Karadeniz Yaylalarının Tadına Varmak…

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe ile Karadeniz turuna devam ediyoruz. Bu haftaki rotamız fındığın başkenti Giresun ile aristokrat şehir Trabzon…

Ordu Melet Çayı‘nı geçerek vardığımız Doğu Karadeniz’de ilk durağımız Giresun. Şehrin ismini Keresus adı verilen ve tüm Avrupa’ya bu bölgeden gittiği rivayet olunan alacalı kirazdan aldığı söylenir. Fındığın en çok yetiştiği ilimizdir. Eski şehir merkezinde Rumlar’la Türklerin yaşadığı ihtişamlı konaklar, camiye dönüşen kiliseler ile Giresun Kalesi gezilmesi gereken önemli yapılar arasında iken Kuva-yi Milliye hareketinin önemli isimlerinden Topal Osman’ın mezarı da ziyaret edilen yerler arasında yer alır. Tirebolu-Görele-Beşikdüzü üzerinden köftenin başkenti olan Akçaabat‘a ulaşabilirsiniz. Öğle yemeğinde mutlaka köfte yemelisiniz. Elbette porsiyon ile değil kilo ile… Köfte, piyaz, gaygana, mısır ekmeği, turşu kavurması yöredeki leziz yemeklerden bazıları.

ANI ÖLÜMSÜZLEŞTİRİN
Yemeğin ardından bulutlar ülkesi olan Hıdırnebi Yaylası‘na çıkın. Buzul göllerinden Balıklı Gölü gördükten sonra doğal ortama uygun yapısıyla dikkat çeken yayla kentte konaklamak harika bir seçenek olacaktır. Akşam yemeği sırasında horon ve kolbastı sizlere farklı bir gece yaşatacak. Sabah yayla havasını içinize çekerek köy kahvaltısının tadına varın. Yayla yaşamını merak edenler ise kahvaltının ardından ellerinde fotoğraf makineleri ile kendilerinden çok daha önce kalkmış, çayırlarda hayvanlarını otlatan, güneşin ilk ışıklarıyla tırpanlarını ellerine alarak zamana karşı yarışan peştemallı kadınları fotoğraflayarak anı ölümsüzleştirebilir.

Yaylada kısa yürüyüşlerin ardından şehre inerek kuruluşu tam olarak bilinmemekle beraber Doğu Karadeniz’in en aristokrat şehri olan Trabzon‘u gezebilirsiniz. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan, tarihin her aşamasında ticaretin önemli olduğu bu kentte İskitler, Cenevizler, Bizanslılar ve Osmanlıların izleri görülebilir. Trapezus (düz alan, masa) Kommenlerin 13.yy’da kurduğu Kommenos İmparatorluğu’nun başkenti olarak kullanılmış. 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in şehri almasıyla Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olmuş. Şehir merkezinde 1924’e kadar yaşayan Rumlardan kalma eserler göze çarpmakta. Bunların arasında en önemlilerinden biri olan Ayasofya Kilisesi; 13.yy başlarında Kommenos kralı tarafından yapılmış. Adem ile Havva’nın yaratılışının tasvir edildiği kabartma yapının en ilgi çeken bölümü. 1964 yılında müzeye çevrilen kilisenin avlusunda çayınızı yudumlarken tarihe tanıklık eden bu yapıyı hissetmeye çalışın. Buradan ayrılmak zor olsa da sizi bekleyen diğer bir güzelliğe yol alın.

Kısa bir yolculuktan sonra sizi çam korusu içinde karşılayan beyaz meleği selamlayın. Atatürk Köşkü sizi muhteşem bahçesiyle hemen etkisi altına alacak. Köşk, dört katlı taş yapısıyla beraber zarif mimarisi, o dönem için yeni sayılabilecek kalorifer, banyo tesisatıyla dönemin önemli yapılarından. Rum bir tüccara ait olan köşk mübadele sonrasında belediye tarafından Atatürk’e hediye edilmiş. Merkezdeki Kunduracılar Çarşısı‘nda adıyla meşhur uzun sokakta bulunan Kostaki Konağı, Fatih Camii ile hemen yakınındaki Zağnos Köprüsü görülmesi gereken yerler arasında. Bölgenin önemli gümüş el sanatlarından olan kazzaziye ve telkarinin en nadide örneklerini Saray Gümüşçülük’te bulabilirsiniz. Alışverişin ardından Trabzon’un en önemli sembollerinden biri olan, halk arasında Meryem Ana olarak adlandırılan Sümela Manastırı‘na uğramalısınız.

SÜMELA MANASTIRI
Altındere Milli Parkı‘nın içinde yer alan, iki rahip tarafından bulunan, yapımı uzun yıllar süren, Osmanlı padişahları tarafından özel ödeneklerle desteklenen ve Ortodoks Hıristiyanları için ayrıcalıklı olan bu manastır birçok özelliği içinde barındırıyor. Maçka ilçesinde Altındere mevkiine gelindikten sonra yeşilliklerin arasında saklı bulunan dik yamaçlar üzerinde ve sadece bir noktadan görülebilen manastırı keşfe başlıyoruz. Yüzyıllar öncesinde rahiplerin manastırın yapımı sırasında kullandıkları yoldan sessizce sadece Meryem Ana Deresi ile konuşarak çıkmanızı öneririz. Rahiplerin bu yolu çıkarken taş taşıdığını oysa sizin sırt çantanızda sadece seçtiğiniz eşyaların ağırlığı olduğunu unutmayın. Manastıra vardığınızda soluklanırken gördüğünüz güzelliğe çekilen yorgunluğun değdiğini hissedeceksiniz. Dar uzun merdiven sonrasında önce ana kaya kilisesini, şapelleri, ayazmayı, öğrenci odalarını, misafirhaneyi, kütüphaneyi geziyorsunuz.

ZİGANA’DAN UZUNGÖL’E UZANAN YOL
Sümela Manastırı’ndaki gezi ve fotoğraf çekimi tamamlandıktan sonra doğanın en güzel melodilerinden olan kuş sesleri ile aynı yoldan geri inin. Meryem Ana Deresi’nin kenarında yorgunluk kahvenizi için. Biraz dinlendikten sonra eski İpekyolu güzergâhını kullanarak Zigana Dağı’na tırmanışa geçebilirsiniz. Sütlacıyla ve türkülere konu olan Zigana Geçidi ile meşhur Hamsiköy’de kekik kokan, üstü fındık kırıklarıyla bezeli sütlacı yemeyi ihmal etmeyin. Ertesi gün fıkralara konu olmuş Of ilçesinden geçerek en güzel vadilerden biri olan Ladin ormanlarının eşlik ettiği muhteşem manzaralı Solaklı Vadisi sonrasında istikamet Uzungöl.

Kerem GÖKÇE

Jolly Tur ile Karadeniz Turları için tıklayınız.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir