Kıbrıs Turu İle Yavru Vatan Keşfi: Kıbrıs Otelleri ve Gezilecek Yerler

Kıbrıs turu yapma fikri aklınızda var mı bilmiyoruz ama bu yazıdan sonra olacak diye tahmin ediyoruz. Bu sene kendinize şöyle baştan başa Kıbrıs turu armağan etmeyi düşündünüz mü? Kıbrıs otelleri, plajları, tarihi yerleri ile yaz tatili için biçilmiş kaftan. Ayrıca Kıbrıs gece hayatı ve sanatçı konserleriyle de yazın vazgeçilmez adresi. Buraya kadar her şey tamam. Zira Kuzey Kıbrıs’ı genelde deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi olarak tanıyoruz. Fakat Kuzey Kıbrıs gezi durakları aslında geniş bir tur yapmak için oldukça elverişli. Hazırsanız, Kıbrıs otelleri ve Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesine başlıyoruz.

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ya da kısa adıyla Kıbrıs. Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada konumunda. Yavru vatan, yeşil ada ve cennet ada olarak da biliniyor Kuzey Kıbrıs. Tarih boyunca Mısır, Hitit, Fenike, Asur, Pers, Roma, Bizans, Venedik gibi birçok imparatorluğun egemenliği altında kalmış. II. Selim’in hükümdarlığı esnasında, Lala Mustafa Paşa komutasının hükümdarlığına girmiş. Lala Mustafa Paşa’ya bağlı ordu ve Piyale Paşa komutasındaki donanma tarafından 1571 yılında Mağusa fethedilir. Böylece Kıbrıs Osmanlı idaresine girer. Bu kısa bilgileri de verdikten sonra şimdi Kıbrıs turu ile gezmeye başlayabiliriz.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs turuKısa bir uçak yolculuğu ile Kıbrıs Ercan Hava Limanı‘na iniyoruz. Buradan Kıbrıs’ın tarihi yerleri keşfetmek için seçtiğiniz rotaya göre hareket edebilirsiniz. Birçok farklı hava yolu firması Kuzey Kıbrıs’a oldukça sık aralıklarla sefer düzenliyor. Yaz dönemi yüksek sezon olduğu için bilet fiyatları artış gösterebilir. Ama Kıbrıs demek dört mevsim tatil demek. Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa şehrinde yer alan Ercan Hava Limanı’ndan Girne, Lefkoşa ya da Mağosa’ya gidebilirsiniz. Kıbrıs hava alanından taksi ya da transfer araçlarıyla gitmek istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Turu İle Görülecek Yerler

Kıbrıs turuKuzey Kıbrıs turuyla daha önce görmediğiniz birçok yeri görme şansı bulacaksınız. Eğer bu zamana kadar Kuzey Kıbrıs’a sadece deniz, güneş ve eğlence gözüyle baktıysanız şimdi karşınızda çok başka bir Kıbrıs göreceksiniz. Kuzey Kıbrıs turuyla merkezi Kıbrıs otelleri konaklama seçeneklerine sahip olduğunuz için hareketli ve renkli bir Kuzey Kıbrıs keşfi yapabileceksiniz.

Bellapais Manastırı

Kıbrıs turu

İlk durağınız Girne Dağları eteklerinde bulunan eski bir Rum köyü olan Beylerbeyi Köyü olsun. Mis kokulu limon ve nar ağaçları ortasında adeta gizli kalmış bir yer burası. Şirin mi şirin Beylerbeyi Köyü’nde 12. yüzyıldan kalmış Bellapais Manastırı’nı ziyaret edin. Türkçe adıyla Barış Manastırı olan bu yapı, gotik mimari örneği olması sebebiyle ender bulunan bir yapı. Köyün en tepesinde bulunan bu manastır, adanın tüm yeşilliğini ve maviliğini kucaklıyor.

Karaoğlanoğlu Şehitliği

Kıbrıs turu

Bu şirin köyde kahve ve çay molası verdiyseniz yola devam etmek vakti geldi. Sırada 1974 yılında ilk kara harekatının başladığı nokta olan Karaoğlanoğlu bölgesinde yer alan Karaoğlanoğlu Şehitliği var. Burada şehitlerimiz için dua edip Kıbrıs turunun keşiflerine devam edin.

Yavuz Çıkarma Körfezi ve Açık Hava Müzesi

Kıbrıs turu

Sıradaki rotamız Rum ordusunun Türk ordusuna karşı kullanmış olduğu ağır silahların yer aldığı Açık Hava Müzesi... Açık Hava Müzesi gezisinin ardından adını mutlaka duyduğunuz Yavuz Çıkarma Körfezi’ni görün. Barış ve Özgürlük Anıtı‘nı gezip Girne’ye doğru devam edin.

Girne Kalesi

Kıbrıs turu

Girne’de ilk önce şehri zamanında şehri korumak amacıyla inşa edilmiş Girne Kalesi‘ni görün. İçindeki zindanları, Arkeoloji Müzesi’ni gezin ve bahçesinde zaman geçirin. Kaleye çok yakın bir konumda bulunan bir durak var. Burası 2300 yaşındaki dünyanın en eski batığı kabul edilen Batık Gemi Müzesi.

Girne Limanı

Kıbrıs turuTicari amaçlarla kullanılan, Orta Doğu’nun kalbi durumunda olan Girne Limanı‘nı da mutlaka görmelisiniz. Girne Limanı etrafında yer alan cafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Girne Çarşı‘da kendiniz ve sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

Güzelyurt Mavi Köşk

Kıbrıs turuSırada Kuzey Kıbrıs’ın en kuzeyinde bir durak var. Yeşille mavinin bütünleştiği turunç kokan Güzelyurt Körfezi… Orta Doğu’nun en büyük silah kaçakçısının evi Mavi Köşk bu bölgenin en ünlü yeri. Köşkün hikayesi ise şöyle. Kıbrıs doğumlu Paolides Rum asıllı bir İtalyan olup aslında bir avukat. Zamanın Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios’un avukatı. Mesleğini silah kaçakçılığı yaparken maske olarak kullanmış. Köşkünü de dışarıdan kimsenin göremeyeceği bir sığınak gibi yaptırmış. Oldukça etkileyici bir köşk olduğunu gezerken daha net anlayacaksınız.

St. Mamas İkon Müzesi

Kıbrıs turuMavi Köşk’le ilgili bilgi sahibi olduk. Şimdi sırada meyve ve sebze bahçeleriyle ünlü mis gibi turunç kokan Güzelyurt şehri var. Kuzey Kıbrıs’ın zengin buluntuların sergilendiği Doğa ve Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edin. Orijinalliğini günümüze dek koruyabilmiş tek Kıbrıs kilisesi olan St.Mamas İkon Müzesi’ni görün. Bu manastırda en çok üzüm, incir, kalkan ve meşe motifli sütunlar ilginizi çekecek.

Soli Antik Şehri

Kıbrıs turu1963 yılında Erenköy direnişi esnasında şehit düşen pilot Cengiz Topel Anıtı ve bakır madeni ocaklarıyla ünlü CMC Bölgesi’ni Kıbrıs turu ile keşfedebilirsiniz. Gemikonağı Bölgesi‘nde yer alan Soli Antik Şehri ve Soli Bazilikası da görülecek tarihi yerler. Soli Bazilikası kuğu mozaiğiyle ünlü. Vuni Sarayı ise içerisindeki Athena Tapınağı ile dikkat çekiyor. Ardından yolunuzu Lefke kasabasına düşürün. Trodos Dağları’nın eteklerinde bir zamanların bakır rezervinin en yoğun biçimde çıkarıldığı alana gidin. Burada, küçük Lefke’de Kıbrıs’taki ilk camilerden biri olan Piri Paşa Camii‘yi ziyaret edin.

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs turuLefkoşa-Girne boğazı vadisinden geçin ve adanın içlerine doğru ilerleyip Başpiskopos Makarios’un Sarayı‘na gelin. Kuzey Kıbrıs’taki en büyük şehitlik olan Boğaz Şehitliği’ni ziyaret edin. Başkent Lefkoşa’ya doğru yola devam edin. Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa da binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğunun küvette katledildiği ev olan Barbarlık Müzesi’ni ise mutlaka görün.

Lefkoşa Surları

Kıbrıs turuKuzey Kıbrıs’ı ikiye ayıran yeşil hat sınır çizgisini gelin. Kuzey Kıbrıs sınırıLedra Palas Oteli ve Ledra Palas sınır kapısı Kıbrıs turu ile yaşanabilecek en farklı deneyim. Burada Lefkoşa’yı sarıp sarmalayan, koruyan Lefkoşa surlarını göreceksiniz. Şehre girişi sağlayan üç orijinal kapıdan biri olan ve Turist Danışma Merkezi olarak kullanılan tarihi Girne Kapısı da görülecekler yerler arasında.

Mevlevi Müzesi

Kıbrıs turuLefkoşa’da görülecek yerler arasında Mevlevi Müzesi, Sarayönü Meydanı ve Venedik Sütunu yer alıyor. Osmanlı yapısı olan Kumarcılar Hanı, Lefkoşa’nın tarihi sokakları dikkat çekiyor. Kuzey Kıbrıs’taki iki büyük katedralden biri olan ve Osmanlıların camiye çevirdiği Kıbrıs’ın Ayasofyası olarak anılan cami ve Sultan Mahmud Kütüphanesi de mutlaka görülmeli.

Büyük Han

Kıbrıs turuBüyük Han‘da Kıbrıs mutfağından çeşitli lezzetleri tatma imkanı bulacaksınız. Ayrıca Kıbrıs’a özgü hediyelikler de alabilirsiniz. Büyük Han’da yer alan Arasta Çarşısı ve Lokmacı Geçiş Kapısı da görülmeye değer.

Lala Mustafa Paşa Camii

Kıbrıs turuUçsuz bucaksız Meserya Ovası‘ndan geçin ve Gazimağusa’ya varın. Yazının bulunduğu ve bakırın işlendiği Enkomi şehri dikkat çekici. İlk kez Hristiyanlığı yaymaya çalışan St.Barnabas’a hitaben inşa edilen St Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görün. Gazi Mağusa’nın en önemli yapılarından biri olan Lala Mustafa Paşa Camii de sizleri büyüleyecek.

Namık Kemal Zindanı

Kıbrıs turuMağusa surları ile devam ediyoruz ilçeyi gezmeye. Tarihi deniz kapısıVenedik Sarayı kalıntılarını görüyoruz. Ünlü Namık Kemal Meydanı ve vatan şairi Namık Kemal’in zindanı görülecek yerler arasında yer alıyor.

Salamis Antik Kenti

Kıbrıs turu

Truva kahramanı Telamon’un oğlu Tefkros tarafından kurulan Salamis Antik Kenti, Kıbrıs turu için olmazsa olmaz. Güçlü olduğu Roma Dönemi’ne bugünkü kalıntıları günümüze kadar getirmiş tarihi bir yer burası. Tiyatro, hamam, Roma Villası, sarnıç, agora, Zeus Tapınağı ve kral mezarları gibi birçok tarihi kalıntı yer alıyor burada.

 Kapalı Maraş

Kıbrıs turu

Her ne kadar Kapalı Maraş sadece dışarıdan görülebiliyor olsa da yine de ufak kısmı görülebiliyor. 1974 yılında dünyanın en lüks tatil beldelerinden biri idi ve çıkan ayaklanmalar sonucu bugün büyük bir bölümü iskana kapalı kaldı Kapalı Maraş’ın. Canbulat Paşa Kapısı’na giderek hayalet şehir olarak günümüze kadar gelen Kapalı Maraş‘ı dışarıdan gözlemleyebilirsiniz. Dilerseniz bölgeye en yakın otel olan Arkın Palm Beach‘te kalabilirsiniz. Bu özel durağın tarihi ile ilgili bilgi almak isterseniz Kapalı Maraş yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kıbrıs Otelleri

Kıbrıs turuKıbrıs otelleri her yaz dolup taşan, birçok ünlü sanatçıyı ağırlayan ve oldukça deneyimli ekiplere sahip. Ultra her şey dahil, her şey dahil, yarım pansiyon ve farklı seçeneklerle hizmet veriyor Kıbrıs otelleri. Balayı, casinolu, deluxe özellikleriyle farklılaşan bir yaz klasiği oluyor. Kıbrıs turu yapacaksanız bütçenize uygun bir otel tercih edip seyahatinize başlayabilirsiniz. Peki Kıbrıs otelleri için nereyi seçmelisiniz? Bunun için size farklı alternatifler sunabiliriz. Lefkoşa otelleri ile Kuzey Kıbrıs’ın tarihi bölgesini keşfedebilirsiniz. Girne otelleri ile Kuzey Kıbrıs’ın kalbinde seyahat edebilirsiniz. Bafra otelleri ile keyifli bir tatil imkanı bulabilirsiniz. Gazimağusa otelleri ile muhteşem bir denizle komşuluk edebilirsiniz.

Kıbrıs Otelleri Fırsatlarından Yararlanmak İçin Linki Tıklayın

35 Yorum

   1. Ankara’dan katılmak istiyoruz Kıbrıs kültür turuna tarih fiyat Hakkı’nda bilgi almak mümkün mü

    1. Bengü Hanım Merhabalar,

     ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız sizi fiyat konusunda bilgilendirmek isteriz.

     1. Duygu hanım ben bilgi almak butonu ile iletişim kurmam başarısız oldu buradan cevap verebilirseniz sevinşrim

  1. Rasime Hanım Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız sizi detaylar hakkında bilgilendirmek isteriz.

  1. Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size bu konuda yardımcı olmak isteriz.

 1. İnternet sayfanızda 2gece 3gün KIBRIS turunuzda Sabiha Gökçen kalkış gözükmemesine rağmen Facebook sayfanızda aynı turun Sabiha Gökçen kalkışı var. Kafam karıştı,lütfen beni aydınlatın.

  1. Ali Bey Merhabalar, duruma göre hem Atatürk Havaalanı çıkışlı hem de Sabiha Gökçen kalkışlı Kıbrıs turumuz bulunmaktadır.

   1. 14 nisan tarihli Sabiha Gökçen çıkışlı KUZEY KIBRISI KEŞFET turunuza katılmak istiyorum.Tur programını ve ödeme ile ilgili detayları mail adresime gönderirseniz seviniri.

  1. Ayça Hanım Merhaba, Kıbrıs turumuz İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya çıkışlıdır. ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size detaylı bilgi verip yardımcı olabiliriz.

 2. 1 Nisan Kibris turunuz icin Cagla hula Sabiha gokcenden hareketle Tyra katilacagimizi bildirmis.anlasma yapmisdik.Telefonda yapmisdik oldugumuz anlasmaya istinaden sozlesmeyi imzalamak uzere gonderecegini soyledi bugune kadar her hangi bir belge gelmedi.inceleyip Bilgi vermenizi Rica ediyorum.

    1. Engin Bey Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bize ulaştırırsanız seyahat danışmanlarımız size istediğiniz konuda mail atabilirler. İyi Günler Diliyorum…

  1. Sevim Hanım Merhabalar, İzmir çıkışlı Kıbrıs turumuz bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakın sizinle iletişime geçelim.

 3. Merhaba Kibris turu icin Selim bey ulasti konustuk ama tur programini mail atarmisiniz demeyi unuttum aranilan numaradan ulasmaya calistim ulasamadim Selim bey hangi sehirdeki buronuzda ben Izmirden aramistim ilgilenirseniz sevinirim

  1. Merhabalar, iletişim bilgilerinizi ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla bırakırsanız size dönüş yapalım.

  1. Cüneyt Bey Merhaba, sizi mail datamıza ekliyoruz. Diğer turlarımızdan da haberdar olmanız için mailler ulaşacaktır.

 4. Düzenlediğiniz bu veya diğer turlara da katılmak istiyorum ancak ben kendi ve eşimin biletlerini mil puanımla almak istiyorum. Bu sizce uygunmu , eğer evet olabilir diyorsanız ne kadar indirim yaparsınız ?

  1. Halis Bey Merhabalar,

   Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Daha detaylı bilgi almak için ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla mesajınızla beraber iletişim bilgilerinizi bırakırsanız sizi aramak isteriz.

 5. İst.s.gökcen havaalanı çıkışlı.mayıs sonu,haziran başı tarihlerde, yarım pansiyon Kıbrıs turu bilgisine ihtiyacım var.

  1. Süleyman Bey Merhaba, iletişim bilginizi ve bilgi almak istediğiniz konuyu yazımızın sonundaki ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla bize ulaştırırsanız size hemen yardımcı olmak isteriz.

 6. Ankara çıkışlı uçaklı kültür turu fiyat ve tarih bilgi almak butonu ile başarısız oldu duygu hanım buradan cevap yazabilirmisiniz

 7. Giresun dan 4 kisi nisan ayinda tura katilmak istiyoruz. Ordu-Giresun havaalanindan kalkışlı turunuz var mı taksit yapiyor musunuz ?

  1. Elif Hanım Merhabalar, turumuz İstanbul-Antalya-İzmit-İzmir-Ankara çıkışlıdır. Fakat ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi ulaştırırsanız, sizi arayıp yardımcı olmak isteriz.

  1. Medine Hanım Merhaba, iletişim bilgilerinizi ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla bırakırsanız sizi arayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir