Balon Turu Dışında Kapadokya’da Yapılacak 10 Deneyim

Balon turu eşittir Kapadokya demektir. 60 milyon yıllık tarihi ve müthiş coğrafi güzellikleriyle, doğa ve tarihin adeta bütünleştiği, her adımda bambaşka bir serüven, bambaşka bir heyecana tanıklık edeceğiniz, Anadolu’nun göz bebeği Kapadokya’ya hoş geldiniz! Şimdi size tarihe tanıklık ederken Kapadokya’da mutlaka yapman gereken 10 şeyi söyleyeceğiz! Tabii buna balon turu dahil değil…

Balon Turu Dışında Kapadokya’da Yapılacaklar

Aşağıda madde madde yazdığımız aktiviteler, Kapadokya’ya gitmek demenin sadece balon turu yapmak anlamına gelmediğini göstermek için. Balon turu yine yapılsın, ama balon turu haricinde yapılacak bu güzellikler de es geçilmesin isterim.

1) Göreme Milli Parkı’nı Keşfetmek

Balon turu

Eğer Kapadokya’daysanız tabi ki de ilk görmeniz gereken yerlerden birisidir Göreme Milli Parkı. 60 milyon yıl önce Erciyes’in volkanik patlamaları sonucu oluşmaya başlamış, her bir metrekaresi doğa mucizeleriyle dolu ve tarih kokan Göreme Milli Parkı’nın ilgi çekici manzarasını volkanik tüften doğan peribacaları oluşturuyor. Ayrıca Bizans kilise mimarisi ve dinsel tarihi sergilemesi açısından da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Bölgenin genel özelliklerinden dolayı tarih boyunca burada yaşamış insanlar, savaşların etkilerinden korunabilmişler ve merkez idarenin otoritesinden uzak kalmayı başarabilmişler.

Bölgenin ziyaretçiler açısından en uygun kullanılabileceği zaman 15 Mart-15 Kasım tarihleri arası olarak öngörülüyor. Ayrıca bölgenin hem doğal, hem de tarihi özelliklerinin daha yakından hissedilmesi için milli park içerisinde tracking hatları da ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Son olarak 1985 yılından beri Dünya Mirası Listesinde bulunan Göreme Milli Parkında tarihin mirasına kendi kadrajınızdan fotoğrafları miras bırakmayı sakın unutmayın!

Kapadokya gezi rehberi için tıklayın

2) Göreme Açıkhava Müzesi’ni Ziyaret Etmek

Balon turuAnlatılanlara göre Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yeri olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılan bu müze, kaya içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller ve yemekhanelerden oluşuyor. İçeri adımınızı atar atmaz tarihin büyülü kokusu etrafınızı sarıyor ve yeni tanıklar toplamaya başlıyor kendine. Hayranlıkla izleyeceğiniz, hayrete düşeceğiniz birçok tarihi güzellikle karşı karşıya geleceksiniz emin olun. Girişinde sizi 7 katlı devasa bir yapı olan Rahibeler Manastırı karşılayacak. Müzenin hemen karşısında yine doğal bir oluşum olan Rahipler Manastırı yüzyıllardır ayakta duruyor. Sonrasında ise dar tünellerle geçitlerin oluşturulduğu ve ulaşımın sağlandığı kiliseler, şapeller, yemekhaneler, tüm gizemi ile sizi bekliyor.

3) Paşa Bağları’nı Dolaşmak
Balon turu

Bölgenin en güzel peri bacaları burada bulunuyor. Devasa büyüklükte olan peri bacalarının içlerine girip harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yerli halkın pişirdiği taş ocakta gözleme yiyip, deve turlarına katılabilirsiniz. Sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilir ve biraz ilerideki Wiew Point’de devasa şapkalı peri bacalarını arkanıza alıp müthiş kareler yakalayabilirsiniz.

4) Güllüdere Vadisi’nde Manzaraya Doymak

Balon turu

Vadi içerisinde patika yollardan geçerek kuş sesleri eşliğinde doğa ile baş başa harika manzaralar görerek yürüyüş yapabilir, gün batımında vadide keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Tabi ki vadi içerisinde bulunan kiliseye uğramanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. Her mevsim bir başka güzel olan Güllüdere Vadisinde o kadar yolu yürümenize rağmen zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

5) Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne Yolculuk Yapmak

Balon turuKayalara oyulmuş şehir… Kayaların içinde tam 8 kat! Kapadokya’da insan eliyle yapılmış muazzam yapıtlardan bir tanesidir Derinkuyu Yeraltı Şehri. Burayı inşa eden insanlar, içerisinde uzun süre dışarı çıkmadan yaşayabilmelerini sağlayan erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak alanlarını genişletmişler. Birbirine bağlı odalardan oluşan bu şehirlerde, bazı odalar ancak bir insanın geçebileceği kadar dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Tünellerin giriş çıkışlarında güvenlik nedeniyle tüneli kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler bulunuyor.

6) Güvercinlik Vadisi’nde Huzur Bulmak

Balon turuİsminden de anlaşılacağı üzere güvercinlere ev sahipliği yaptığı için bu ismi almıştır. Harikulade doğa manzarası sadece oturup izlendiğinde bile insanın içini mutluluk, huzur, özgürlük gibi paha biçilemez duygularla dolduruyor. Manzarayı izlerken vadi boyunca uçuşan ve  yanınıza kadar gelen güvercinlere yem verebilir, tabii ki o meşhur nazar boncuklu ağacın önünde bir fotoğraf karesi çektirebilirsiniz.

7) Uçhisar Kalesi’nden Panoramik Fotoğraflar Çekmek

Balon turuİşte bölgenin en yüksek peri bacası. Tam 180 metre… En tepesine kadar kesinlikle çıkmalı ve Kapadokya’yı ayaklarınızın altına almalısınız. Karşınızda Kapadokya’nın mimari oluşumunun kaynağı olan Erciyes ve Hasan Dağı sizi izliyor olacak. Müthiş manzaraya onları da dahil edip çekineceğiniz fotoğraflar, hayatınızda unutamayacağınız anılar olarak yerlerini aldılar bile.

8) Aşk Vadisi’nde Yürüyüş Yapmak

Balon turuKapadokya’nın en ilginç kaya oluşumlarına burada şahit olacaksınız. Müthiş bir sessizlik ve bir o kadar güzel manzarasıyla insanın direkt olarak ruhuna hitap eden bir yer burası. Üstünden geçen balonlar, kahverenginin bin bir tonu ile Aşk Vadisi; isminden de anlaşılacağı üzere sizi kendisine aşık etmek için bekliyor! İsminin nereden geldiğini bilmek istiyorsanız oradaki yerli halktan dinlemenizi tavsiye ediyorum çünkü muazzam bir hikayesi var.

9) Sunset Point’te Güneşin Batışını İzlemek

Balon turuGün doğumu ve gün batımının kusursuz olarak izlenebildiği vazgeçilmez noktalardan birisi. Şafak vaktinde balonlar eşliğinde doğan güneş, muazzam bir manzara sunuyor. Bulutlarla güneş dans ediyor adeta. Akşam vakti ise Güneş’in ardından hoşça kal diyeceksiniz. Eşsiz bir manzara, muhteşem bir yapı ve kesinlikle anılara kaydolması gereken bir an.

10) Kocabağ Şarapları’nın Tadına Bakmak

Balon turuKapadokya’daysanız eğer bir yolunu bulup yolunuzu buraya düşürün. Şarap mahzenlerine girip ve o tarihi orada koklayın, Hasan Bey’in eşsiz sohbetine katılın. Misafirperverliği sonuna kadar yaşayacaksınız ve gittiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız. Şarap tercihinizi ise Avanos Vadisi şarabından yana kullanmalısınız. Denemeye değer!

Jolly Tur’da bütün bu söylediğim doğal ve tarihi güzelliklerin hepsi farklı avantajlarla sizi bekliyor. Birçok şehirden katılabileceğiniz kampanyalı Kapadokya turlarına kesinlikle göz atmalısınız!

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir