Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerlerden Biri: Midyat Mardin

19. yüzyılın ihtişamını günümüzde de hissedebileceğiniz Mardin’e bağlı Midyat ilçesi, gelenekselliğin dokusunun ince ince işlendiği özel bir yer. Yılların eskitemediği o kendine has, taş oyma işçiliğinin en güzel örnekleri görülmeye değerdir. Hazır bahar kapıdayken bir hafta sonu tapınakları, sarı taş evleri, dar sokakları gidip görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Kültürel zenginlik ve derinliği içerisinde barındıran Midyat’ın geçmişi milattan önceye dayanır. Sasaniler döneminde kurulduğu varsayılan bu kentin ismi de Matiate kelimesinden gelir.  Matiate Süryanice bir kelimedir ve “köyüm, vatanım” demektir.

Midyat

Midyat Hava Durumu

Midyat hava durumu genelde Mardin turları sırasında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Zira Midyat hava durumu genelde aşırı sıcaklıklar gösterdiği için gezileri biraz zorlayabilir. Bu yüzden Midyat gezisi için yaz aylarını tercih etmemekte fayda var. Çok sıcak seven biri değilseniz sonbahar ayları burası için ideal zamanlardır.

Midyat Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze kadar, birbirinden farklı kültürleri, dinleri bünyesinde barındıran bu kent, farklı yaşamların yaşanmışlıklarıyla birlikte, bugün kültürel bir miras oluşturmuştur. Bu farklı dinlerin, kültürlerin insanları burada yaşarken ibadet mekânları (kilise, cami, manastır), hanlar, ticaret mekânları, taş evler inşa etmiş, uyum içinde de yaşamıştır ve yaşamaktadır. Bu uyumu ezan sesleri ile çan seslerinin o ilahi tınısını aynı anda duyduğunuzda da hissedebilirsiniz. Özgün ve estetize bir dokunun hâkim olduğu bu kente en çok emeği geçenler Süryanilerdir. Son zamanlarda göç sebebiyle nüfusu azalan bu halkın yerini köylerden gelen başka insanlar doldurmaktadır.

Midyat

Ne yapılır bu Midyat’ta diyecek olursanız, ilk olarak tarihin izlerini taşıyan şehrin genel görüntüsüne şöyle bir bakabilirsiniz. Özellikle gün batımının sihirli görüntüsü eşliğinde Mezopotamya Ovası sizi büyüleyecektir. Ardından taş işçiliğinin en güzel haliyle inşa edilmiş Midyat evlerini gezmenizi öneririz. Bu evlerde konaklayabilir, mistik yapıların yaşanmışlıklarını hayal edebilirsiniz. Kim bilir hangi sevdalara, sevinçlere, özlemlere tanık olmuştur bu evler…

Midyat

Midyat’ta mutlaka yapmanız gereken bir başka şey ise Süryani kiliselerini gezmektir. Ardından gümüş ve taş işleme atölyelerini ziyaret edebilirsiniz. Geleneksel bir el sanatı olan Telkariyi görmeden gitmemenizde fayda var. Çok eski tarihlerden bu yana devam eden bir çeşit gümüş işçiliği telkari, incecik gümüş tellerin birleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Bu oluşumla birlikte ortaya harika takılar, süs eşyaları çıkar. Hediyelik almayı sevenlere tavsiye ederiz.

Midyat

Birbirinden özel tarihi eserlerin bulunduğu Midyat Kent Müzesi gezilmesi gereken bir başka yerdir. Burada tüm kültür öğelerini bir arada görmek mümkündür. Sözün kısası; her yerinde tarihten bir dokunuş bulabileceğiniz, sanatla sarmaş dolaş olan bu kentte kendinizi adeta zamanda bir yolculuk yapar gibi hissedebilirsiniz. Burada sokaklar dostluk, kardeşlik ve barış kokar. Huzur dolu bir yolculuğun kapıları sonuna kadar açılır ve kendinizi büyülü bir masal diyarında bulursunuz…

Jolly Tur ile Mardin Turları için tıklayınız. 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

O bir Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji mezunu... Sosyolog olmanın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkmışken kendini dijital dünyanın kucağında bulmuştur. Jolly Tur'da Sosyal Medya Uzmanı olarak hayatına devam ederken bir yandan okur, yazar ve yine okur. Fırsat buldukça da gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir