Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler yazısıyla karşınızdayız. Kapadokya gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin cennet yerlerinden biri. En çok turist çeken bölgelerden biri olan Kapadokya, büyülü zamanların ve mekanların adresi olarak vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Kapadokya güzelliğinin yanında bilinmeyenleriyle de hemen herkesi etkiliyor. İşte her mevsim bambaşka güzellikler sunan atmosferi ile adeta farklı bir gezegeni andıran Kapadokya hakkında bilgiler.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 1: Kapadokya Efsanesi

Masallar diyarı Kapadokya’da efsaneye göre başları göğe değen korkunç devler yaşarmış. İnsanlar bu devlerden çok korkar ve dışarı çıkamazmış. Bir araya gelip devler onlara zarar vermesin diye dualar ederlermiş. Buna rağmen devler insanlara zaman zaman kızıp dağların tepesinden insanlara ateş topları atarlarmış.

Günlerden bir gün Periler diyarının padişahının yolu Masallar diyarına düşmüş. İnsanların bu devlerden çektiklerini o kadar üzülmüş ki tüm perilerini çağırıp dağların ateşini söndürelim mi devler yerin altına girmek zorunda kalsın demiş. Binlerce peri buz ve kar parçalarıyla dağlarını ateşini söndürmeyi başarmışlar.

Devler de bu olaydan korkup yerin bin kat altına inip saklanmışlar. Bu olay üzerine periler ve insanlar sıkı dost olmuşlar ve insanlar kayaların içine oydukları evlerde yaşarken periler de sivri kayalıkların tepelerindeki odacıklarda yaşamaya başlamışlar.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 2: Beş Şehir

Kapadokya turu yapanlar bilir; Kapadokya gezilecek yerler bakımından birçok farklı noktaya sahip özel bir yer. Fakat şimdiye kadar Kapadokya’yla ilgili bu bilgileri hiç duymamış olabilirsiniz. Hazırsanız, sizi şaşırtıcı Kapadokya bilgileri ile baş başa bırakıyoruz.

Kapadokya 300 kilometrekarelik bir alanı kapsar ve beş şehri içine alır. Bu şehirler; Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Niğde, Aksaray.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 3: Film, Belgesel, Dizi

Bölgede 1940 yılından itibaren sayısız film, belgesel ve dizi çekilmiştir. Bu yapımların sayısı yaklaşık 900’dür.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 4: Fransız Bir Gezgin

1800’lü yıllarda Fransız bir gezgin Kapadokya’yı baştan sona gezmiş ve gördüklerini resmederek bir seyahatname ortaya çıkarmıştır. Bu seyahatname yayınlandığında Fransızlar onunla dalga geçmiş ve hayal gördüğünü söylemişlerdir. Şu anda o kitap Fransa’da en çok satan Kapadokya kitabıdır.

Kapadokya ile ilgili ilginç bilgiler 5: Yeraltı Şehirleri

Sadece 2 yeraltı şehri turistler tarafından gezilmesine rağmen bunlardan başka 200’e yakın yeraltı şehri daha bulunmaktadır.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir;

* Peri Bacalarını görmek için tıklayınız…

Kapadokya’da Balona Binmek Dışında Yapılacak 10 Şey

Gökyüzüne Yolculuğun Hikayesi: Kapadokya Balon Turu

* Kapadokya Gezi Rehberi

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Web olmadan yaşayamayan yaratıcı, hayal gücü zengin, yeniliklere açık, araştırmacı ve enerji dolu bir grafik tasarımcıyım. Bunun yanında seyahat etmek ve dijital alandaki yenilikleri takip etmek en büyük zevkim. Tasarımın seyahatle birleştiği bu sayfaya tekrar tekrar göz atmak isteyeceksiniz, benden söylemesi :)

2 Yorum

    1. Celal Bey Merhabalar, ”Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum” kısmına iletişim bilgilerinizi bırakırsanız, sizi arayıp detaylı bilgi vermek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir