Kışın Doğa Tatili Yapılacak Yerler

Doğa tatili denince akıllara ılık ve serin havalarda yapılan, sıcağın bunaltıcı etkisinden uzak, doğanın ferahlığını ve konforunu doya doya yaşayabileceğiniz sonbahar – kış tatilleri gelir. Ülkemizin doğa tatili için gözdesi olan duraklar arasında Sapanca, Abant, Bolu, Ağva ve Şile sayılabilir. Bu şirin durakların hepsinde sakinliğin, doğanın ve huzurun gölgesinde bir tatil sizi bekler. Günübirlik gitseniz dahi metropollerin gri havasından kolayca uzaklaşabileceğiniz, her durakta farklı bir tat yakalayabileceğiniz bu rotaya daha yakından bakalım.

Derenin Kenarında Ormanın İçinde: Sapanca ve Abant 

Sapanca’ya her gittiğimizde ilk ziyaret noktamız Maşukiye kahvaltıları oluyor. Dere kenarında herhangi bir yerde muhteşem manzara eşliğinde, serpme kahvaltı ziyafetiyle güne başlamak harika bir fikir! Sapanca tatillerinin olmazsa olmazlardan biri de göl kenarında yürüyüş ve bisiklet turları. Kışın yapılan Sapanca kaçamaklarında Kartepe‘ye uğrayıp kayak bile yapabilirsiniz.

Orman şehri Bolu’nun göz bebeği ise Abant… Burada bol oksijen, temiz hava depolayın: Şehir hayatına dönüşte buna ihtiyacınız olacak. Spor düşkünleri hafta sonu spor merkezlerine kapanmak yerine Abant’ta trekking ve at binmeyi tercih edebilirler. Bizim gibi konfor düşkünleri de fayton turlarını, sandal gezilerini seçebilir. Köy pazarından yapacağınız alışveriş ise sofraları şenlendirecek türden.

Bolu’da yapılabilecek renkli turlar arasında Göynük ve Mudurnu gibi ilçeleri de es geçmemek lazım. Eski Türk evleri, yöresel yemekleri ve zanaat ürünleriyle bu şehirde görülmeye değer pek çok yer bulabilirsiniz.

Yeşilden Maviye Büyülü Renkler: Ağva ve Şile

Bir yanda yeşilin büyüsü, diğer yanda mavinin huzuru: Ağva… İster günübirlik hoş bir kaçamak, ister şık otellerde konaklama imkanıyla tatlı bir istirahat sizi bekliyor. Aşıklar yolu, Göksu ve Yeşilçay, Kerpe, Kadırga koyu, Saklıgöl Ağva’nın tarihi zenginlikleri arasında yer alıyor. Köy kahvaltısı ile başlayan günü, doğa yürüyüşleri ve tarihi ziyaretlerle noktalayabilirsiniz.

Zeki Müren’in vazgeçilmezlerinden, Karadeniz kıyılarının incisi Şile de başka bir doğa tatili opsiyonu. Tarihi evlerin seyrine doyamayacak, Ağlayan Kaya efsanesini bir de Şile’nin insanlarından dinlemek isteyeceksiniz. Her mevsim taze balığın en doğru adresi olan Şile’nin limandan seyrine doyamayacaksınız. Onbir göller vadisinde yapacağınız bir yürüyüş haftanın tüm stresini alıp götürecek.

Doğa tatiline çıkmak için Jolly Tur’un sunduğu seçeneklere bakabilir, şehirden uzaklaşarak keyif ve huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir