Keşif için Kuzuluk Termal Tatili

Termal turizm ülkemizde son yıllarda hızlı bir gelişim içerisinde. Esasında turizm potansiyelinin çok azını yansıtabilen ülkemiz Marmara bölgesinin, Sakarya ili sınırları içerisinde bulunan Kuzuluk beldesi yavaş yavaş gözde bir termal nokta olma yolunda ilerliyor. Akyazı ilçesine bağlı olan Kuzuluk’a il ve ilçe merkezinden ulaşım bir hayli kolaydır. Genelde Kafkas ve Karadeniz göçmenlerinin bulunduğu belde; termal tesisleri, doğal eğlence alanları ile misafirlerini dört mevsim bekliyor.

MEDION Digital Camera

Kuzuluk’a ziyaretlerim periyot esasına göre gelişmiyor. Üzülerek bu ziyaretlerim de günümüze doğru yaklaştıkça, yeşil alanların tahrip olduğunu görüyorum. O devasa tümseklerde her geçen gün yeni bir taş yığını filizleniyor. Buna bir gün bir sınırlama gelmesini temenni ediyor ve sizlere kuzuluk hakkında küçük ipuçları vermeye başlıyorum.

MEDION Digital Camera

Kuzuluk geniş bir vadinin arasına inşa edilmiş yeşilliğe doyabileceğiniz bir yer. Araçlarla vadinin en yukarısına kadar çıkabilir, kiremitte balık sefasını gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu tabiatta ekzozun yeri yok diyorsanız kros yapabilir uzun süreli oksijen deposu yapabilirsiniz. Ancak buraya gelmişken kiremitte balık ve semaver çayı tavsiyemdir. Sizlere mekan önermek isterdim ama favori mekanım kısa bir süre önce kapandı ve diğerleri de az çok yerini tutuyor..

MEDION Digital Camera

Kuzuluk ile ilgili sizinle paylaşmaktan sıkılmayacağım tek şey yeşillik… Şu müthiş örtüye, sanayinin adım adım yayıldığı Marmara da rastlamak mümkün mü? İşte tam da burada mümkün..

MEDION Digital Camera

Kuzuluk’ta vadiye çıktıktan sonra derin bir sükûnet sizleri bekliyor. Burada saatlerce oturup ihmal ettiğiniz yazarların satırlarını zevkle okuyabilirsiniz. Yalnız ilk önce, akıllı telefonlarınızı kapatın. Burada bile elinden düşürmeyen insanlar var. Semaver çayından bir yudum alın ve sessizliği dinleyin. Bu sessizlik öyle huzur veriyor ki sizlere, tatilinizi neden bol yıldızlı oteller yerine burada geçirdiğinizi anlıyorsunuz.

MEDION Digital Camera

Bölgenin termal özelliklerine girmeden önce boğazına düşkün biri olarak birkaç ipucu vereceğim sizlere. Apartınıza ya da otelinize yerleşmeden önce eliniz boş dönmeyin derim, çarşıda tamamen doğal bir çok ürün sizleri bekliyor. Süt ürünlerinden sucuklara reçellere gözlemelere ve dalından yeni koparılmış meyvelere… Özellikle fındık bölgede bir hayli gözde…

Evet, fotoğrafta gördüğünüz üzere kuzuluk sadece doğal yiyecek alanı olarak inşa edilmemiştir. Buraya diğer beldelerden ayıran fark yer altında gizli. Kuzuluk kaynakları pek çok ve türlü sıcaklıkdadır. 70 dereceye kadar yükselir. Özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Suyun içeriğinde CO2‘nin serbest olarak bulunuşu içimini kolaylaştırır, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında  mide, böbrek,  ve romatizmal hastalıklarda faydalıdır. Ayrıca cilt, egzama ve sedef hastalıklarında da faydalıdır. Sıcaklığı 37-80 derece arasındadır.

Konaklama konusunda seçim sizlere kalmış isterseniz devre mülklere yönelebilir isterseniz de otellerde bulunabilirsiniz.

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

Burada geçireceğiniz süre içerisinde bisiklet ve mobilet kiralayarak belde içerisinde keşif yapmanız mümkün. Bir kez olsun burayı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bir başka yazıda görüşmek üzere…

Ucundan tutmak istedim edebiyati.. Bir parçasi olmak kağidin, kalemin.. Eskisehirliyim, Bursa da ikamet ederim.. Lisede girdi zehir ruhuma, o gün bugün gördüklerimi kalemle resmederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir