Karadeniz Sizi Çağırıyor

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe ile Karadeniz turumuz devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde yola çıkarak Gümüşhane’nin Torul ilçesine ulaşıyoruz.

Doğusundan batısına Karadeniz, coğrafyasıyla, insanlarıyla bağımlılık, eski zamanlara, aşklara özlem ve bitmesini istemediğiniz tatil arzusu yaratır. Türküleriyle sizi her zaman dağlarına, derelerine, yaylalarına çağırmaya devam eder. Giresun’da ilk durak oluşumu halen süren Karaca Mağarası… Mağarayı gördükten sonra sıra Kromni Vadisi’nde tarihsel bir yolculuğa geliyor. Eski Rum yerleşimleri, manastırlar, kiliseler göreni kendine hayran bırakıyor. Yol sizi buzul göllerine götürüyor. Şanslıysanız ağustos ayında kar görme şansınız bile var. Taşköprü Yaylası’nda Kör Ali’nin Kasabı’nda kuru fasulye ve et yemeyi unutmayın. Yemekten sonra unutulmuşluğun hüznünü hissedeceğiniz Santa Harabeleri’ne gidebilirsiniz. Burası, 1924’e kadar 5 bin kişinin yaşadığı, ayrı mesleklerin icra edildiği yedi köyden oluşan, günümüze kadar kendini gizlemiş bir yerleşim. Kendinizi yakın tarihin sırları, kekik kokuları, dere sesleri ve çobanların söylediği hiç bilmediğiniz türkülerle baş başa bulacaksınız.

ÇAYIN ÖYKÜSÜNE KULAK VERİN

Zigana Dağları’nda başlayan yolculuğunuzu Yomra’da kıyıya çıkarak sürdürebilirsiniz. Trabzon’un en güzel ilçelerinden biri olan Sürmene’de Sürdövbisa’dan Sürmene bıçağı almayı unutmayın. Yaptığınız bu uzun yolculuk sonrası keyif kahvenizi tarihi Memişağa Konağı’nda yudumlayın. Ardından bölge ekonomisinin temel taşlarından olan çayın öyküsünü dinlemek için Şölen Çay’a geçin. Organik çay üreten Şölen Çay’ın fabrikasını gezerken işletme sahibi ve aslında müzik öğretmeni olan Murat Bey size çayı ve çayın serüvenini anlatsın. Belki size küçük bir keman dinletisi bile sunabilir.

Fıkralara konu olan Of’tan geçerek Uzungöl’e ulaştığınızda ise gölün eski güzelliğinin artık fotoğraflarda kaldığını fark edeceksiniz. Yine de bölge turizmi açısından bir cazibe merkezi olan Uzungöl, orijinal Trabzon yaylalarına ulaşmak için bir durak niteliğinde.

Çay

Karester, Lustra, Şekerpınar yaylalarından Soğanlı Dağları’nı aşıp muhteşem kalesiyle Çoruh Nehri’nin kıyısına kurulmuş Bayburt’a geçin. Çoruh’un kıyısında çaylarınızı yudumlarken Bayburtlularla sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Aydıntepe Yeraltı Şehri’ni de gördükten sonra bölgenin en güzel yaylalarından Limonsuyu Yaylası konaklamak için ideal. Akşam kemençe ustalarından atışmalarını da seyredebilirsiniz. Sabah artık Trabzon sınırlarından çıkıp Rize’ye ulaşma vakti. Rize merkezde Botanik Bahçesi ve Rize Kalesi ziyaret edilecek yerler arasında. Bir sonraki adres politikacılarıyla ve kuru fasulyesiyle ünlü Çayeli. Çayeli’nde Rize bezinden kenevir lifleriyle yapılmasıyla ünlü Rize dokumalarından hediyelikler alabilirsiniz.Ardeşen’de Fırtına Deresi’ne ulaştığınızda Fırtına Vadisi’nin içlerine doğru ilerlerken öğle yemeği için fıkra misali garsonlara sahip olan Osmanlı Restoran için zaman ayırın. Kırmızı benekli alabalık, muhlama, laz böreği mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Yemekten sonra ise biraz adrenalin için Ziplin Deresi’nde rafting yapabilirsiniz.

 

YAYLALARIN SULTANI

Ve vakit Kaçkarlar’ın derinliklerindeki köyleri keşfetme zamanı. Yalnızlığını Çinçiva’da bizlerle paylaşan ihtişamlı Çamlıhemşin Konakları ve Zilkale ziyaret noktaları. Sisli ya da güneşli fark etmeksizin her hava durumunda farklı güzellikler keşfedeceğiniz Fırtına Vadisi’ndeki kahve molası hafızalarınıza kazınacak. Zamanının ilerisinde yapılmış konaklarıyla ‘medeniyeti dağdan denize biz indirdik’ diyen Hemşinlilerle Lazların zeka ve espri kokan, coğrafyası gibi inatçı tartışmalarına denk gelirseniz çok şanslı olduğunuzu bilin.

Çamlıhemşin’den yaylaların sultanı olarak anılan Ayder’e geçtiğinizde dere sesleri eşlik edecek size. Gece eğlencelerinde tulum ve horon sesleri sabahındaysa meşhur Ayder kaplıcalarında dinlenme bekliyor sizleri. Ayrılırken yine dönmek üzere söz verin yoksa yeşili sizi bırakmaz. Ardeşen, Fındıklı, Arhavi… Lazların yerleşkelerinden geçerken kollarında atmacalarıyla yürüyen insanlar göreceksiniz. Arhavi’de 90 metreden düşen Mençuna Şelalesi’nde ıslandıktan sonra Çifteköprü’de peynir eritmesini mutlaka tadın. Hopa’dan sonra ağırlıklı olarak Gürcülerin yaşadığı, Kafkas kültürünü göreceğiniz Borçka’ya ulaşıyorsunuz. Kısa bir dağ yolculuğunun ardından saklanmış bir cennet olan Borçka Karagöl’e varıyorsunuz. Bozulmamış, saf haliyle cebinize koyup götürmek isteyeceğiniz bir güzellik. Artvin’i yalnız bırakmayan Çoruh ve Vadisi, bakir doğasıyla sizleri büyüleyecek Maçahel, Maral Şelalesi, Kafkasör Yaylası ve boğa güreşleri, Yusufeli Gürcü Kiliseleri, Laşet Vadisi ve Kafkasların gizemli coğrafyası…

Kerem Gökçe

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir