Kamp Çadırı Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olun

Merhaba arkadaşlar. Çadır ile ilgili makaleme başlamadan evvel sizlere dilerseniz çadırın anlamını yazmak istiyorum. Çadır: açık havada kurulup, sökülebilen ve kolayca taşınabilen dokumadan, keçe, bez, deri ve çuldan yapılan seyyar mesken, barınakçadır.

Seyahatlerinizde ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz tatil etkinliğiniz boyunca konaklamanızda mali açıdan ciddi derecede tasarruf sağlamanıza yardımcı olacak her kampçı; seyyah ve gezginin en temel gereksinimi olan kamp çadırları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Dilerseniz sizleri bu konuda yazmış olduğum çadıra dair detaylara göz atalım…

Çadır Nasıl Seçilir?

Çadır Satın Alırken Nasıl Bir Kamp Çadırı Aradığınız Burada Çok Önemlidir !
Çadır Satın Alırken Nasıl Bir Kamp Çadırı Aradığınız Burada Çok Önemlidir !

Seyahatleriniz ve kamp etkinliklerinizde konaklama konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız burada öncelikli yapmanız gereken en önemli etken ihtiyacınız olan doğru bir çadır seçimi yapmanız olacaktır. Piyasada araç üstü çadır, otomatik çadır, tek kişilik çadır, üç kişilik çadır, aile çadırı gibi farklı kalitede kumaşlardan imal edilmiş kamp çadırları satılmakta olup; seçim konusunda tamamen kişinin zevkine göre değişmektedir. Kamp çadırı seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise mevsimsel olarak kullanabileceğiniz,özellikle nefes alınabilir doğru kamp çadırını tercih etmelisiniz.

Satın almak istediğiniz çadırın rengi, modeli, çadırın yapısı ve konaklayacak kişi sayısını göz önünde bulundurmanız; bu konuda bütçenize göre iyi bir piyasa araştırması yapmadan kesinlikle yapacağınız aktiviteye göre belirlemiş olduğunuz sağlam uzun süre kullanabileceğiniz bir çadır seçimi her zaman sizin avantajınız yönünde olacağını unutmayın..!

Çadır satın alırken fazlaca bilginiz yok ise; bu konuda her zaman size tavsiyem kullanmış olan kişilerin engin tecrübe ve deneyimlerinden istifade edip yararlanmalı yahut internetten satış yapan outdoor spor mağazalarının sitelerinden tercihinize göre belirleyeceğiniz kamp çadırlarını araştırarak satın alabilirsiniz. Böylece kamp çadırı fiyatları karşılaştırması yaparak bütçenize en uygun çadırı alma imkanına sahi olursunuz.

ÇADIR ÇEŞİTLERİ

Yukarıda da belirttiğim gibi aile çadırı, otomatik çadır, araç üstü çadırı gibi birçok model piyasada ve outdoor magazalarında farklı model ve yapılarda çadırlar satılmakta,konu ile ilgilenen kişilerin beğenilerine sunulmakta. Sağdan soldan duyma yanlış bilgilerle kafanız karışsın istemiyorum. Bende yılların vermiş olduğu deneyimlerime dayanarak bilgi açısından çadır çeşitlerini ve çadıra dair her şeyi ince detaylarına kadar yazmayı uygun gördüm. Kamp çadırları yapısal ve model olarak farklılık gösterse de sonuç olarak hepsinin bez ve kalitesine göre farklı brandalardan yapıldığını unutmayın. Çadır satın alırken özellikle nasıl bir aktivitede kullanmak istiyorsanız o yönde geniş bir ön araştırma yapmanızda fayda görmekteyim. Yanlış çadır seçimi sizi hem yapmak istediğiniz aktiviteden soğutabilir,kullanım alanınıza göre belkide yaşantınızı riske de sokabilir !

Bir Dünya Dolusu Kamp Çadır Çeşitlerinden Sizin Tercihiniz Hangisi Olsun !
Bir Dünya Dolusu Kamp Çadır Çeşitlerinden Sizin Tercihiniz Hangisi Olsun !

Dilerseniz mevsimine göre çadırlara ve çadır çeşitlerine değineyim istiyorum. Piyasada sundome,kubbeli, pop-up,dome,otomatik çadır,hiker,iglo ve monodome; ve kamuflaj çadırlar bulmanız mümkündür! Burada dikkat edilecek hususlarda çadırın belli aşamalarını da gözden geçirmeniz çok önemli yer tutmaktadır. Bakınız çadır malzemeleri: Poller,gergi ipleri,çadır altlığı,mumlu branda,güneşlik,çadır kurulumu,Güvenli çadır kamp alanı oluşturulması,çadırın toplanması,çadırın temizlik ve bakımı gibi..

YAZLIK KAMP ÇADIRLAR

Yazlık kamp çadırları halk arasında festival çadırı olarak da anılmaktadır.Özellikle seyahatlerden çok tatilcilerin rağbet gösterdiği,imalatında kullanılan sentetik kumaştan dolayı nefes alınabilirliği bakımından,oldukça hafif olmasından dolayı bir çok insanın tercih gösterdiği çadırlar arasında bulunmaktadır.

Tatillerinizde Alternatif Konaklamalar İçin Yazlık Kamp Çadırından Faydalanmak Sizin İçin Doğru Seçim Olabilir !
Tatillerinizde Alternatif Konaklamalar İçin Yazlık Kamp Çadırından Faydalanmak Sizin İçin Doğru Seçim Olabilir !

Yazlık kamp çadırları ( Festival Çadır ) isminden de anlaşıldığı gibi özellikle tatilcilerin en fazla ucuzluğu ve hafifliğinin yanı sıra taşınması bakımından sıcak yaz mevsimlerinde tatil amaçlı konaklama aktivitelerinde kullanmış oldukları ince sentetik polyester karışımdan yapılmış,nefes alınabilir özelliklere sahip,halk arasında fazlaca bilinmese de festival çadırı diye tabir ettiğimiz kamp çadırıdır. Kullanım alanları kısıtlı olmakla beraber özellikle 3 mevsim olarak kullanılmaktadır. Yazlık çadırlara genel olarak baktığımız zaman farklı renk ve yapısal dizayna sahiptirler. Marka ve kalitesine göre kullanımı bakımından içten çift dikişli modelleri olan çadırlar; gerektiğinde extra mumlu branda kullanmak sureti ile ılık; yağışlı havalarda bile kullanılabilinir!

KIŞLIK ÇADIRLAR ( ALPİNİST ÇADIR )

İsminden de anlaşıldığı gibi bu tip çadırları yüksek irtifada kış sporları,kış kampları ve soğuk karlı iklim şartlarında kullanmak her zaman faydalı olacaktır.Alpinist kamp çadırları diğer yazlık çadırlara nazaran imalatında kullanılan brandadan dolayı ısı yalıtımı olarak her ne kadar ev sıcaklığını tutmasa da bu tip iklim çadırlarında alacağınız extra önlemlerle kış kamplarınızda sizlere yapacağınız kış aktivitelerinizde ve seyahatlerinizde oldukça avantaj sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim.

Kış Kamplarında Güvenilir Kaliteli Kışlık Kamp Çadırlarını Tercih Etmelisiniz !
Kış Kamplarında Güvenilir Kaliteli Kışlık Kamp Çadırlarını Tercih Etmelisiniz !

Her ne kadar outdoor ve alışveriş spor mağazalarında 5 mevsim olarak satışa sunulmuş ise de kışlık alpinist kamp çadırını her mevsim kullanabilirsiniz. Soğuk iklim ve hava şartlarında hipotermi ( Isı Kaybı ) ye maruz kalmamanız için sizlere özellikle kışlık alpinist kamp çadır kullanmanızı öneriyorum!

KAMUFLAJ ÇADIRLAR

Kamuflaj kamp çadırları genelde avcılık ve atıcılık ile uğraşan insanların en popüler tercih olarak gördükleri; av süreleri boyunca doğada konaklayarak kamp attıkları için mevcut doğadaki bitki örtüsü ile birebir uyum sağlamış renklerdeki kumaşlardan imal edilmiş olup gizlenip kamuflaj yapmaları açısından avcıların en çok tercih ettikleri renk çeşitlerinden imal edilmiş çadırlardır.
Kamuflaj çadırlar genelde askeri birlikler de; tatbikatlarda sıkça kullanıldıkları için tatilciler arasında renk deseni olarak pek rağbet görmemektedir. Kamuflaj çadırlar askeri alanlarda kullanımlarından dolayı savunma ve gizlenme amaçlı olup;fazla bilinmiş olmasa da taktik çadırları diye de Türkçe literatürümüzde yerini almış bulunmaktadır!

ÇADIR KURULUM MALZEMELERİ

Hatırlarsanız kamp çadırı konulu makalemin başında sizlere kamp çadırını yazarak anlatmıştım. Çadırımızı satın aldığımızda çadır çantamızda ait 1 adet kamp çadırı,gergin halde kurulumun yapılabileceği alanda kullanılan gergi ipleri,kamp çadırımız ile zemin arasını sabitleyecek olan metal kazıklar,çadır altlığı,güneşten ve sıcaktan koruması için güneşlik,çadırımızın ayakta kalmasını sağlayan poller dediğimiz metal çubuklar ve şayet çantamızda satın alırken içerisinde bulunuyorsa yağışlı havalarda bizi yağmurdan koruyacak mumlu branda çadır çantamızda kamp çadırına dair malzemelerimizdir.

Fotografta Gördüğünüz Çadır Kurulumuna Ait Kurulum Ekipmanlarımızdır !
Fotografta Gördüğünüz Çadır Kurulumuna Ait Kurulum Ekipmanlarımızdır !

Mümkün oldukça çadırımıza ait kurulum malzemelerimizi bir çadır çantamızda bulundurmalı;sağlıklı bir şekilde kullanmaya her zaman özen göstermeli,çadırımıza ait araç ve gereçleri kaybetmemeye özen göstermeliyiz.Aksi takdirde eksik gereçlerle çadır kurulumunbda ciddi derecede sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmamalısınız…!

ÇADIR KURULUMU NASIL YAPILIR?

Çadır aldınız peki ya çadır kurulumu nasıl olur bir bilginiz yok. Kamp çadırını kurmak çoğu insan için başlı başına bir eziyet olmuştur. Şimdi sizlere sırası ile çadır nasıl aşama aşama yazarak anlatmaya çalışacağım arkadaşlar:

Çadırımızı evvela kurmadan önce güvenli kamp alanı iyi tespit etmemiz gerekmektedir. Çadırımız kuracağımız alan-bölge tamamı ile çadırımıza zarar verecek olan delici taş ve bilumum zararlı maddelerden arındırılıp temiz olmalıdır. Öncelikli olarak kampımızı atacağımız alanda çadırımızı yayarak sırası ile çadırımızı ayakta tutmaya yarayan pollerlerimizi çadırımıza geçecek şekilde bağlantı noktalarından sabitliyoruz.

Kamp Çadırını Düzenli Bir Şekilde Kurmaya Özen Gösterin !
Kamp Çadırını Düzenli Bir Şekilde Kurmaya Özen Gösterin !

Çadırımızın kurulumu aşamasında rüzgardan etkilenip yerinden oynamaması için çadır çantamızda bulunan metal kazıklarımızı alan ile çadır kazık bağlantı noktalarından sıkı bir şekilde gerdirip yere çakarak sonraki aşama olan gergi iplerimizle belirlediğimiz herhangi bir sabit yere gerdirerek sıkı bir şekilde bağlıyoruz,diğer bir son bir aşama ise güneşliğimizi çadırımızın üst tepe bölmesinde takarak böylece güvenli alanda çadırımızı kurmuş olup kurulum aşamasını bitirmiş oluyoruz.Şimdi güven ile çadırımız yatmaya hazır hale gelmiştir arkadaşlar.

ÇADIR GÜVENLİĞİ

Her ne şekilde olursa olsun yapmayı düşündüğümüz tüm aktivitelerimizde mutlaka güvenlik tedbirlerimizi alalım. Gerek konaklamalarımızda olsun gerekse de seyahatlerimizde; hatta diğer etkinliklerimizde olsun işi şansa bırakmadan öncelikli olarak can güvenliğimizi alacağımız sıkı tedbirlerle ön planda tutmalıyız.

Konaklamalarınızda Güvenli Kamp Alanları Oluşturmaya Özen Gösterin, Riskli Bölgelerden Uzak Durun Arkadaşlar !
Konaklamalarınızda Güvenli Kamp Alanları Oluşturmaya Özen Gösterin, Riskli Bölgelerden Uzak Durun Arkadaşlar !

Kamp atmak için mümkün oldukça güvenli alanlar tercih edilmeli. Konakladığımız kamp çadırımızı ateşten, yanıcı, parlayıcı kimyasal maddelerden uzak tutmalı, çadırımızın içerisinde sigara asla içmemeliyiz. Kamp atarken her türlü hava şartlarını ve olası doğa olaylarını da hesaba katarak kütlesel kayalık diplerine oluşacak kaya ve taş kopmaları sebebi ile ciddi derecede yaralanmalara maruz kalabilir; doğada vahşi ve yırtıcı yaban hayvanlarının olduğunu hesaba katarak baraj, akarsu – dere, gölet ve diğer su kaynaklarının olduğu yakın noktalara; sık orman içlerine kesinlikle kamp atmamanızı öneriyorum. Ayrıca sizlere yaz mevsiminde güneşin yakıcı sıcaklığından korunmanız için gölgelik bir ağaç altında kamp atmanızı da öneririm!

ÇADIRIN TOPARLANMASI – ÇADIR BAKIM TEMİZLİĞİ

Çadırın kurulması sizin için ne kadar önemli ise toparlanması da bir o kadar önemli olmalıdır. Şimdi gelelim kamp çadırımızın sağlıklı bir şekilde toparlanmasına. Konaklamalı kamp etkinliğiniz bittiğinde kurmuş olduğunuz kamp çadırınızın tüm bağlantı noktalarını yerlerinden ayırarak mümkün oldukça toparlarken çadırımızın beraberindeki parçaların kaybolmaması için her malzemeyi kendi yerleşme planı dâhilinde bir arada toparlayalım arkadaşlar.Çadırımızın bağlantı noktalarından olan pollerleri birbirinden ayırdıktan sonra çadırımızın iç kısmını temizlemek için içerisi dış yüzeye gelecek şekilde ters çevirip; içerisinde kalan bilumum toprak veya diğer yabancı maddeleri dışarı atınız ve belli bir süre havalanması için bekletip sonrasında kamp çadırımızı usulüne uygun bir şekilde katlayıp toparlayarak diğer parçalarını da taşıma çantasına düzenli bir şekilde yerleştirin. Hem böylece çadırınızı düzenli kullandığınız takdirde uzun süreli sağlam ve sağlıklı kullanma imkânı da elde etmiş olursunuz.

Adım adım çadıra dair tüm lazım olan bilgileri deneyimlerim ile sizler için severek hazırladım. Bir sonraki püf noktalar konulu başka yazı makalemde yeniden görüşmek dileği ile..Sağlıkla kalın,sağlıcakla kalın arkadaşlar….

Merhaba.. Ben Soner Gürkan YÜCEL. Tabir-i caizse gezginlerin gezgin abisiyim. Seyahate çok ufak yaşlarda başladım.. Macera,adrenalin tutkunu;seyahatte iflâh olmaz bir yapıya sahibim. Seyahatlerim benim için; bir tutku geri dönülmez, tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Seyahatlerimi özellikle yürüyerek yapıyorum.1987 yılından bu yana profesyonel olarak uzak yollardayım. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

3 Yorum

  1. Kamp çadırları ile ilgili yazı ararken tasadüfen blogta yazı makalenizi okudum.Gerek anlatım dili ve fotograflar ile oldukça açıklayıcı ve net bir yazı dizisi olmuş Soner Bey. kesinlikle siz bu işin hakkını veren seyyahların arasındasınız.Diğer önemli bilgi niteliğinde olan açıklayıcı,tamamlayıcı yazılarınızı beklemekteyim.Blogta sıkı takipçilerinizin arasına beni de katabilirsiniz.Saygılar kolay gelsin Soner Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir