Küba Turu Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 25 İlginç Bilgi

Küba turu birçok seyahatseverin hayallerini süslüyor. Renkli evleri, sıcak kanlı insanları, farklı kültürü ve atmosferi ile hayatınızda yapabileceğiniz en farklı deneyimlerden biri de Küba turu olacaktır eminiz. Eğer Küba gezisi yapmayı düşünüyorsanız bu ülkeye gitmeden önce bilmenin gereken 25 ilginç bilgi var.

Küba Turu Öncesi Gerekli Bilgiler

Küba’nın kendine has bir kültürü var. Zaten biz de bu ülkeyi bu yüzden sevmiyor muyuz? Peki nedir o bilgiler? Gelin anlatalım…

Unesco’ya göre dünyada en çok görülmek istenen ülke

Bizce de bu konunun araştırılmasına bile gerek yok. Eminiz ki dünyada en çok görülmek istenen ülkeler başında Küba geliyordur. Birinci sırada yer almasına da hiç şaşırmayız.

Küba’da en yenisi 1959 model olan Amerikan arabaları var

Küba turu

İşte Küba’yı Küba yapan güzelliklerden biri. Instagram’da like üstüne like, takipçi üstüne takipçi yapacak potansiyeldeki bu arabalardan Küba’da bolca bulunuyor.

Küba sokaklarında reklam panosu göremezsin

Sanırım Küba’yı gittikçe daha da sevmeye başlıyoruz. Maddi işlerle alakası olmadığını bildiğimiz Küba’da hiç reklam panosu olmadığı için şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

Küba’nın meşhur puro fabrikalarında kitap okumak şart

Küba puroları meşhurdur ama purolar nasıl yapılıyor bilmeyiz. Şimdi size Küba puroları hakkında, daha doğrusu çalışma ortamı hakkında bir bilgi verelim. Puro fabrikalarının büyük özelliği şeflerinin işçilere mesai bitimine kadar kitap ve gazete okumaları. Gel de ülkeyi sevme…

Küba turu

5) Küba’da banka bulunmuyor.

6) Küba’da en çok tüketilen yiyecek kahve, rom ve avokado.

7) Küba’da alkolsüz içilen tek içecek kahve.

8) En fazla kokteyl çeşidi bu ülkede yapılıyor.

Küba Turu

9) Fakir bir ülke olmasına rağmen sokaklarda evsizleri ya da dilenenleri göremezsiniz. Çünkü bu ülkede barınma, sağlık ve eğitim ücretsiz.

10) Tahta oymacılığı bu ülkede en gelişmiş el sanatıdır.

shutterstock_160705223

11) Amerikalı yazar Ernest Hemingway ‘’Çanlar Kimin İçin Çalıyor’’ ve ‘’ Yaşlı Adam ve Deniz‘’ romanlarını Küba’da yaşadığı dönem yazmış.

12) Bu ülkede spora çok büyük önem verilir ve en revaçta olan spor beysboldur.

13) Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olması ile dikkati çeker.

shutterstock_96487280

Havana’da bir parkta Atatürk’ün büstü bulunur

Ayrıca Küba halkı Türkleri çok sever. Her şey karşılıklı. Zira biz de onları pek seviyoruz.

15) Ülkede Şeker Bakanlığı bulunması ilginçliklerden biridir.

16) Ülkenin sembol ağacı kral palmiyesi, sembol çiçeği Maripsa (yerel yasemin), sembol kuşu da tüylerinin renklerinin Küba bayrağını çağrıştırması dolayısıyla Trogon’dur.

Küba Turu

17) Küba’da askerlik süresi 2 yıldır. Ayrıca kadınlar da gönüllü askerlik yapabilir.

18) Halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilmiştir. Fakat pahalı bir ihtiyaç olmasından çoğu kişide yoktur.

19) Küba demek dans demektir. 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa bu ülkeden çıkmıştır.

Küba Turu

20) Dünyanın en iyi sağlık eğitimi bu ülkede verilmekte ve en iyi doktorlar bu ülkeden çıkmaktadır.

21) Latin Amerika’nın ilk treni bu ülkede yapılmıştır, fakat ulaşım amaçlı değil şeker kamışı taşımacılığı için kullanılmıştır.

Küba Turu

22) Dünyanın en büyük resmi 196 metre boyutu ile bu ülkede bulunmaktadır. Bu eser Fidel Castro’nun arkadaşı ünlü ressam Frida Cahlo’nun kocasına aittir.

23) Bu ülkede hiçbir zehirli hayvan ve bitki bulunmamaktadır.

24) Ülkede yerel halk kent içi ulaşımı bici-taxi ile sağlamaktadır.

Küba Turu

25) Anayasalarında devletin dini şudur diye bir madde bulunmamaktadır. Kişilerin dinine, dini uygulamalara karışılmamaktadır. Bu ülkede çok fazla inanan yoktur.

Küba Nerede?

Küba ya da resmi adıyla Küba Cumhuriyeti Karayipler’de yer alan bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, temel olarak Küba adasından oluşur. Küba’nın başkenti Havana’dır ve aynı zamanda Küba’nın en büyük şehridir.

Küba Bayrağı

Küba bayrağı da Küba’ya gitmeden önce hakkında bilgi sahibi olmanız gereken konulardan. İspanya’dan 1898 tarihinde kazanılan bağımsızlık sonrası kullanılmaya başlanan Küba bayrağı, Küba’nın 20 Mayıs 1902’de de Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılıp bağımsızlığına kavuşmasıyla resmi bayrağı halini almıştır.

Jolly ile Küba Turları‘na Çıkmak İçin Tıkla!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir