Katar’ın Akıl Almaz Mimari Yapıları

Katar, ilk bakışta devasa binalarıyla dikkat çeken oldukça ihtişamlı bir Orta Doğu ülkesi olsa da Katar’da keşfedilmesi gereken mimari yapılar yalnızca bu göz alıcı gökdelenlerden oluşmuyor. Özellikle başkent Doha’da finans, ticaret, konaklama ve alış veriş amacıyla kullanılan görkemli binaların yanı sıra tarihi ve manevi değeri yüksek etkileyici yapılar da bulunuyor. Katar‘ı keşfederken bizi en çok etkileyen yapıları tatiliniz boyunca kolaylık olması açısından sizlerle paylaşıyoruz.

Aspire Tower

Tam anlamıyla bir gökdelenler cenneti olan Katar’ın en yüksek binası 300 metrelik uzunluğuyla Aspire Tower, aynı zamanda dünyanın en yüksek binaları arasında da yer alıyor. “Gökdelen otel” olarak anılan bu yapıya fütüristik ve eşsiz görüntüsü nedeniyle tıpkı bizim gibi siz de ilk andan itibaren kayıtsız kalamayacaksınız.

Al Fardan Residences

Modern ve geleneksel detayları bir araya getiren Al Fardan Residences, bu özelliğiyle Katar’ın en özgün yapıları arasında yer alıyor. Barjeel Tower ve Wind Tower isimleriyle de bilinen bu ilginç yapılar, 254 metrelik uzunluğuyla ülkenin en yüksek 2. binaları olmakla beraber günümüzde ünlü bir otel zincirinin Doha’daki şubesi olarak hizmet veriyor.

Doha Tower

Doha Tower, diğer gökdelenlerle karşılaştırıldığında çok yüksek bir uzunluğa sahip olmasa da kıvrımlı ve estetik görüntüsü nedeniyle başkentin sahil bandında yer alan en güzel binalardan biri. Özellikle geceleri tamamen ışıklarla kaplanan binanın görüntüsünden oldukça etkilenmekle birlikte kendisini Barcelona’daki Torre Agbar’a epey benzettik.

Tornado Tower

Doha’da konumlanmış bir diğer gökdelen olan Tornado Tower, görüntü açısından Aspire Tower’ı andırsa da fileye benzeyen çerçeve yapısıyla çok daha şık duran bir bina. Uzunluğu ise diğerlerine göre biraz daha “mütevazı”; yalnızca 200 metre.

Doha İslam Eserleri Müzesi

Hem mimarisi hem işleviyle Katar’daki diğer yapılardan ayrılan İslam Eserleri Müzesi, kuşkusuz Doha’nın simge yapılarından birini meydana getiriyor. Antik dönem İslam mimarisinin baz alındığı etkileyici müzede başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden getirilmiş değerli el yazmaları, seramik objeler, dokumalar ve benzeri eserler sergileniyor.

Katar Ulusal Müzesi

Çöl gülünden ilham alınarak tasarlanan Katar Ulusal Müzesi, benzersiz mimarisi dışında bulunduğu bölgede nadir olarak görülebilecek eserlere ev sahipliği yapan oldukça dolu bir müze. Basra Körfezi, bedevi kültürü ve petrol gibi Katar’ın tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan detayların sanat eserlerine dönüştüğü müze, Katar’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Tıpkı bizim gibi siz de Katar’ın insanı büyüleyen muhteşem modern mimari örnekleri arasında kaybolabilir; geçmişle günümüzün harika bir sentezi olan bu ülkede aklınızdan çıkmayacak bir tatil geçirebilirsiniz.

Jolly Tur ile Katar’ı gezmek isterseniz tıklayın! 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir