Kiev Gezilecek Yerler Rehberi: Kiev’de İlkbahar Başkadır

Ukrayna turu yapmış olanlar Kiev’e mutlaka uğramışlardır. Fakat daha önce bu kente ayak basmadıysanız o halde doğru yerdesiniz. Siz de benim gibi her gittiği şehrin altını üstüne getirmeyi seviyor; ayak tabanları şişene kadar her sokağa dalıyorsanız yola çıkmadan önce büyük numara ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Çünkü geniş bulvarlı caddelerini, birbirinden enfes parklarını, görkemli opera ve tiyatro binalarını gezerken çok ihtiyacınız olacak.

Kiev

Ukrayna’nın güzel ve hareketli başkenti Kiev, uzun süredir gitmeyi planladığım bir destinasyondu. Özellikle Ukrayna vize istemeyen ülkeler arasında yer aldığı için buraya gitmemek için bahanelere son verdim. Hatta artık yeni kimlik kartlarıyla da pasaportsuz bir şekilde Ukrayna’ya gidilebiliyordu. Fakat ne zaman gideceğim konusunda endişelerim vardı? Çünkü Kiev hava durumu beni biraz endişelendiriyordu. Karasal iklime sahip olduğunu bildiğim için Kiev’e kışın gitmemeye karar vermiştim. Bu yüzden de özellikle ilkbaharı bekledim. Zira Dinyeper Nehri’nin iki yanına kurulu büyülü bir şehir olan Kiev’de ilkbahar, park ve bahçelerinden taşan eşsiz çiçekleri, ılık havası, harika doğasıyla muhteşem geçiyor. Bu yüzden net olarak söyleyebilirim ki buraya gelecekseniz ilkbaharda geliniz…

Kiev Hakkında Bilgi

KievPara birimi Grivna olan Ukrayna’da 10 Grivna, yaklaşık 1,37 TL ediyor. Yani Avrupa’da olduğu gibi paramız, burada değersiz değil. Bu yüzden Ukrayna’nın birçok şehri Türk vatandaşlarına oldukça uygun fiyatlarda bir seyahat imkanı tanıyor.

Kiev Ulaşım

Türkiye’den karşılıklı uçak seferlerinin düzenlendiği Kiev’le Türkiye’nin arası 2 saat sürüyor. Dünyanın en büyüklerinden biri olan metrosu, ulaşımda yaygın olarak kullanılıyor. Bunun dışında tramvay ve troleybüs seçenekleri de var. Bu yüzden bu şehirde bir yerden bir yere gidecekseniz zorlanmayacağınızı söyleyebilirim.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev’de gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Şayet Kiev hava durumu güzel zamanlarını yaşıyorsa o zaman tadından yenmez. Ukrayna son zamanlarda popülerliğini yükseltirken, birbirinden güzel şehirleri de ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Ukrayna’nın başkenti de bu popülerliği fazlasıyla hak ediyor. Geniş park ve bahçelere sahip şehirde mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralayalım;

Pecherska Lavra

Mağaralar Manastırı olarak da binilen Pecherska Lavra, Kiev’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. İçerisinde 18 kilise bulunan ve Ukrayna’nın en eski ibadet yeri olması ile önemli bir yeri olan 900 yıllık Pecherska Lavra, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor.

Kyoto Parkı

KievBu şehir kocaman ve park ve bahçeleriyle ünlü. 3-5 tanesine gidip, piknik yapın, bisiklet kiralayın, rengarenk çiçeklerin güzelliğine şaşırın, ama mutlaka gidin. Özellikle ilkbaharda gezilmesi gereken 5 şahane parkı şuraya sıralıyorum: Kyoto Parkı, Feofaniya Parkı, Taras Shevchenko Parkı, Mariinskiy Parkı, M.M. Gryshko Milli Botanik Bahçesi… Ukrayna’nın birçok şehrinde ilkbahar aylarında birbirinden eğlenceli festivaller düzenleniyor. Bu festivallerin arasında açık havada yapılan festivallere denk geldiğinizde mutlaka birine katılmanızı öneririm.

Özgürlük Meydanı’na Uğrayın

KievTarihi binaları, dini yapıları, müzeleri de çok dikkat çekici… Bu kent için tarihi önemi olan Özgürlük Meydanı, ilk duraklarınızdan biri olabilir. Avrupa’nın ekmek sepeti olarak anılan Ukrayna’da ekmek de ayrıca önemli bir yere sahip. Hatta bunun için müzeleri bile var: Ekmek Müzesi…

Kendinizi 18. Yüzyıl asilzadeleri gibi hissedeceğiniz National Opera’da mutlaka bir oyun izleyin. Oyunlar, genelde saat 19:00 gibi başlıyor ve ortam bir anda şık hanımefendiler ve beyefendilerin geçit törenine dönüyor.

Aziz Sofya Katedrali, Klov Sarayı, Golden Gate, 2. Dünya Savaşı Müzesi, Ukrayna Tarih Müzesi, Kiev Pechersk, Saint Sophia, St. Andres Kiliseleri de görülmeye değer yerler arasında.

Kiev

Kiev gece hayatı da oldukça hareketli ve renkli geçiyor. Ukrayna yemekleri de aynı renkliliğe sahip. Sanılanın aksine Ukrayna’nın zengin de bir mutfağı var. Bu güzel kentte ne yerim diye düşünüyorsanız Ukrayna’nın yöresel yemeklerini yemeden dönmemelisiniz. Ukrayna mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Borsch çorbasını, Türk mantısına benzeyen Varenyky’ı, Kiev usulü tavuğu ve Smetana tatlısını deneyin. Pişman olmayacaksınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir