Karadeniz Turu İle Unutulmaz Bir Gezi Deneyimi: 10 Benzersiz Aktivite

Eğer bu zamana kadar Karadeniz turu yapmamışsanız bence en yakın zamanda, seyahat planınız arasına ‘Karadeniz turu yapılacak’ maddesini ekleyin derim. Çünkü Karadeniz turu sadece gezip görmenin dışında yeni kültürler ve unutulmaz deneyimler de vadediyor. Türkiye’nin yeşil mi yeşil, oksijen dolu, gurme lezzetlere doyacağınız, müziğiyle dansıyla ve insanıyla neşenize neşe katacak Karadeniz’i gezerken daha önce denemediğiniz aktiviteleri de yapma şansı bulacaksınız.

Karadeniz Turu İle Yapacağınız 10 Aktivite

Maceracı, aksiyon sever, seyahati sadece ve sadece gezip görmenin sınırları içerisinde yaşamayanlar için 10 maddelik şahane bir Karadeniz’de ne yapılır listesi hazırladım. Bu listede Karadeniz turundayken unutulmaz deneyimler yaşayacağınız aktiviteler yer alıyor.  Zevkinize göre birini ya da birkaçını seçin ve muhteşem Karadeniz turunuza unutulmaz hatıralar ekleyin.

1) Rize’de Zipline Yapmak

Rizede Zipline Yapmak

Karadeniz turu yaparken o muhteşem yaylalarda derin bir nefes aldınız değil mi? Bol bol oksijeni de çektiniz içinize. Tamam o zaman sırada yaylalara, derelere, şelalelere kuş bakışı bakacağınız zipline yapma vakti geldi demektir. Az önce Rize’nin yaylalarında çay içiyordunuz şimdi ise bir Karadeniz atmacası gibi, adeta göklerde kartal gibi süzülme vakti geldi. Zipline, Karadeniz gezisi ile yapılacak en temel aktivitelerden biri. Adeta geleneksel Karadeniz sporu gibi bir şey. Zipline nasıl yapılır merak eden olursa hemen kısaca anlatayım. Zipline yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik bir halat vasıtasıyla emniyet kemeri giyerek (koşum, harness,) kendi ağırlığınızla ve yer çekimi yardımıyla kayma aktivitesidir. Böylece karşı karşıya adeta teleferik sistemi gibi yolculuk yapmak mümkün oluyor. Karadeniz’de zipline sadece bir aktiviteden de öte aslında. Bu yöntemle yaylaların ulaşımının zor olduğu bölgelere eşya taşımak için de kullanılan bir yöntem oluyor.

Karadeniz’de zipline yapmadan bence bu bölgeden ayrılmayın. Dünyanın en uzun, en yüksek ve en hızlı zipline’ı Güney Afrika’da bulunsa da, muhteşem manzarası ile Karadeniz’de zipline yapmak da başka güzel. Bu macerayı yaşamak ve benzersiz bir deneyimi keşfetmek istiyorsanız zipline yapmak için Rize’yi tercih edebilirsiniz.


2) Fırtına Deresi’nde Rafting Yapmak

Karadeniz Fırtına Deresi RaftingKaradeniz demek Fırtına Deresi demek Fırtına Deresi demek de rafting demek. Fırtına Deresi kenarında çay içmek, kahvaltı yapmak, balık yemek, Çinçiva Köprüsü üzerinde fotoğraf çekmek ile beraber Karadeniz’de yapılacak aktivitelerin başında yer alan rafting için gözünüz hiç korkmasın. Burada 7’den 77’ye herkes rafting yapıyor diyebilirim. Fırtına Deresi’nde rafting yapmak için birkaç farklı tesis var. Bütçenize ve tercihinize uygun bir tesis ayarlanıyor zaten Karadeniz turunda. Ardından rafting kıyafetlerinizi giyiyor ve pratik bilgileri öğrenerek botunuza doğru yol alıyorsunuz. 6-7 kişilik botlarla yapılan rafting, Karadeniz’de ne yapılır sorusunun en güzel yanıtlarından biri oluyor.


3) Gito Yaylası’nda Gökyüzü Salıncağına Binmek

Gito Yaylasında Gökyüzü SalıncağıRize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayla olan Gito Yaylası, Instagram’da bol bol karşımıza gökyüzüne doğru uzanan salıncağı ile çıkmasından dolayı son zamanların popüler rotalarından biri oldu. Gito Yaylası’na gitmek için Fırtına Vadisi’ni takip edip ormanların içerisinde bir yolculuk yaparak ulaşıyorsunuz. Yaylaya vardığınızda sislerin sizden aşağıda kaldığına şaşırmayın. Çünkü burada gerçekten de sislerin üstündesiniz. Eşsiz doğası ile hayranlık uyandıran Gito Yaylası’nda gökyüzüne doğru sallanan salıncak ise size benzersiz dakikalar yaşatacak. Sisler ve bulutlar altındaki Gito Yaylası’nda, Karadeniz’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri olan salıncağa binmeyi mutlaka denemelisiniz.


4) Kaçkar Dağı’na Tırmanmak

Kaçkar Dağı Dağcılar

İster profesyonel bir dağcı olun isterseniz de dağcılığın d’sini bilmeyen biri olun ama Kaçkar Dağları’nda mutlaka bir dağ rotası çıkarın. Düzeyinize göre rotalar bulunuyor ve siz de bu rotaları takip ederek Karadeniz’in muhteşem güzelliğine vakıf olabiliyorsunuz. Türkiye’nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan ve Kuzey Anadolu Dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturan sıra dağları olan Kaçkar Dağları, zirveyi Kavrun ile görür ve buradaki yükseklik 3932 metredir. 1994 yılında milli park ilan edilen Kaçkar Dağları, Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde başlar ve Artvin’in Yusufeli ilçesine kadar devam eder. Fotoğrafçılık, dağcılık, kaya tırmanışı, kayak, rafting gibi bir çok aktiviteye ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları, irili ufaklı muhteşem gölleriyle de bir dünya harikası olduğunu ispatlar. Bu harika manzaralara şahit olmak için Karadeniz turu içerisine dağ yürüyüşü eklemelisiniz.


5) Artvin Karagöl’de Kano Gezintisi Yapmak

Artvil Karagöl de Kano GezintisiTürkiye’nin muhteşem gölleri sıralaması yaptığımızda şüphesiz Artvin’in Karagöl‘ü ilk sırada yer alır. Kaçkar Dağları gölleri arasında bir saklı cennet olarak adlandırılan Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, Karadeniz’in nefes kesen doğasıyla bir araya geldiğinde eşsiz bir atmosfer yaratıyor. Doğa tutkunlarının uğrak noktası olabilecek güzellikteki Karagöl, aynı zamanda milli park olarak koruma altına alınmış özel bir yer. 1800’lü yıllarda bugünkü Klaskur Yaylası’nın yakınlarında yer alan bir tepenin toprak kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile oluşuyor Karagöl. Muhteşem bir manzaraya sahip olmasının yanı sıra zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile bir doğa harikası konumunda. Bu harika doğayı keşfetmek ve hayran olmak için kano ile gezintiye çıkmak, size önerebileceğim en harika deneyimlerden biri.


6) Ordu Boztepe’de Teleferiğe Binmek

Odu Boztepe Teleferik

Karadeniz’in fındık başkenti Ordu’ya da Karadeniz turu ile mutlaka uğrayacaksınız. Çok güzel bir sahili olan, Yoros Kalesi ile tarihe yolculuk yaptıran, birçok gezilecek rotası bulunan ve fındıklı ürünleri ile gurme lezzetlere kapı açan Ordu’da teleferiğe binip panoramik bir seyir gezintisine çıkın derim. Ordu’da, merkeze yakın bir konumda, sahil hattında yer alan teleferikler gün boyu sefer yapıyor. Hem Ordu halkının hem de Ordu’ya gelenlerin rağbet ettiği teleferiklerin son durağı Boztepe oluyor. Temiz hava almak, Ordu’ya tepeden bakmak ve demli bir çay içerek Karadeniz’in keyfini sürmek için teleferiğe binmeyi unutmayın.


7) Helikopterle Kayak Yapmak (Heliski)

Heliski Helikopter KayağıBelki bu aktivite sizin için fazla extrem kaçabilir ama yine de profesyonel anlamda kayak yapanlara Karadeniz’deki heliskiden söz etmek istiyorum.  Helikopterle kayak yapmak Alpler’de, Himalayalar’da ve Kanada dağlarında yaygın yapılan bir spor türü. Ve bu spor artık Kaçkar Dağları’nda da yapılıyor. Heliskiyi yapmak için kayak ya da snowboard profesyonelleri önce Ayder Yaylası’nda konaklayarak helikopter ile Kaçkar Dağı zirvelerine doğru yola çıkıyor. Ardından serbest iniş yaparak dağın eteklerine iniyorlar. Profesyonel kayakçılar tarafından yapılan heliski için her yıl ocak ve nisan aylarında kayakçılar Karadeniz’in Rize şehrine geliyor. Helikopterli kayak sporu olarak bilinen heliski 10 yıldır Kaçkar Dağları’nın Rize sınırları içinde kalan Çamlıhemşin dışında Rize’nin İkizdere ile Artvin’in Yusufeli ilçesinde de gerçekleştiriliyor.


8) Jeep Safari Ya Da ATV İle Geziye Katılmak

Karadenizde Jeep Safari ATV GezisiKaradeniz doğa sporları açısından oldukça bereketli bir yer. Bir doğa harikası olan Karadeniz’de yapılacak aktiviteler arasında bölgeyi jeep safari ya da ATV ile keşfetmek de mümkün. Farklı rotalarda jeep safari ya da ATV gezisi yapabilirsiniz ama benim önerim İkizdere’den Fındıklı’ya doğru giderek Rize yaylalarını keşfetmeniz. Bu yolu daha çok safari ile gidebiliyorsunuz elbette. Muhteşem manzaralar görerek, sonsuz bir yeşilliğin içinde yapacağınız jeep safari aktivitesinde istediğiniz yerde durup mükemmel fotoğraflar da çekebilirsiniz.


9) Yayla Şenlikleri İle Karadeniz Kültürünü Keşfetmek

Karadeniz Yaylasında ÇayKaradeniz’in yaylaları kadar yaylalarında yapılan şenlikler de çok meşhur. Öyle ki hem Türkiye’den hem de yurt dışından Karadeniz yayla şenliklerine gelmek için birçok insan bölgeye akın ediyor. Kışın Kardanadam Festivali, yazın Sütlaç Festivali, Ekmek Festivali gibi farklı festivalleri olan Karadeniz’in hemen her yaylasının da kendine has festivali oluyor. Size uyan bir tarih belirleyip Karadeniz yayla şenliklerine gitmek için yola çıkabilir ya da Karadeniz turunda denk geldiğiniz bir şenliğe katılabilirsiniz. Bu şenliklerde bol bol yöresel yemek ve taze çay içeceğinizi de söyleyeyim.


10) Horon Oynamayı Öğrenmek

Horon'un enstrümanı tulumEveeett… Horon oynamayı öğrenmeden Karadeniz’e veda etmeyi düşünmüyordunuz değil mi? O zaman işe ilk olarak genel bir yanlışlığı düzelterek başlayalım. Horon tepilmez, oynanır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oynanılan geleneksel halk danslarının genel adı olan horon, Karadeniz’in tüm ilçelerinde oynanıyor diyebilirim. Hızlı ritmiyle, tulum sesiyle, yöresel kostümleriyle birçok kişinin ilgisini çeken horonu, Karadeniz turu ile birkaç deneme yaparak öğrenmeniz mümkün.

Jolly ile Karadeniz’i keşfetmek için tık tık

2 Yorum

 1. Aslinda yaziyi okudukca bulundugunuz sehirde beton duvarlar arasina gomulup, trafik cilesi gurultusune hapsoldugunuzun tekrar farkina variyorsunuz. Ayrica Karadenizde kisa bir kacamak da olsa gokyuzu salincagina binmek, rafting yapmak, kackara tirmanmak bir cok alternatif oldugunu goruyorsunuz.

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Karadeniz eşsiz coğrafyasıyla olduğu kadar birbirinden unutulmaz aktiviteler yapabileceğiniz gizemli bir yer aslında.

   Karadeniz turu yaparken bahsettiğimiz maddelerden birkaçını yapmayı düşünebilirsiniz. Bizce çok seveceksiniz:)

   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir