Konya’da Şeb-i Arus Zamanı Yaklaşıyor

Huzurun ve mânevîyâtın şehri Konya’da her yıl Mevlana için Şeb-i Arus törenleri düzenleniyor. Şeb-i Arus kelime olarak ‘düğün gecesi’ manasına gelmektedir. ‘Düğün gecesi’ Mevlana’nın öldüğü gecedir ve bu geceyi kendisi Allah’a ulaşma gecesi olarak düşündüğünden bu şekilde ifade etmiştir. Her yıl Aralık ayında düzenlenen  Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri yerli yabancı pek çok insanın ilgisini çekiyor. Mistik bir havanın hüküm sürdüğü bu dönemde Jolly Tur sizin için harika bir Konya Şeb-i Arus programı oluşturdu.

1.GÜN

Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan sabah 06.00 İstanbul-Konya seferiyle Konya’ya uçtuktan sonra Konya Havalimanı’ndan Jolly Tur otobüsüyle Konya şehir merkezine ulaşacaksınız. Konya şehir merkezinde herkes dilediği gibi serbest kahvaltısını yaptıktan sonra şehri turuna rehberiniz eşliğinde başlayacaksınız.

Konya turu I. Alâeddin Keykubat’ın tamamladığı Alâeddin Tepesi ile başlayacak. Rivayete göre Alâeddin Keykubat’ın halktan vergi niyetine para yerine toprak almasıyla bu tepeyi oluşturduğu söylenir. Alâeddin Tepesi şehrin merkezinde en yüksek konumdadır. Bu tepe üzerinde bulunan Alaaddin Camii‘yi gezdikten sonra Emir Celaleddin Karatay’ın 1200’lü yıllarda yaptırdığı Osmanlı zamanında da kullanılmış Karatay Medresesi‘ni gezeceksiniz. Bu medresede Anadolu Selçuklu döneminin çok özel, dantel gibi işlenmiş çini eserlerini göreceksiniz. Karatay Medresesi’nde Mevlana Celaleddin Rûmî ile Şems-i Tebrizî‘nin ders verdiklerini rehberiniz ayrıntılı bir biçimde anlatacaktır.

Konya şehir turunuzun ikinci durağı ise Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un veziri Sahip Ata Fahrettin Ali’nin yaptırdığı İnceminare Medresesi olacak. Hem medresede bulunan yazma eserler hem de yapının kendisi sizi büyüleyecek. Bina kemerleriyle, sütunlarıyla Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir. Medresenin taç kapısı üzerinde eski harflerle yazılmış Yasin ve Fetih surelerini görebilirsiniz.

Geziniz Konya’nın en büyük hazinelerinden Mevlana Celâleddin Rûmî’nin naaşının da bulunduğu Mevlana Müzesi gezisiyle devam edecektir. Mevlana Celâleddin Rûmî’nin dergahı olan bu yer günümüzde müze olarak kullanılıyor. Yeşil Türbe de denilen Mevlana Müzesi’nde hem dergah yaşamını simgeleyen canlandırmalar hem de dergah yaşamına tanık olmuş eserler ve eşyalar bulunmaktadır.

Mevlana Müzesi’nden sonra Mimar Sinan‘ın yaptığı düşünülen Selimiye Camii‘sini ziyaret edeceksiniz. Yapıldığı günden bu yana aynen korunmuş olmasıyla dikkati çeken bu camiinin mimarî yapısını doyasıya incelemenizi tavsiye ederiz.

Dinî ve tarihî yapıları rehberimizin anlatımıyla gezdikten sonra Mevlana koleksiyonları görmek ve alışveriş yapmak için Koleksiyon Mağazası’na gideceksiniz. Buradaki serbest zaman ve alışverişten sonra yorgunluğunuzu atmak üzere rehberiniz sizi otelinize götürecektir. ( Otel konaklaması tur ücretine dahildir. )

Sema Gösterisi

Tur ücretine dahil olan oteldeki akşam yemeğinin ardından Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Töreninin yapılacağı salona gideceksiniz. Şeb-i Arus boyunca çok önemli sergilerin, törenlerin, tasavvuf müziği konserlerinin devam ettiği Vuslat Gecesi’nde son olarak semâzenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği harika bir semâ töreni izledikten sonra otelinize döneceksiniz.

Sema Gösterisi

2.GÜN

Sabah otelde yapacağınız kahvaltının ardından Meram Bağlarına doğru yola çıkacaksınız. Üzerine türlü türlü hikâyeler anlatılan Tavus Baba Türbesi ikinci günün ilk durağı olacaktır. Bu türbede yatanın kadın mı erkek mi olduğu tartışma konusudur, fakat tavus kuşunun güzelliği çağrıştırması nedeniyle yatanın kadın olduğu düşünülmektedir.

Bu gizemli türbeden sonra Sille Köyü‘ne doğru hareket edeceksiniz. Son dönemde değeri anlaşılıp restorasyon çalışmalarına başlanan bu köyün tarihi Selçuklulardan bile daha eski olduğu düşünülür. Bu köyde bulunan kiliseyi gezdikten sonra, kilisenin tam karşısında bulunan Türkiye’nin ilk zaman müzesini göreceksiniz.

Sille Köyündeki tarihle ve doğallıkla iç içe panoramik gezinin ardından dünyada bilinen ilk yerleşim alanı Çatalhöyük‘ü ziyaret edeceksiniz. 9000 yıl öncesine dayanan insanlık kalıntıları, duvar resimleri, heykeller, dokumacılığa dair izler, bakır eşyalar ve ilk ev örneklerinin bu bölgede başlayıp dünyaya buradan yayıldığını bilerek gezmek eminim ki sizi çok heyecanlandıracaktır.

Çatalhöyük gezinizin ardından Konya Havalimanına hareket edip, İstanbul’a dönüş gerçekleştirilecektir.

Tur Ücretine Dahil Olanlar

 • Otelde 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • Gidiş-dönüş uçak bileti
 • Lüks araçlarla ulaşım ve ikramlar.
 • Otelde açık büfe sabah kahvaltısı
 • Otelde açık büfe ya da set menü akşam yemeği
 • Tüm çevre gezileri
 • Rehberlik
 • Müze, ören yeri giriş ücretleri
 • Semâ gösterisi tören davetiyeleri

Tur Ücretine Dahil Olmayanlar

 • Otelde yapılan özel harcamalar
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Ekstra turlar

Gezi hazırlıklarınız sırasında mutlaka çantanıza rahat bir spor ayakkabıyla, akşam serin havaya karşı korunmak için bir hırka ya da ceket almanızı tavsiye ederiz.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

2 Yorum

  1. Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size bu konuda yardımcı olmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir