Katar ve Doğal Harikaları

Katar gezilecek yerler bakımından son zamanlarda popüler bir destinasyon haline geldi. İhtişamlı bir atmosfere ve tarihe sahip olan Katar, kültürel ve tarihi özellikleri ile öne çıkmakla birlikte farklı iklim özellikleri ile de misafirlerini şaşırtıyor. Katar hava durumu açısından yıllık yağışı az, sıcak çöl iklimine sahip bir ülke. Bu farklı coğrafyayı ve merak edilen Katar gezilecek yerleri sizin için bir araya getirdik.

Katar’da Muhteşem Bir İç Deniz: Khor Al Adaid!

Doha’nın 60 km uzağında yer alan Khor Al Adaid, ülkede bulunan doğa harikalarının başında geliyor. Bir iç deniz olan Khor Al Adaid, dünyadaki nadide noktalardan biri. Çünkü bu iç deniz çölün kalbinde yer alıyor. Khor Al Adaid, hem bu özellikleri hem de karakteristik ekosistemiyle UNESCO tarafından da tanınıyor.

Kalpleri Çalacak Manzaralar: Kum Tepeleri!

Katar’da doğanın ve çölün kalbine yapılan safarilerin bir parçası olabilirsiniz. Bu gezilerde günün saatine ve ışığın geliş açısına göre şekil değiştiren kum tepelerine bayılacaksınız. Özellikle gün doğumu ve gün batımında renklerin dans ettiği tepeler Katar’ın doğa harikalarının en bulunmaz örnekleri!

Çarpıcı Kaya Formasyonları: Ras Abrouq!

Katar’ın başkenti Doha’nın 70 km batısında yer alan Ras Abrouq kayalıklarının diğer ismi Zikrit. Rüzgarla şekillenen kireç taşlarından oluşan bu kayalıklar, mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarının arasında yer alıyor. Dolunayın gökyüzünde izlendiği gecelerde muhteşem görüntüler vadeden Ras Abrouq, aynı zamanda kumlu plajlara ve vahşi geyiklere ev sahipliği yapıyor.

Derinlerde Gizli Bir Harika: Dahl Al Misfir Mağarası!

Katar’ın Rawdat Rasid bölgesinde yer alan Dahl Al Misfir mağarası, ülkenin en önemli doğa noktalarından biri. 40 metre derinlikte yer alan Dahl Al Misfir mağarası, yarımadanın merkezinde yer alan ve çöl gülleri adı verilen jeolojik olaya ev sahipliği yapıyor. Çöl gülleri, en basit tanımıyla gül şeklinde oluşmuş alçı kristal kümelerini tanımlıyor. Ayrıca mağaranın en derin noktasında ay ışığını anımsatan fosforlu bir ışıkla karşılaşmak mümkün oluyor.

Zengin Flora ve Fauna: Al Thakira Mangrovları!

Gelgit sonucu haliçlerde ve çamurlu kıyılarda oluşan ormanlar yani mangrovlar Katar’da muhteşem bir canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Al Khor şehrinin kuzeyinde yer alan Al Thakira mangrovları çöl içerisinde çarpıcı bir kontrast yaratan yeşil alanları ile öne çıkıyor. Bu alanda flamingodan balıkçıllara uzanan farklı türlerde kuş türleri yer alıyor. Göç dönemlerinde çok farklı kuş türlerini gözlemleyebileceğiniz, bitki örtüsünün büyüleyici güzelliğine kapılacağını Al Thakira Mangrovları’nı keşfetmeden sakın Katar’dan dönmeyin!

Katar’ın eşsiz doğasını görmek isterseniz Jolly’nin Katar turlarını tercih etmelisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir