Komşuda öğle yemeği : Dedeağaç

Yeni yıla yaklaşırken Avrupa ülkelerinde olmak başka bir keyiftir. Işıl ışıl süslemeler ve her yandan kulağına takılan yeni yıl şarkıları ile içinize ayrı bir coşku dolar. Bu dönemlerde vizem var ama çok vaktim yok diyorsanız, yapılacak en güzel şey  komşu Yunanistan’a ziyarete gitmektir.

İstanbul’dan yola çıktığınızda 3 buçuk saat sonra İpsala sınır kapısına varılır. Arabayla geçiş yapabilirsiniz ama geçiş için hem yeşil sigortaya 60 euro hem de uluslararası ehliyet için 350 TL ödemeniz gerekir. Hafta sonu ve birkaç kişi iseniz ya arabayla geçmek ya da bir tura dahil olmak en güzelidir. Eğer günübirlik geçecekseniz kapıdan taksi kiralamak daha mantıklı olabilir. Taksi sizi İpsala sınır kapısından alıp, Dedeağaç’a kadar bırakır. Çok da vaktimiz yok diyorsanız Dedeağaç keyifli bir hafta sonu için iyi bir seçim olacaktır.

IMG_6917 IMG_6916

Dedeağaç (Alexandoupoli) ufacık bir balıkçı kasabası. Kısa sahili baştan başa  hoş kafelerle dolu ve nerdeyse her saat dolu. Bir Grek kahvesi ya da sıcak çikolata ile yapacağınız sabah keyfi, güne ve tatile başlamanın güzel bir yolu. Yunanlılar da bizim gibi kahvaltı keyfine düşkün ve brunch için neredeyse boş yer bulmak zor.

IMG_6924 IMG_6939 IMG_6933 IMG_6943

Kahvaltıyı bitirdikten sonra, bir üst caddeye çıkarak ana caddede mağazaları gezebilir, yol üzerindeki minik kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Tabi diğer Avrupa şehirleri gibi ürünler bulma beklentisi içinde olmamak lazım. Ufak bir şehir olmanın etkisiyle olsa gerek, modellerin güncelden uzak olduğunu söyleyebilirim.

IMG_6955 IMG_6952 IMG_6948 IMG_6941

Dedeağaç, diğer şehirlerine göre oldukça küçük ve günübirlik bir gezi için ideal. Ama yaz aylarında gidilecek ise en güzeli 2-3 günlük bir gezi yapıp, Kavala- Halkidiki- Taşöz adası turu yapıp dönüşte de Dedeağaç’a uğrayıp geri dönmek.

Dedeağaç’ta sahil ve ana cadde arasındaki tüm sokaklar da keyifli kafelerle dolu. En az Türkler kadar tespih çekmeye ve tavlaya meraklı olduklarını söyleyebilirim. Diğer yandan sahil boyunca uzanan kafelerde dev ekranlarda maç seyrediyorlar. Konuştukları dil farklı olmasa kendinizi Türkiye’de sanabilirsiniz.

Öğle ya da akşam yemeği için kesinlikle  Nisiotiko’yu tercih etmelisiniz. Kış aylarında rezervasyona gerek olmayabilir ancak yaz aylarında rezervasyonsuz yer bulunamayacağı garanti.

IMG_6972

 

Her şey inanılmaz lezzetli… Tereyağında karides, kabak kızartması, soslu mideye, tekir balığı, çeşitli soslarla deneyebileceğiniz kalamar, mutlaka Grek salatası ve olmazsa olmaz tatlıları günübirlik de gelmiş olsanız deydi dedirtecektir. Dolu dolu yenen bir yemek ve bir kadeh içkiyle beraber yaklaşık hesap kişi başı 40 euro civarındadır.

IMG_6956 IMG_6961 IMG_6964 IMG_6966

Kafelerin hepsi çok kaliteli ve müzikler çok güzel… Sahildeki kafelerden Sparrow, Argo, ana caddede Mikel tavsiye edebileceklerimden. Sahilden aralara girdiğinizde Irinis ve Souliou sokaklarında yine sağlı sollu kafeleri bulmanız mümkün. Burada pek meşhur olan “Frappe” içmeden geri dönmeyin.

IMG_7005

Eğer taksi ile geçtiyseniz, yine meydandan  bir taksi alarak,  50 eur’ya sınıra geri dönebilirsiniz. Eğer taksiyle bu geziyi yapmak isterseniz dönüşte rastladığımız taksici Ivan’i kesinlikle tavsiye ederim. Çok güzel Türkçe de konusuyor : 00306999442201

Eğer tuttuğumuz taksi Yunan taksisi ise sizi Yunan sınırında bırakacaktır ve böylece  yürüyerek sınırı geçme deneyimini de yaşayabilirsiniz.

IMG_7006

 

Ne yazık ki sınırları anlamak mümkün değil. Yürüyerek geçince bunu çok daha fazla hissedebilirsiniz. Köprünün bir yanı Yunanistan diğer yanı Türkiye. Yürüyerek 5 dakika mesafeyle, dilimiz değişse de birbirimizden farkımız yok. Heyecanlarımız, sevinçlerimiz aynı. Atılan bir gol hepimizi aynı şekilde sevindirip, tavlada yenilince aynı şekilde kızabiliyoruz. İşte komşumuzun bizlere günü birlik bir gezide hissettirdikleri.. Keyif almanız dileğiyle…

 

Jolly Tur ile Yunanistan Turları için tıklayınız.

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

6 Yorum

  1. Seyahat etmeyi seven biri olarak hiç aklıma gelmeyen komşumuz Yunanistanı kısa süreliğine de olsa bu yazıdan sonra ziyaret edeceğim .Şirin bir yere benzeyen Dedeağaça sadece yemekleri için bile gidebilirim.Hatta bahar gibi gitmeyi planlıyorum…:)

    1. Teşekkürler.. Beğenmenize çok sevindim. Yazılarımızla, gezi severlere yön verebiliyorsak ne mutlu bize.. Size şimdiden iyi seyahatler dilerim.

  2. Mükemmel bir tanıtım olmuş,yazılarınızı keyifle takip ediyorum ve ilk fırsatta gitmem gerektiğini düşünüyorum.

    1. İlgi ve beğeniniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yakın ve keyifli bir destinasyon. Özellikle yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederim. Sevgiler

  3. edirne merkezde oturuyorum dedeağaça hesaplı şekilde nasıl gidebilirim bildiğim kadarıyla ipsala sınır kapısından dedeağaç 45 km.taksimi tutmam gerekiyor yoksa toplu taşıma varmıdır.eğer taksi tutarsak 2 kişi ne kadar bir ücret ödememiz gerekir…gidipte bilenler bilgilendirirse sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir