Karadeniz Yaylalarına Çıkmadan Bunları Okuyunuz!

Yeryüzünde cennet varsa eğer fazla uzağa gitmenize gerek yok, bunlardan bir tanesi Türkiye’de… Karadeniz kıyıları bahar ve yaz aylarında yeni misafirlerini karşılamaya hazırlanıyor.

Toplam 8.350 km. uzunluğunda, Türkiye sınırları içinde Bulgaristan ile komşu Kırklareli ilinden başlayan ve Gürcistan ile komşu Artvin iline kadar uzanan Karadeniz kıyılarına yapılan turistik geziler, genellikle Bartın, Kastamonu veya Sinop’tan başlıyor ve Gürcistan’ın başkenti Batum’a kadar uzanıyor. Özellikle doğanın coştuğu bahar aylarında ve serin havası nedeniyle yaz aylarında yoğun olarak tercih edilen Karadeniz turları, deniz tatiline karşı önemli bir alternatif oluyor.

Batı Karadeniz Turları

İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Denizli ve Kayseri gibi illerden çıkış yapılan Batı Karadeniz turları, Karabük veya Safranbolu ile başlıyor. Genellikle 1 veya 2 gece konaklamalı yapılan bu turlar; Amasra, Kastamonu veya Sinop gezisi ile son buluyor.

blank

Daha çok hafta sonlarında doğaya kaçmak amacıyla yapılan bu gezilerde Bartın, Karabük ve Amasra sahilleri, Kastamonu yaylaları, Safranbolu Evleri ve tarihi çarşısı Arasta, Sinop Kalesi ve Sabahattin Ali’nin “Aldırma Gönül-Mapushane Türküsü” adlı şiirini yazdığı ünlü Sinop Hapishanesi görülecek yerler arasında bulunuyor.

Doğu Karadeniz Turları

Uçak veya otobüs ile tercih edilebilen Doğu Karadeniz turları ise Sinop veya Samsun’dan başlıyor. Vize serbestisi nedeniyle Gürcistan’ın başkenti Batum‘a da günlük olarak geçilebilen bu turlar, genellikle en az 4 gece-5 gün sürüyor. Samsun Bandırma Vapuru ve Gazi Müzesi görüldükten sonra Ordu-Giresun üzerinden Tirebolu Çay Fabrikası geziliyor. Sonrasında ise muhteşem Trabzon, Rize ve Artvin yaylaları gezisi başlıyor.

blank

Trabzon’da Uzungöl, Maçka Şolma, Sis Dağı, Mavura, Çakırgöl ve Kiraz yaylaları; Rize’de ünlü Ayder ve Pokut yaylaları, Fırtına Vadisi; Çamlıhemşin’de bulunan Amlakit, Palovit, Çeymakçur, Kavron ve Tromit yaylaları ve Artvin’de ise Yaylalar Köyü ile birlikte Karagöl, Kafkasör, Yanlızçam, Bilbilan ve Gorgit yaylaları büyülüyor.

Bol oksijeni, deniz seviyesinden ortalama 1500 m.’yi geçen yükseklikleri ve inanılmaz güzellikteki doğası ile tura katılan herkesi adeta sarhoş ediyor. MS 395 yılında inşa edildiği sanılan Sümela Manastırı ise Hıristiyan inancına göre Meryem Ana’nın göğe yükseldiği ay olduğuna inanılan ağustosta sizleri şenliklerle karşılıyor.

Jolly Tur’un tüm Karadeniz turlarını incelemek için tıklayınız.

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir