Karadeniz Mutfağının Eşsiz Lezzetleriyle Baş Başa

Karadeniz Bölgesi üç bölgeye ayrıldığından, her bölgenin kendine has yemekleri vardır. Mısır, fındık, hamsi ve çay Karadeniz denildiğinde akla ilk gelenlerden değil midir?

Kaygana, karalahana çorbası ve dolması, sarıkiraz kavurması, hamsi, öğmeç, Trabzon pidesi, pepeçura, laz böreği, hamsikuşu, fasulye kavurması, mısır ekmeği  Karadeniz yemekleri arasında en lezzetlilerindendir.

Trabzon yağı, Vakfıkebir ekmeği, minzi peyniri  ise Karadeniz’in  vazgeçilmezlerinden…

Balık denince Karadeniz’de  akla gelen ilk hamsi balığıdır. En az kırk çeşit yemeği vardır hamsinin. Tatlıları bile yapılır. Kaygana ve hamsili pilav ise dillere destandır benim için.

Bu eşsiz doğanın otlarından da çok yemek yapılır. Karalahana her evin bahçesinde yetişir.

Karadeniz Lezzetleri

Mısır  Karadeniz’de tüketilen en değerli ürünlerden biridir. Kış boyunca unundan faydalanılarak, bir çok yemek yapılır. Sene boyunca tüketilecek mısırlar, Karadeniz kadınlarının güzel şarkıları eşliğinde  Mısır Meclisi’nde hazırlanır.

Rize ve bölgesinde Muhlama, Trabzon tarafında ise Kuymak olarak bilinen o eşsiz lezzet ise her gün yenilse bıkılmayacak kadar güzeldir. Her yöre farklı tarzda yapar muhlamayı. Kimisi, peynirini bol koyar, kimisi mısır ununu fazla ekler. Kimisi sütle kimisi de   suyla pişirir. Ne şekilde yapılırsa yapılsın, tadı muhteşemdir.

Yabani bitkilerden hamuçera (dağ çileği), mora (ahududu), lifor (böğürtlen), ahlat (yabanarmudu)  Karadeniz’in sevilen meyveleri arasındadır. Karayemiş ise her bahçede genelde bulunur. Şeker hastaları için şifa kaynağıdır. Karadeniz’e gittiğinizde tamamen doğal ortamlarda hazırlanmış olan reçellerden lütfen almayı unutmayın!

Karadeniz’in Lezzet Durakları

Hamsiköy‘de Hamsiköy Sütlacını, Akçabat‘da Akçaabat Köftesini, Trabzon tereyağı ve Koloti peynirinden yapılan meşhur kuymağı tatmadan, Trabzon sınırlarından çıkmayın!

Hamsiköy Sütlacı

Trabzon Çamburnu Hancıoğulları Tesisleri   (Tel: 0462 752 26 50)

Hancıoğulları tesisleri deniz kenarında, yüksek bir tepede konumlanmış, harika bir yer. Manzara tek kelimeyle insana huzur veriyor. İçeri girer girmez balıkları dizi dizi dizilmiş görünce, inanın gözünüz dönüyor. Biz hem balık, hem de köfte tadımı yaptık, ama hala tadı damağımda desem yeridir.

Mısır ununda pişmiş balıklar o kadar tazeydi  ki, yerken bile hemen anlıyorsunuz.

Akçabat köftesi de tadılmaya değer.

Karadeniz lezzetleri

Rize Çayeli Lale Lokantası (Çayeli Tel: 0464 532 75 18 )

Ününü dünyaya kanıtlamış gurmelerin bile kusur bulamadığı bir restoran Çayeli Lale Lokantası.

1973 yılından bu zamana kadar hizmet veren, her fırsatta kendini yenileyen bir müessese. Başlangıçta 3-4 masa ile sadece kuru fasulye ve mercimek çorbası sunarken, şimdi menüsünde yok yok. Dile kolay 41 senedir aynı kişi yönetiyor. Hala Ali Osman Temurci ve ailesinin güzel yemeklerini tadıyoruz. Oğlu Ömer Bey de aynı babası gibi misafirperver ve geleneklerinden ödün vermeyen biri.

Etli Karalahana Dolmasi

Hep rahmetli anneannemin yemeklerine hayran olarak yaşadım ve hala onun tadı damağımda kalan yemeklerini hatırlarım. Lale Lokantası’nda anneannemin elinin tadını hissettim ve o kadar mutlu oldum ki size anlatamam. Karadeniz’de Lale Lokantası’na uğramadan dönmek hayatınızın hatalarından biri olabilir.

Denemenizi önereceğim lezzetler arasında; Lale Special, (Karışık et ve kuru fasulye ile sunuluyor.) karalahana sarma,  et sote, çoban kavurma, turşu ve pideler. Kavurmalı pide tek kelimeyle muhteşemdi.

Çamlıhemşin Şenyuva Köyü Çinçiva  (Çamlıhemşin Tel: 0464 653 30 55 )

Geçen  sene çekilen bir  Karadeniz dizisi sayesinde çok meşhur olmuş Şenyuva Köyü…  Eğer bu köyü gezerken, dereye bakarak bir şeyler tatmak isterseniz, Çinçiva’ya uğrayın. Muhlama benim favorilerim arasında.

Muhlama

Savarona Cafe (Dağbaşı Mevkii  0464 214 93 57)

Eğer Rize’yi  en tepeden seyretmek istiyorsanız Savarona Cafe en doğru adreslerden biri. Huzur dolu yerde Rize’nin eşsiz manzaranı seyredebilirsiniz.

İki kız kardeşin kendi elleriyle hazırladıkları yöresel yemekler ise tadılmaya değer.

Karadeniz’in tadını çıkarmanız dileğiyle…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir