Küba Turu Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 25 İlginç Bilgi

Küba turu birçok seyahatseverin hayallerini süslüyor. Renkli evleri, sıcak kanlı insanları, farklı kültürü ve atmosferi ile hayatınızda yapabileceğiniz en farklı deneyimlerden biri de Küba turu olacaktır eminiz. Eğer Küba gezisi yapmayı düşünüyorsanız bu ülkeye gitmeden önce bilmenin gereken 25 ilginç bilgi var.

Küba Turu Öncesi Gerekli Bilgiler

Küba’nın kendine has bir kültürü var. Zaten biz de bu ülkeyi bu yüzden sevmiyor muyuz? Peki nedir o bilgiler? Gelin anlatalım…

Unesco’ya göre dünyada en çok görülmek istenen ülke

Bizce de bu konunun araştırılmasına bile gerek yok. Eminiz ki dünyada en çok görülmek istenen ülkeler başında Küba geliyordur. Birinci sırada yer almasına da hiç şaşırmayız.

Küba’da en yenisi 1959 model olan Amerikan arabaları var

Küba'daki Eski Amerikan Arabalarından Biri

İşte Küba’yı Küba yapan güzelliklerden biri. Instagram’da like üstüne like, takipçi üstüne takipçi yapacak potansiyeldeki bu arabalardan Küba’da bolca bulunuyor.

Küba sokaklarında reklam panosu göremezsin

Sanırım Küba’yı gittikçe daha da sevmeye başlıyoruz. Maddi işlerle alakası olmadığını bildiğimiz Küba’da hiç reklam panosu olmadığı için şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

Küba’nın meşhur puro fabrikalarında kitap okumak şart

Küba puroları meşhurdur ama purolar nasıl yapılıyor bilmeyiz. Şimdi size Küba puroları hakkında, daha doğrusu çalışma ortamı hakkında bir bilgi verelim. Puro fabrikalarının büyük özelliği şeflerinin işçilere mesai bitimine kadar kitap ve gazete okumaları. Gel de ülkeyi sevme…

Puro Sarma Atölyeleri

5) Küba’da sanılanın aksine banka bulunuyor.

6) Küba’da en çok tüketilen yiyecek kahve, rom ve avokado.

7) Küba’da alkolsüz pek çok bulunuyor.

8) En fazla kokteyl çeşidi bu ülkede yapılıyor.

Küba Kokteylleri

9) Fakir bir ülke olmasına rağmen sokaklarda evsizleri ya da dilenenleri göremezsiniz. Çünkü bu ülkede barınma, sağlık ve eğitim ücretsiz.

10) Tahta oymacılığı bu ülkede en gelişmiş el sanatıdır.

Küba'daki Tahta Oymacılığından Örnekler

11) Amerikalı yazar Ernest Hemingway ‘’Çanlar Kimin İçin Çalıyor’’ ve ‘’ Yaşlı Adam ve Deniz‘’ romanlarını Küba’da yaşadığı dönem yazmış.

12) Bu ülkede spora çok büyük önem verilir ve en revaçta olan spor beysboldur.

13) Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olması ile dikkati çeker.

Küba Puro İçen Kadınlar

Havana’da bir parkta Atatürk’ün büstü bulunur

Ayrıca Küba halkı Türkleri çok sever. Her şey karşılıklı. Zira biz de onları pek seviyoruz.

15) Ülkede Şeker Bakanlığı bulunması ilginçliklerden biridir.

16) Ülkenin sembol ağacı kral palmiyesi, sembol çiçeği Mar pacifico (yerel yasemin), sembol kuşu da tüylerinin renklerinin Küba bayrağını çağrıştırması dolayısıyla Trogon’dur.

Tüylerinin Renkleri Küba Bayrağını Çağrıştıran Trogon

17) Küba’da askerlik süresi 2 yıldır. Ayrıca kadınlar da gönüllü askerlik yapabilir.

18) Halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilmiştir. Fakat pahalı bir ihtiyaç olmasından çoğu kişide yoktur.

19) Küba demek dans demektir. 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa bu ülkeden çıkmıştır.

Küba'da Dans

20) Dünyanın en iyi sağlık eğitimi bu ülkede verilmekte ve en iyi doktorlar bu ülkeden çıkmaktadır.

21) Latin Amerika’nın ilk treni bu ülkede yapılmıştır, fakat ulaşım amaçlı değil şeker kamışı taşımacılığı için kullanılmıştır.

Latin Amerika'nın İlk Treni Küba'da...

22) Dünyanın en büyük resmi olan Mural De La Prehistoria, 196 metre boyutu ile bu ülkede bulunmaktadır. Bu eser Fidel Castro’nun arkadaşı ünlü ressam ve aynı zamanda Frida Kahlo’nun kocası da olan Diego Rivera’ya aittir.

23) Bu ülkede hiçbir zehirli hayvan ve bitki bulunmamaktadır.

24) Ülkede yerel halk kent içi ulaşımı bici-taxi ile sağlamaktadır.

Küba'nın yerel taksisi

25) Anayasalarında devletin dini şudur diye bir madde bulunmamaktadır. Kişilerin dinine, dini uygulamalara karışılmamaktadır. Bu ülkede çok fazla inanan yoktur.

Küba Nerede?

Küba ya da resmi adıyla Küba Cumhuriyeti Karayipler’de yer alan bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, temel olarak Küba adasından oluşur. Küba’nın başkenti Havana’dır ve aynı zamanda Küba’nın en büyük şehridir.

Küba Bayrağı

Küba bayrağı da Küba’ya gitmeden önce hakkında bilgi sahibi olmanız gereken konulardan. İspanya’dan 1898 tarihinde kazanılan bağımsızlık sonrası kullanılmaya başlanan Küba bayrağı, Küba’nın 20 Mayıs 1902’de de Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılıp bağımsızlığına kavuşmasıyla resmi bayrağı halini almıştır.

Jolly ile Küba Turları‘na Çıkmak İçin Tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir