Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler yazısıyla karşınızdayız. Kapadokya gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin cennet yerlerinden biri. En çok turist çeken bölgelerden biri olan Kapadokya, büyülü zamanların ve mekanların adresi olarak vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Kapadokya güzelliğinin yanında bilinmeyenleriyle de hemen herkesi etkiliyor. İşte her mevsim bambaşka güzellikler sunan atmosferi ile adeta farklı bir gezegeni andıran Kapadokya hakkında bilgiler.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 1: Kapadokya Efsanesi

Masallar diyarı Kapadokya’da efsaneye göre başları göğe değen korkunç devler yaşarmış. İnsanlar bu devlerden çok korkar ve dışarı çıkamazmış. Bir araya gelip devler onlara zarar vermesin diye dualar ederlermiş. Buna rağmen devler insanlara zaman zaman kızıp dağların tepesinden insanlara ateş topları atarlarmış.

Günlerden bir gün Periler diyarının padişahının yolu Masallar diyarına düşmüş. İnsanların bu devlerden çektiklerini o kadar üzülmüş ki tüm perilerini çağırıp dağların ateşini söndürelim mi devler yerin altına girmek zorunda kalsın demiş. Binlerce peri buz ve kar parçalarıyla dağlarını ateşini söndürmeyi başarmışlar.

Devler de bu olaydan korkup yerin bin kat altına inip saklanmışlar. Bu olay üzerine periler ve insanlar sıkı dost olmuşlar ve insanlar kayaların içine oydukları evlerde yaşarken periler de sivri kayalıkların tepelerindeki odacıklarda yaşamaya başlamışlar.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 2: Beş Şehir

Kapadokya turu yapanlar bilir; Kapadokya gezilecek yerler bakımından birçok farklı noktaya sahip özel bir yer. Fakat şimdiye kadar Kapadokya’yla ilgili bu bilgileri hiç duymamış olabilirsiniz. Hazırsanız, sizi şaşırtıcı Kapadokya bilgileri ile baş başa bırakıyoruz.

Kapadokya 300 kilometrekarelik bir alanı kapsar ve beş şehri içine alır. Bu şehirler; Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Niğde, Aksaray.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 3: Film, Belgesel, Dizi

Bölgede 1940 yılından itibaren sayısız film, belgesel ve dizi çekilmiştir. Bu yapımların sayısı yaklaşık 900’dür.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 4: Fransız Bir Gezgin

1800’lü yıllarda Fransız bir gezgin Kapadokya’yı baştan sona gezmiş ve gördüklerini resmederek bir seyahatname ortaya çıkarmıştır. Bu seyahatname yayınlandığında Fransızlar onunla dalga geçmiş ve hayal gördüğünü söylemişlerdir. Şu anda o kitap Fransa’da en çok satan Kapadokya kitabıdır.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 5: Yeraltı Şehirleri

Sadece 2 yeraltı şehri turistler tarafından gezilmesine rağmen bunlardan başka 200’e yakın yeraltı şehri daha bulunmaktadır.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir;

* Peri Bacalarını görmek için tıklayınız…

Kapadokya’da Balona Binmek Dışında Yapılacak 10 Şey

Gökyüzüne Yolculuğun Hikayesi: Kapadokya Balon Turu

* Kapadokya Gezi Rehberi

Web olmadan yaşayamayan yaratıcı, hayal gücü zengin, yeniliklere açık, araştırmacı ve enerji dolu bir grafik tasarımcıyım. Bunun yanında seyahat etmek ve dijital alandaki yenilikleri takip etmek en büyük zevkim. Tasarımın seyahatle birleştiği bu sayfaya tekrar tekrar göz atmak isteyeceksiniz, benden söylemesi :)

2 Yorum

    1. Celal Bey Merhabalar, ”Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum” kısmına iletişim bilgilerinizi bırakırsanız, sizi arayıp detaylı bilgi vermek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir