Konya Şeb-i Arus Turları

Allah’a duyduğu yoğun sevgiden dolayı kendi ölümünü Şeb-i Arus ilan eden Mevlana Celaleddin Rumi’yi anmak için her yıl yapılan törenlere Şeb-i Arus törenleri deniliyor. Kelime anlamı olarak “düğün gecesi” demek. Mevlana’ya göre ölüm, cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıydı. İşte Mevlana’nın sevgilisine kavuştuğu ölüm günü, her yıl onun sevgisine yaraşır bir görkemle anılıyor.

Ayrılmaz değerler: Konya ve Mevlana

Mevlana, Konyalı olmamasına rağmen uzun yıllar burada yaşadığı için Konya ve Mevlana zihinlerde birbirinden ayrılmaz iki parça olarak yer ediniyor. Öyle ki, Mevlana’nın türbesi de Konya’da yer alıyor. Kendi tanımıyla “vuslat günü” olan 17 Aralık’ta Mevlana’yı anma amaçlı akşam saatlerinde etkinlikler düzenleniyor. İkindi vaktinden sonra Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törenler, toplu semah töreni ile devam ediyor. Bugünün yer aldığı tüm hafta boyunca anma etkinlikleri sürüyor. Vuslat günü dışında yapılan diğer törenlere sema töreni deniliyor. Sema, Mevlevilik’te “evrenin sesini işitmek” anlamına geliyor.

Şeb-i Arus’a Özel Bir Tur

Dünyaca üne sahip olan Şeb-i Arus törenlerine yönelik her yıl özel turlar düzenleniyor. Bu büyük ruhani töreni kaçırmak istemeyenler için Jolly Tur, düzenlediği Şeb-i Arus turları ile Mevlana aşıklarına unutulmaz bir tanıklık fırsatı sunuyor. İstanbul’dan uçak ile başlayan tur yolculuğu Konya merkezinde sabah kahvaltısı ile başlıyor. Bir kültür turu olarak Şeb-i Arus turunun ilk durağı Alaaddin Camii… Mevlana Celaleddin Rumi ile hocası Şems-i Tebrizi’nin ders verdikleri Karatay Medresesi ile devam eden tur, Mevlana ile bağlantılı kültür gezileri ile gün boyu sürüyor. Akşam ise Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Mevlevi töreninde semah gösterileri izleniyor.

Konya’da Yatan Tarih: Çatalhöyük

İkinci günde ise tur yine Mevlana ile bağlantılı önemli türbe ve bölgelere tarih ve kültür dolu bir yolculuk ile sürüyor. İpek ve Baharat yolları üzerine kurulu olan, Mevlevi dervişlerinin çok kere ziyaret ettiği Sille beldesi ziyareti ile başlayan ikinci gün, neolitik dönem izlerini taşıyan Çatalhöyük ile sürüyor.

Şeb-i Arus turu hem Mevlana’yı anma törenleri hem de Konya’nın önemli noktalarını keşfetme imkanı ile keyifli bir iki gün yaşatıyor.

Jolly ile Konya Şeb-i Arus turlarına katılmak için tıkla! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir