Kuala Lumpur Gezi Notları…

Kuala Lumpur Tayland’ın başkenti Bangkok’ta geçirdiğim dolu dolu 5 gün sonrasında 3. kez Kuala Lumpur’da olmak beni oldukça mutlu etti.

Daha havaalanından çıkarken yüzüme tokat gibi inen sıcak ve nemli hava nedeniyle bir daha kaçıp Rapid KL hızlı tren ile şehir merkezine geçiverdim, ama öncesinde sınırdan bir girişim var ki sormayın. Pasaportun içinde unuttuğum dolarlar nedeniyle sınır polisi yüzüme pis pis baktı almasa yeridir dedim.

Şehir merkezine gitmek 35 Malezya Ringitine ve yaklaşık 30 dakikaya mal oluyor. Ücret tek kişi için Uzak Doğu’ya göre biraz pahalı, fakat yolun 50 km olduğunu düşününce normal diyebiliyorsunuz. Yol boyunca aralıksız yeşil ve ülkemizde dekoratif olarak tekil görmeye alıştığımız palmiyeleri burada orman yapmışlar. Hakikaten ne kadar yeşil bir ülkedir burası… Yollar oldukça bakımlı ve düzgün. Bu koşullarda geçen süreyi hissetmiyorsunuz bile. Yollarda ilk dikkatimi çeken diğer bir çok Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi Japon araçların burada da oldukça yaygın olması. Zamanında bizde de satılan şu anda var mı yok mu bilmediğim Malayların milli markası Proton‘da burada oldukça yaygın.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur ya da kısaca KL Malayca’da “çamurlu kavşak” anlamına gelmektedir. Gombak ve Klang Nehirleri’nin kesişme noktasında 1800′lerin başında İngilizlerin kalay madenlerini keşfetmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulmuş ve zaman içerisinde gelişerek bugün ülkenin başkenti haline gelmiş.

16’ncı yüzyılda Osmanlı’nın Akdeniz ticaret yollarını hakimiyetine geçirmesiyle Portekizliler ticaret yollarının başını tutmak istemiş ve bu bölgeye gelmiş, onlarla başlayan sömürge dönemi Hollanda ve İngiliz dönemlerinde de devam etmiş ve 1957’de bağımsızlık bildirgesinin okunduğu süreye kadar 450 yıl boyunca sürmüş.

Kuala Lumpur bugün zengin tropik bitki örtüsü, kauçuk üretim potansiyeli, Arapların ve Hintlilerin etkisiyle bol soslu ve baharatlı yemekleri, onlarca turistik mekanı, dünyaca ünlü Petronas İkiz Kuleleri, kolay bankacılık faaliyetleri nedeniyle ticaret merkezi olmasıyla ve etnik-modern yapıları içinde barındırmasıyla ziyaretçilerine hem modern, turistik bir şehir hem de etnik bir kasaba havasını yaşatmaktadır.

 Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, Dünya’nın en yeşil, en şirin ve insanlarıyla en sıcak şehirlerinden biri.

Şehirde gezilecek o kadar çok yer var ki… Petronas İkiz Kuleleri (Petronas Twin Towers), Aquaria ismindeki sualtı dünyası, parlamento ve çevresindeki Seri PerdanaPutra Camii, Dar’ül Ehsan Sarayı, çeşitli bakanlık ve devlet binaları, Putra, Saujana ve Gemilang Köprüleri. Ayrıca Çin Mahallesi, Merdeka Meydanı, KL Tower ve Batu Caves.

Özellikle Batu Caves, Hindular için kutsal bir ibadet yeri ve dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Kuala Lumpur ’dan tren hattı ile 1 Ringgit’e yarım saat içerisinde gidebilirsiniz, ne kadar ilginçtir ki dönüş ücreti olarak 1,5 Ringgit alıyorlar.

Kuala Lumpur Yemyeşil

Türkiye’den Ulaşım

Kuala Lumpur’a Türkiye’den Türk Hava Yolları ile direkt olarak ulaşabileceğiniz gibi Singapur Havayolları, Malezya Havayolları, Emirates, Katar Havayolları gibi şirketlerle aktarmalı uçuş seferleri bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 10.5 saat sürmektedir.

Bu deneyimi yaşamak isterseniz buraya tıklayınız…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir