Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerlerden Biri: Midyat Mardin

19. yüzyılın ihtişamını günümüzde de hissedebileceğiniz Mardin’e bağlı Midyat ilçesi, gelenekselliğin dokusunun ince ince işlendiği özel bir yer. Yılların eskitemediği o kendine has, taş oyma işçiliğinin en güzel örnekleri görülmeye değerdir. Hazır bahar kapıdayken bir hafta sonu tapınakları, sarı taş evleri, dar sokakları gidip görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Kültürel zenginlik ve derinliği içerisinde barındıran Midyat’ın geçmişi milattan önceye dayanır. Sasaniler döneminde kurulduğu varsayılan bu kentin ismi de Matiate kelimesinden gelir.  Matiate Süryanice bir kelimedir ve “köyüm, vatanım” demektir.

Midyat

Midyat Hava Durumu

Midyat hava durumu genelde Mardin turları sırasında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Zira Midyat hava durumu genelde aşırı sıcaklıklar gösterdiği için gezileri biraz zorlayabilir. Bu yüzden Midyat gezisi için yaz aylarını tercih etmemekte fayda var. Çok sıcak seven biri değilseniz sonbahar ayları burası için ideal zamanlardır.

Midyat Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze kadar, birbirinden farklı kültürleri, dinleri bünyesinde barındıran bu kent, farklı yaşamların yaşanmışlıklarıyla birlikte, bugün kültürel bir miras oluşturmuştur. Bu farklı dinlerin, kültürlerin insanları burada yaşarken ibadet mekânları (kilise, cami, manastır), hanlar, ticaret mekânları, taş evler inşa etmiş, uyum içinde de yaşamıştır ve yaşamaktadır. Bu uyumu ezan sesleri ile çan seslerinin o ilahi tınısını aynı anda duyduğunuzda da hissedebilirsiniz. Özgün ve estetize bir dokunun hâkim olduğu bu kente en çok emeği geçenler Süryanilerdir. Son zamanlarda göç sebebiyle nüfusu azalan bu halkın yerini köylerden gelen başka insanlar doldurmaktadır.

Midyat

Ne yapılır bu Midyat’ta diyecek olursanız, ilk olarak tarihin izlerini taşıyan şehrin genel görüntüsüne şöyle bir bakabilirsiniz. Özellikle gün batımının sihirli görüntüsü eşliğinde Mezopotamya Ovası sizi büyüleyecektir. Ardından taş işçiliğinin en güzel haliyle inşa edilmiş Midyat evlerini gezmenizi öneririz. Bu evlerde konaklayabilir, mistik yapıların yaşanmışlıklarını hayal edebilirsiniz. Kim bilir hangi sevdalara, sevinçlere, özlemlere tanık olmuştur bu evler…

Midyat

Midyat’ta mutlaka yapmanız gereken bir başka şey ise Süryani kiliselerini gezmektir. Ardından gümüş ve taş işleme atölyelerini ziyaret edebilirsiniz. Geleneksel bir el sanatı olan Telkariyi görmeden gitmemenizde fayda var. Çok eski tarihlerden bu yana devam eden bir çeşit gümüş işçiliği telkari, incecik gümüş tellerin birleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Bu oluşumla birlikte ortaya harika takılar, süs eşyaları çıkar. Hediyelik almayı sevenlere tavsiye ederiz.

Midyat

Birbirinden özel tarihi eserlerin bulunduğu Midyat Kent Müzesi gezilmesi gereken bir başka yerdir. Burada tüm kültür öğelerini bir arada görmek mümkündür. Sözün kısası; her yerinde tarihten bir dokunuş bulabileceğiniz, sanatla sarmaş dolaş olan bu kentte kendinizi adeta zamanda bir yolculuk yapar gibi hissedebilirsiniz. Burada sokaklar dostluk, kardeşlik ve barış kokar. Huzur dolu bir yolculuğun kapıları sonuna kadar açılır ve kendinizi büyülü bir masal diyarında bulursunuz…

Jolly Tur ile Mardin Turları için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir