Kiev Gezilecek Yerler Rehberi: Kiev’de İlkbahar Başkadır

Ukrayna turu yapmış olanlar Kiev’e mutlaka uğramışlardır. Fakat daha önce bu kente ayak basmadıysanız o halde doğru yerdesiniz. Siz de benim gibi her gittiği şehrin altını üstüne getirmeyi seviyor; ayak tabanları şişene kadar her sokağa dalıyorsanız yola çıkmadan önce büyük numara ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Çünkü geniş bulvarlı caddelerini, birbirinden enfes parklarını, görkemli opera ve tiyatro binalarını gezerken çok ihtiyacınız olacak.

Kiev

Ukrayna’nın güzel ve hareketli başkenti Kiev, uzun süredir gitmeyi planladığım bir destinasyondu. Özellikle Ukrayna vize istemeyen ülkeler arasında yer aldığı için buraya gitmemek için bahanelere son verdim. Hatta artık yeni kimlik kartlarıyla da pasaportsuz bir şekilde Ukrayna’ya gidilebiliyordu. Fakat ne zaman gideceğim konusunda endişelerim vardı? Çünkü Kiev hava durumu beni biraz endişelendiriyordu. Karasal iklime sahip olduğunu bildiğim için Kiev’e kışın gitmemeye karar vermiştim. Bu yüzden de özellikle ilkbaharı bekledim. Zira Dinyeper Nehri’nin iki yanına kurulu büyülü bir şehir olan Kiev’de ilkbahar, park ve bahçelerinden taşan eşsiz çiçekleri, ılık havası, harika doğasıyla muhteşem geçiyor. Bu yüzden net olarak söyleyebilirim ki buraya gelecekseniz ilkbaharda geliniz…

Kiev Hakkında Bilgi

KievPara birimi Grivna olan Ukrayna’da 10 Grivna, yaklaşık 1,37 TL ediyor. Yani Avrupa’da olduğu gibi paramız, burada değersiz değil. Bu yüzden Ukrayna’nın birçok şehri Türk vatandaşlarına oldukça uygun fiyatlarda bir seyahat imkanı tanıyor.

Kiev Ulaşım

Türkiye’den karşılıklı uçak seferlerinin düzenlendiği Kiev’le Türkiye’nin arası 2 saat sürüyor. Dünyanın en büyüklerinden biri olan metrosu, ulaşımda yaygın olarak kullanılıyor. Bunun dışında tramvay ve troleybüs seçenekleri de var. Bu yüzden bu şehirde bir yerden bir yere gidecekseniz zorlanmayacağınızı söyleyebilirim.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev’de gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Şayet Kiev hava durumu güzel zamanlarını yaşıyorsa o zaman tadından yenmez. Ukrayna son zamanlarda popülerliğini yükseltirken, birbirinden güzel şehirleri de ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Ukrayna’nın başkenti de bu popülerliği fazlasıyla hak ediyor. Geniş park ve bahçelere sahip şehirde mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralayalım;

Pecherska Lavra

Mağaralar Manastırı olarak da binilen Pecherska Lavra, Kiev’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. İçerisinde 18 kilise bulunan ve Ukrayna’nın en eski ibadet yeri olması ile önemli bir yeri olan 900 yıllık Pecherska Lavra, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor.

Kyoto Parkı

KievBu şehir kocaman ve park ve bahçeleriyle ünlü. 3-5 tanesine gidip, piknik yapın, bisiklet kiralayın, rengarenk çiçeklerin güzelliğine şaşırın, ama mutlaka gidin. Özellikle ilkbaharda gezilmesi gereken 5 şahane parkı şuraya sıralıyorum: Kyoto Parkı, Feofaniya Parkı, Taras Shevchenko Parkı, Mariinskiy Parkı, M.M. Gryshko Milli Botanik Bahçesi… Ukrayna’nın birçok şehrinde ilkbahar aylarında birbirinden eğlenceli festivaller düzenleniyor. Bu festivallerin arasında açık havada yapılan festivallere denk geldiğinizde mutlaka birine katılmanızı öneririm.

Özgürlük Meydanı’na Uğrayın

KievTarihi binaları, dini yapıları, müzeleri de çok dikkat çekici… Bu kent için tarihi önemi olan Özgürlük Meydanı, ilk duraklarınızdan biri olabilir. Avrupa’nın ekmek sepeti olarak anılan Ukrayna’da ekmek de ayrıca önemli bir yere sahip. Hatta bunun için müzeleri bile var: Ekmek Müzesi…

Kendinizi 18. Yüzyıl asilzadeleri gibi hissedeceğiniz National Opera’da mutlaka bir oyun izleyin. Oyunlar, genelde saat 19:00 gibi başlıyor ve ortam bir anda şık hanımefendiler ve beyefendilerin geçit törenine dönüyor.

Aziz Sofya Katedrali, Klov Sarayı, Golden Gate, 2. Dünya Savaşı Müzesi, Ukrayna Tarih Müzesi, Kiev Pechersk, Saint Sophia, St. Andres Kiliseleri de görülmeye değer yerler arasında.

Kiev

Kiev gece hayatı da oldukça hareketli ve renkli geçiyor. Ukrayna yemekleri de aynı renkliliğe sahip. Sanılanın aksine Ukrayna’nın zengin de bir mutfağı var. Bu güzel kentte ne yerim diye düşünüyorsanız Ukrayna’nın yöresel yemeklerini yemeden dönmemelisiniz. Ukrayna mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Borsch çorbasını, Türk mantısına benzeyen Varenyky’ı, Kiev usulü tavuğu ve Smetana tatlısını deneyin. Pişman olmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir