzyıllar öncesinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemizde yer alan antik kentler ise ayrı bir değer olarak karşımıza çıkıyor bu tablo içerisinde. Bu yüzden herkesin hayatı boyunca mutlaka antik kent gezisi yapması gerektiğini düşünüyorum. Ben de bu yazıda, kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan benzersiz kültür turu yolculuklarında görebileceğiniz 20 muhteşem antik kentten bahsetmek istedim sizlere. Yaşadığımız ülkeyi yakından tanımak, üzerinde bulunduğumuz topraklarda bir zamanlar hangi medeniyetlerin yer aldığını öğrenmek ve tarihsel bir yolculuğa çıkarak geçmişi keşfetmek için siz de bu heyecana ortak olmak istiyorsanız gelin kültür turu ile antik bir yolculuğa çıkalım.

* Aşağıda yer alan bazı antik kentler UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan değerlerimizin tamamını keşfetmek için de linke tıklayabilirsiniz.

Kültür Turu İle Türkiye’nin Antik Kentlerine Yolculuk

Kültür turu ile Türkiye’nin antik kentlerini keşfetmek için yola çıkmak isteyenler dört mevsimi de ayrı ayrı değerlendirebilir ve farklı mevsimlerde farklı güzelliklerle karşılaşabilir. İşte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve keşfedilmeyi bekleyen Türkiye’nin muhteşem antik kentleri huzurlarınızda;

1) Truva Antik Kenti / ÇANAKKALE

Kültür turu

Kültür turu ile keşfedilecek en güzel ve değerli yerlerden biri Çanakkale oluyor. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve büyük savaşlar görmüş bu kadim kent, adeta bir açık hava müzesi konumunda. Tarihi değere sahip olan Çanakkale’de mutlaka görmeniz gereken antik kent de yer alıyor. Çanakkale merkezde yer alan Truva atı en çok bilindik sembol olsa da aslında Truva Antik Kenti, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve herkesin görmesi gereken bir yer. Çanakkale merkez ilçesini bağlı Tevfikiye köyünün batısında yer alan Hisarlık Tepesi’nde bulunan Truva Antik Kenti’nin adı, Homeros tarafından yazıldığı sanılan İlyada da geçmekte. Truva Savaşı’nın gerçekleştiği antik kent, 1870’lerde Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilip gün yüzüne çıkartılmıştır.

* Çanakkale gezisinde antik kent gezisi ile birlikte şehitlik ziyareti de yapabilirsiniz. Bunun için rotanızı dilerseniz Gelibolu’ya çevirebilirsiniz. Gelibolu gezi rehberine linkte tıklayarak ulaşabilirsiniz.


2) Efes Antik Kenti / İZMİR

Kültür turuİzmir’in Selçuk İlçesinde yer alan Efes Antik Kenti, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığı kadar “Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olan Artemis Tapınağı’na ve dünyaca ünlü Selçuk Meryem Ana Evi’ni de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision) gibi tarihi ögeleri de antik kent içerisinde yer alıyor. Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında alan ve her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti Anadolu uygarlıklarının kültürünü yansıtan önemli değerlerimizden biri. Bana göre hayatınız boyunca mutlaka kültür turu ile seyahat etmeli ve burayı görmelisiniz.

*Efes gezi rehberi için linke tıklayınız.


3) Milet Antik Kenti / AYDIN

Kültür turuBüyük Menderes Nehri’nin kıyısında yer alan ve antik bir liman şehri olan Milet Antik Kenti, taş devri döneminde inşa edilmiş oldukça köklü bir yer. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu ilk olarak M.Ö. 3500-3000 yıllarında cilalı taş devri döneminde yaşayanların yerleşkesi olduğu söylenen Milet Antik Kenti, tarih boyunca Roma, Troy, Efes gibi devletlere ev sahipliği yaparak toplamda 12 İyon uygarlığının hakimiyeti altında kalmış. Ağırlıklı olarak sanat, felsefe ve bilim alanında çalışmaların yürütüldüğü bir kent olan Milet Antik Kenti’nin 15.000 kişilik görkemli tiyatrosu ise günümüze korunarak gelmeyi başarmış.


4) Bergama Antik Kenti / İZMİR

Kültür turu

Antik çağda adı Pergamon olan Bergama, İzmir’de yer alan tarihi değerlerimizden biri. İsmini mitolojiye göre Neoptelomos ile Andromakhe‘nin oğlu Pergamos‘tan alan şehir İzmir‘in 100 km kuzeyinde Bakırçay Havzasında yer alan 2800 yıllık tarihi geçmişe sahip. Bergama Antik Kenti, uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak biliniyor. Eski çağlarda Misya bölgesinin önemli merkezlerinden biri olan Bergama, Pergamon Krallığı’nın başkentlik etmiş Bergama, krallık döneminde saray, tapınak, tiyatro gibi yapılara sahip olur. Krallığın Roma’ya bağlanmasının ardından Batı Anadolu’nun sayılı kentlerinden biri olarak kalan Bergama, Türkiye’nin değerlerinden biri olarak mutlaka görülecek yerler arasındaki yerini de böylece alır.

*Bergama gezi rehberi için tıklayın


5) Letoon Antik Kenti / MUĞLA

Kültür turu

Kültür turu kapsamında şimdi de rotayı Muğla’ya çeviriyoruz. Fethiye yakınlarında yer alan Letoon Antik Kenti, Şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kuruluyor. Kentte en eski yerleşim izleri M.Ö 7. yüzyıla kadar gidiyor. Kalıntılar ve ele geçen kitabeler buranın dinsel ve politik bir alan olduğunu gösteriyor. Ören yeri merkezinde yan yana üç tapınak bulunuyor. Bunlardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis, güneyindeki Apollon’a adanmıştır.

*Dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından biri olan Fethiye’nin de yer aldığı Likya Yolu Yürüyüşü için tıklayın.


6) Aphrodisias Antik Kenti / AYDIN

Kültür turu

Adını, aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den alan Aydın’daki Aphrodisias Antik Kenti, tarih boyunca, içinde bulunduğu nehir havzasının doğal özelliklerinden beslenmiş ve Antik Dönem’deki en büyük zenginlik kaynağı mermer ocakları olmuş. Geç neolitik çağa kadar uzanan geçmişiyle Aphrodisias, eşsiz mermerleri ve mermer işçiliği ile benzersizleşiyor. Mermer ocaklarının kente yakın olması, Aphrodisias’ın bu kenti heykel sanatı için yüksek kaliteli bir üretim merkezi haline getirmesindeki önemli bir etmen oluyor. Aphrodisias Antik Kenti’nin öne çıkan bölümü tiyatro alanı. Kazılarda ortaya çıkarılan tiyatronun sahne yapısının duvarlarındaki yazılarda, Caesar’ın, Aphroditeye hediye ettiği altın bir Eros heykelinden de söz ediliyor. Dolayısıyla bir ihtimal, Caesar bu kente uğramış olabilir.


7) Çatalhöyük Antik Kenti / KONYA

Kültür turu

Yaklaşık 10 binlik geçmişi bulunan Çatalhöyük Konya’da yer alıyor. Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri olan Çatalhöyük, Türkiye’de keşfedilmesi gereken arkeolojik rotalardan biri. Özellikle neolitik yerleşimin genişliği, barındırdığı nüfusu, oluşturduğu güçlü sanat ve kültür geleneği ile son derece dikkat çekicidir. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük ayrıca ilk tarımcı topluluklardan da biri olma özelliğine sahip.


8) Hattuşa Antik Kenti / ÇORUM

Kültür turu

Geç tunç çağı dönemindeki başkent olan Hattuşa, Türkiye’nin orijinal yerlerinden biri. Çorum’a 82 km uzaklıkta bulunan Hattuşa, Hitit Devleti’ne başkentlik etmiş ve bu dönem ile sanat ve mimarlık alanında gelişme göstermiş. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Hattuşa’da yapılan kazılarda 5 kültür katı ortaya çıktı. Bu katlarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar bulundu.


9) Ani Antik Kenti / KARS

Kültür turu

Son yıllarda hem Kars hem de Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek oldukça revaçtaydı. Bu sene de Kars’a gitmek yine popüler olacağa benziyor. Türkiye ve Ermenistan sınırında yer alan Ani Antik Kenti de bu yolculuğu efsaneleştiren güzelliklerden biri oluyor elbette. Erken demir çağından 16. yüzyıla kadar yerleşimin sürekli olduğu, Orta Çağ’ın şehircilik, mimarlık ve sanat açısından gelişiminin tüm zenginlik ve çeşitliliğinin bir arada görüldüğü İpek Yolu üzerinde yer alan bu bölge, UNESCO tarafından koruma altına alındı. Anadolu ve Kafkasya’nın kültürel mirası olan Ani Harabeleri’ni hala görmediyseniz, en kısa zamanda mutlaka görmelisiniz.

*Kars gezisi için bu yazıdan bilgi alabilirsiniz.


10) Göbeklitepe / ŞANLIURFA

Kültür turu

2018 senesi ile aldığımız müjdeli bir haber oldu Göbeklitepe‘nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi. Şanlıurfa’da yer alan ve insanlık tarihinin en eski tapınağı olan Göbeklitepe, neolitik döneme ait bir tapınak. İnsanlık tarihindeki ilk inanç merkezi olarak bilinen ve bugün dünya çapında bir üne sahip olan bu arkeolojik alanda şimdiye kadar 6 tapınak gün yüzüne çıktı. Günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edilen Göbeklitepe, bilinen en eski yapıtın bulunduğu Malta’daki tapınaktan tam olarak 7500 yıl daha eski. Yine eski tapınaklardan biri olarak tanıdığımız ve İngiltere’de yer alan ünlü tapınak Stonehenge‘den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski bir tapınak. Yani neredeyse 5000 yaşında…

*Göbeklitepe hakkında yazılmış detaylı bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.


11) Knidos Antik Kenti / MUĞLA

Kültür turuDatça’ya yakın bir konumda yer alan Knidos Antik Kenti, ilk zamanlar Dalacak Burnu Burgaz Mevkii’nde kuruluymuş. Sonraları yarımadanın batı ucundaki Tekir Burnu üzerine taşınmış. Ağırlıklı olarak bilim ve matematik ile öne çıkan Knidos Antik Kenti, tarihin en büyük astronomi ve matematik bilimcileri arasında yer alan Eudoksus, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos’ı yetiştirmiş önemli bir kent.


12) Zeugma Antik Kenti / GAZİANTEP

Kültür turu

Kültür turu ile keşfedilecek değerli antik kentlerden biri de Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 km. doğusunda yer alan ve tepeler üzerine kurulmuş bir kent olan Zeugma Antik Kenti oluyor. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator tarafından kurulan antik kent, aynı bölgenin tam karşısında generalin eşi Apama için kurulan bir başka şehir ile köprü vasıtasıyla birbirine bağlanmış. Ve kentin adı, geçit anlamına gelen “Zeugma” olarak değiştirilmiş. Roma Dönemi’nde altın çağını yaşayan Zeugma Antik Kenti, bu dönemde özellikle sanat alanında çok ilerlemiş. Günümüze kadar ulaşan Zeugma mozaikleri ise sanat alanındaki en büyük değer olarak dünyaca biliniyor. Öyle ki Zeugma kazıları sırasında ortaya çıkan ve “dünya rekorunu” Gaziantep’e ve Türkiye’ye kazandıran bullalar (Mühür Baskı) da bunun en iyi örneği.


13) Aspendos Antik Kenti / ANTALYA

Kültür turu

Muhteşem dev tiyatrosu ile Türkiye’nin en özel yerlerinden biri de Aspendos Antik Kenti oluyor. Antalya’nın Serik ilçesinde, Belkıs köyünde yer alan ve antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kent olan Aspendos Antik Kenti, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş. Kentin sembolü olan tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş. Helen ve Roma İmparatorlukları yaşayan Aspendos adı ise bölgedeki Yunan hükümdarlığı öncesinde belirlenen ve yerli bir Anadolu dilidir. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosu olan Aspendos Tiyatrosu‘nun mimarı ise Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur.


14 ) Phaselis (Faselis) Antik Kenti / ANTALYA

Kültür turu

Antalya sadece deniz ve güneş demek değil. Aspendos Antik Kenti dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok önemli tarihi değeri de bu bölgede yer alıyor. Antalya’ya 35 km uzaklıktaki Tekirova Köyü’nde, yemyeşil bir ormanın içinde yer alan Phaselis Antik Kenti de onlardan biri. Tarihi kalıntılar ile mavinin ve yeşilin birleştiği Phaselis Antik Kenti, bir liman kenti olarak kuruluyor. Burada dört liman yer alıyor. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Limanların içinde en önemlisi ise güneyde olanı. Phaselis Antik Kenti’nde ayrıca Hadrian Su Yolu Kapısı hamamlar, agora ve tiyatro gibi kamu yapıları da bulunuyor.


15) Assos Antik Kenti / ÇANAKKALE

Kültür turu

Kuzey Ege’nin en önemli özelliği, bölgede yer alan hemen her yerin oksijen oranın yüksek olması. Kuzey Ege’nin nimeti olarak adlandırabileceğimiz temiz havayı içimize Assos‘ta çekmek için devam ediyoruz. Kekik kokularıyla ünlü Assos’un tarihi ve kültürel yapısı, hem benliğimizi hem de kültürümüzü zenginleştiriyor. Behramkale Köyü içerisindeki, Aristo’nun felsefe okulu açtığı ve Bizans Döneminin Psikoposluk Merkezi olan Assos’ta gezilecek yerler arasında ise AkropolAthena Tapınağısarnıçlar ve çeşmeler ve Anadolu’nun en etkileyici nekropolü yer alıyor.

Assos Gezi Rehberi için linke tıklayın


16) Aperlai Antik Kenti / ANTALYA

Kültür turu

Sanırım Antalya’yı daha önce nasıl bu açıdan keşfetmediğinizi düşünmeye başladınız. Büyük çoğunlukla sadece yazları aklımıza gelse de aslında baharda tam da kültür turu yapmak için en ideal yerlerden biridir Antalya. Aperlai Antik Kenti de Antalya gezisi için bir başka keşif rotası oluyor. M.Ö. 400’lerde kurulmuş Likya kenti olan Aperlai Antik Kenti, Kaş ile Kekova arasında arasında bulunan Sıcak Yarımadası’nın eteklerinde yer alıyor. Likya Yolu yürüyüş güzergahında da görülebilen Aperlai Antik Kenti, mor rengin doğduğu yer olarak biliniyor. Deniz kabuğundan elde edilen mor rengin Roma Dönemi’nde sadece asiller tarafından kullanıldığını da belirteyim. Hatta sonraları Vatikan’da üst rütbeli din adamları tarafından da kullanılıyor mor renk.


17) Herakleia Antik Kenti / MUĞLA

Kültür turu

Milas’a 39 km. uzaklıkta yer alan ve Kapıkırı Köyü içerisinde kalan Herakleia Antik Kenti, bu adı ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ten alıyor. İonya bölgesinde yer almasına rağmen karakter ve tarihi geçmişiyle Karya şehri olarak kabul gören antik kent Persler, İskender İmparatorluğu, Seleukoslar hakimiyetleri görmüş ve tarih boyunca konumu gereği keşişlerin gizlenme yeri olmuş. Kaya, sur ve taşlarla çevrili olan antik kent, mimari açıdan çok iyi şekillendirilmiş Helen Dönemi yapısı olması ile de öne çıkıyor. Ayrıca antik kentin yer aldığı limanın arkasında bulunan Athena Tapınağı da kentin en iyi korunmuş yapılarından biri. Kentin sahiline ve adalara giden yolun kenarında yer alan Endymion Kutsal Alanı’nında ise tavanlarında ve duvarlarında İsa, Meryem ve Azizler’in tasvir edildiği fresklerin yer aldığı çilehane görülebilir.


18) Olympos (Olimpos) Antik Kenti / ANTALYA

Kültür turuAntalya’da yer alan ve bir liman kenti olan Olympos Antik Kenti, caretta caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunuyor. Olympos Antik Kenti Helen, Roma ve Likyalıların egemenliği altında kalmış bir kültür başkenti olarak günümüze kadar birçok yapısıyla ulaşmayı başarabilmiş. Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya doğru denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasına dağılmış durumda. Kentin girişine orman ve pansiyonların içinden geçerek ulaşılıyor. Eğer Olympos Antik Kenti’ne yazın gidecekseniz Olympos Plajı’nın muhteşem denizinde de mutlaka yüzün.


19) Myra Antik Kenti / ANTALYA

Kültür turuAntalya’nın Demre ilçesinde bulunan Myra Antik Kenti, tarihi Likya yolu güzergahı üzerinde yer alıyor. Kaya mezarlarıyla ünlü Myra Antik Kenti, Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos’un doğduğu yer olarak biliniyor. Muhteşem manzarası olan kaya mezarlarını gezerken tarihte boyut atladığınızı düşünebilirsiniz burada. ‘Yüce Ana Tanrıça’nın Yeri’ anlamını gelen kentin görkemli tiyatrosu da günümüze oldukça sağlam halde ulaşmış durumda.


20) Magnesia Antik Kenti / AYDIN

Kültür turuKütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan Magnesia Antik Kenti, Aydın’a bağlı Germencik İlçesi’nde yer alan  Tekin Köyü’nde bulunuyor. Thessalia’dan gelen Magnetler tarafından kurulan Magnesia Antik Kenti’nde inşa edilen ilk Magnesia’nın yeri Apollon’un kehaneti ve yol göstermesi üzerine bilinmiyor. Helen, Bergama ve Roma İmparatorlukları hakimiyetinde kalan antik kenti de kültür turu kapsamında mutlaka görmelisiniz.


21) Aizona Antik Kenti / KÜTAHYA

Kültür turuKütahya’ya bağlı Çavdarhisar İlçesi’nde yer alan Aizona Antik Kenti, Bizanslıların piskoposluk merkezi olarak biliniyor. Aizona Antik Kenti’nin en önemli özelliği, Zeus adına inşa edilmiş ve Anadolu’nun en iyi korunmuş tapınağının burada yer alıyor olması. Stadyum, tiyatro, hamam ve nekropol alanları bulunan Aizona Antik Kenti’nde ayrıca Meter Steune’nin kutsal mağarası da yer alıyor.


22) Hierapolis Antik Kenti / DENİZLİ

Kültür turu

Denizli’de bulunan Pamukkale, bembeyaz travertenleri ile bir efsane desem yeridir. Denizli’ye 18 km. uzaklıkta yer alan ve arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılan Hierapolis Antik Kenti ise bölgenin en önemli yeri olarak karşımıza çıkıyor. Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından MÖ. II. yy başlarında kurulduğu ve Bergamanın efsanevi kurucusu Telephosun karısı Amazonlar kraliçesi Hieradan dolayı, Hierapolis adını aldığı söyleniyor. Denizli ve Pamukkale gezisi sırasında kültür turu keşfinize bu antik kenti eklemeyi de unutmayın.

*Pamukkale Hierapolis Antik Şehri gezisi için tıklayın.


23) Sagalassos Antik Kenti / BURDUR

Kültür turu

Türkiye’de yer alan ve kültür turları ile keşfedilmeyi bekleyen Sagalassos Antik Kenti, antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölgede yer alıyor. Günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanan geçmişiyle orijinal yapı taşlarının neredeyse tamamı hasarsız bir şekilde duruyor. Bin yıllık seramik üretimi ile antik dönemde en uzun seramik üretimi merkezi olarak kullanılan Sagalassos Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de girmek için sırada yer alıyor.

*Jolly ile antik kentlere yolculuk etmek için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir