Vizesiz Katar’da Gezip Görülecek Yerler: Katar Gezi Rehberi

Katar denilince akla ilk gelen şey dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olduğu gerçeğinin yanı sıra sihirli bir dünya olduğudur. Kısa bir tatile sığdırabileceğiniz kadar çok yer gezebilmenin başlıca koşulu iyi bir programlama yapmaktan geçiyor. Eğer rotanızı iyi ayarlayabilirseniz, ülkede ilgi çekici olan birçok mekanı ziyaret edebilir, hatta kimsenin bilmediği yeni yeni yerler keşfetme imkanını yaratabilirsiniz.

Katar’ın İncisi Doha ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Katar turları günümüzde oldukça popülerliğe sahip olmaya başladı. Orta Doğu’nun otantik kültürü ile yeni bir dünya yaratmanın nasıl bir ikili olduğunu kanıtlar derece misafirlerini ağırlayan Katar’ın Doha şehri, başkenti ve en büyük şehir olarak sıklıkla tercih ediliyor.

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Katar’ın gözde kenti Doha’ya gitmek için birçok neden bulabilirsiniz. Bunlardan biri elbette vizesiz seyahat imkanı olması. Kısacası, bir hafta sonunu değerlendirebileceğiniz bir destinasyon.

Katar Doha’da Ulaşım

KatarKatar, vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Böylece pasaportunuzla ekstra işlemler yapmadan Katar’a uçabiliyorsunuz. Türk vatandaşlarının vize almadan gidebilecekleri bu kent, birçok farklı gezi durağına ev sahipliği yapıyor. Gezilecek yerlerden önce kısaca ulaşım konusuna da değinmek gerekiyor. Orta Doğu’nun önemli hava yolu aktarma merkezlerinden biri olan Doha, İstanbul ya da Ankara üzerinden uçuşlara ev sahipliği yapıyor. Doha kent merkezinden 15 km uzaklıktaki Hamad Uluslararası Havalimanı’na İstanbul’dan gerçekleştirilen bir seyahat yaklaşık olarak 4 saat sürüyor.

Doha hava limanı, kent merkezine yaklaşık 15-20 dakika kadar uzaklıkta yer alıyor. Hava alanından merkeze yapılan toplu taşıma hizmeti turistler için geçerli değil. Bu yüzden taksi ya da araç kiralama tercih ediliyor. Turlar bu anlamda birçok turistin tercih ettiği bir yöntem oluyor.

Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Katar’ın başkenti ve en büyük şehri olan Doha, Basra Körfezi kıyısında yer alıyor. Son zamanların gözde tatil destinasyonlarından biri olan Doha hava durumu ise bizlerin çok alışkın olmadığı cinsten. Doha hava durumu haziran ayı ile başlayan ve 38-48 dereceye varan sıcaklık ekim ayı ile birlikte 25-30 derece olan en düşük ısıya ulaşıyor. Bu yüzden Doha’ya ne zaman gitmeli sorusunun cevabı sonbahar ve kış olacak.

Katar Doha’da Konaklama

Katar turlarının gözdesi Doha’da nerede kalınır sorusunun iki farklı cevabı var. Birincisi Souq Wakif Bölgesi diğer ise West Bay Bölgesi. Souq Wakif Bölgesi kentin ‘Old Town’ olarak adlandırabileceğimiz kısmı. Otantik bir bölge olan Souq Wakif’te Arap kültürünü yakından gözlemleyebilirsiniz. West Bay ise daha yeni bir bölge. Ticari merkez olarak bilinen bu bölgede gökdelenler, lüks mağazalar yer alıyor.

Katar Doha’da Gezilecek Yerler

Daha önce birçok ülkeyi keşfetmiş olsanız da Doha’nın sizi şaşırtacağına emin olabilirsiniz. Aklınızda gitmeden önce buraya ait bir imaj varsa, gördükten sonra bu imaj tamamen değişebilir. Gözde turizm destinasyonlarından biri halini alan Katar’ın Doha kenti’ne olan yolculuğumuza hazırsanız başlıyoruz.

Souq Waqif

Katar’ın en bilinen şehri Doha olarak karşımıza çıkıyor. Souq Waqif Doha’nın eski kent merkezinde bulunan ve Ortadoğu’da olduğunuzu size tam olarak hissettirebilecek bir mekan. Şehrin en canlı ve hareketli noktalarından birisi olan Souq Wagif’te Katar’ın eski havasını ve Arap Kültürü’nü yoğun olarak yaşayabilirsiniz.

Arapların özel ilgi alanlarını develer, atlar ve kuşlar oluşturuyor. Bu çarşıda kuş satan birçok dükkan bulunuyor. Souq Waqif’e akşam saatlerinde gidilebiliyor. Öğle saatleri çok sıcak olduğu için mekan kapalı oluyor. Katar’da genel itibariyle gece saatlerinde hayat daha canlı ve hareketli. Alışveriş yapmak isteyenler, yürüyüşe çıkanlar akşam saatlerini tercih ediyorlar.

Souq Waqif’te hediye olarak alabileceğiniz birçok ürün bulmanız mümkün. Şallar, tabaklar, lambalar, kıyafetler ve daha birçok şey bu çarşıda satışa sunuluyor. Sokaklar labirent şeklinde ilerliyor ve yerel sanatçılar ve sanat atölyeleri de bu çarşının sokaklarında karşınıza çıkıyor. Alışveriş merkezlerine girmeyi planlıyorsanız üzerinize mutlaka bir şey almanızı öneririz. Zira alışveriş merkezleri inanılmaz derecede soğuk oluyor.

The Pearl Qatar – İnci Adası

Petrolün bulunmasından önce Katarlılar geçimlerini balıkçılık ve özellikle inci ticaretiyle sağlıyorlarmış. Bunun anısına sahile büyük bir istiridye ve inci heykeli yapılmış. Bu bölgeye İnci Meydanı deniliyor. Burada hem heykeli görebilir hem de tekne kiralayarak Basra Körfezi’nde gezintiye çıkabilirsiniz. İnci Meydanı şehirdeki en lüks ve pahalı bölgelerden bir tanesi. Birçok şık restoran ve birbirinden lüks mağazalar bu bölgede yer alıyor. Fiyatlar da buna paralel olarak oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor.

İslam Eserleri Müzesi

Katar’ın belki de en bilinen noktalarından birisi İslam Eserleri Müzesidir. Doha’da bulunan müzenin oldukça farklı bir mimarisi bulunuyor. Geçmişten günümüze kadar birçok farklı eser müzede sergileniyor. Müze gezmeyi sevmiyor olsanız bile bu müzeye mutlaka gitmenizi öneririz. Konya’dan ve İznik’ten bölgeye götürülen birçok Osmanlı eseri müzede sergileniyor. Aynı zamanda müzeyi yapan mimar da oldukça ünlü. Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nin girişindeki ünlü piramiti de aynı mimar yapmış.

Doha Corniche – Kordon Bölgesi

Burası tam 7 km boyunca uzanan bir yürüyüş alanı. Özellikle akşam saatlerinde birçok kişi bu alanda koşu ve yürüyüş gerçekleştiriyor. Manzara izlemek, yürüyüş yapmak ve spor yapmak için ideal olan bu bölgede aynı zamanda tekne kiralama hizmeti de sunuluyor.

Doha West Bay

Doha West Bay iş merkezlerinin toplandığı ve devasa gökdelenlerin yer aldığı bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Öyle güzel bir görüntüsü var ki bir an kendinizi Amerika’da sahilden Manhattan’a bakıyor zannediyorsunuz.

Katar Kültür Köyü 

Katar Kültür Köyü olarak bilinen bu mekanda Arap Kültürü’nün ne olduğunu tam olarak anlayabilirsiniz. 2010 yılında Arap Kültür Mirasının başkenti seçildiğinde açılan mekanda çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Katar Devleti tarafından en fazla yatırım yapılan kültürel alanlardan bir tanesi olduğu için sürekli canlı olan mekanda birbirinden güzel eserleri görebiliyorsunuz.

Aspire Park

Aspire Park yemyeşil bir park olarak tasarlanmış. Çölde bir vaha izlenimi alacağınız mekan çok farklı bir mimariye sahip. Oyun alanları, sağlık birimleri, çeşitli spor tesisleri ve etkinlikler park içerisinde düzenleniyor.

Katar Banana Island

Adı pek duyulmayan mekanlardan birisi olan Banana Island, adeta Maldivler tadında bir yer. Maldivler’de bulunan tüm konfor ve imkanları burada bulmak mümkün. Deniz, kum ve güneşten faydalanmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Sealine

Doha’da Sealine adı verilen kumul tepeleri bulunuyor. Buralarda yer alan çöller ise Doha gezisini unutulmaz kılıyor. Bedevi kültürünün temsili çadırlarda kalabilir, deveye binerek çölde dolaşabilir, çöl arabaları ile safari yapabilirsiniz. Bu aktiviteler ile Doha’da, başka yerde imkan bulamayacağınız farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Katar Mutfağı

Yemek kültürü olarak Türk mutfağına yakın olan Katar mutfağında bol bol deniz mahsulü, bol baharatlı pilav görebilirsiniz. Yenilecek yemekler arasında koyun etinden oluşan machboos, pilav ve kuru yemiş yatağında bütün kuzu rostodan oluşan ghuzi ve çeşnili pilavla hazırlanan keçi dolması bulunuyor. Ayrıca Umm Ali tatlısının da tadına bakmanızı öneririz.

Ayrıca yılda bir düzenlenen ve adeta açık hava gurme ziyafeti olan “Katar Uluslararası Yemek Festivali” de bu kültüre ait yemekleri keşfetmeniz için ideal.

Jolly Tur ile Doha’yı gezmek için tıkla!

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir