Kamboçya ve Yalnız İki Kadın

Biz 2 kadın yıllardır “gidiyoruz”… Farklı ülkeler ve kültürler, farklı hayatlar, yaşanmışlıklar ve görünmeyen yüzler hep ilgimizi çekiyor. Gidip gelsek de tekrar gitme, yine gitme, yeniden gitme duygusu içimizi kemiriyor, oralarda bir yerlerde sanki birileri bizi çağırıyor.

Gittiğimiz ülke hakkında belirli bir birikime sahip olmak için tarihi eserleri, müzeleri, tapınakları, kiliseleri, cami ve ibadethaneleri ziyaret ediyoruz. Ancak yollar, şehirler, köprüler ve eserler ruhumuzu tam olarak tatmin etmiyor. İçinde yaşayan insanlar ve sahip oldukları yaşanmışlıklar ile bir bütün olunca eksiğiniz tamamlanıyor.

Karşılıklı birbirinizin dilini bilmiyorsunuz, örf ve adetlerine yabancısınız, ortak noktanız  insan olmak ve insana dair duygu bütünlüğü, bazen binlerce kelime ile anlatamadığınızı bir bakış, bir dokunuşla yani  beden dili ile sözcüklere dökmeden anlatabiliyorsunuz.

Hangi toplumda olursa olsun, insanların duygularına dokunabilir ve anlayabilirseniz işte o zaman var olduğunuzu, gerçekliği hissediyorsunuz seyahatiniz gerçek bir yolculuğa bir serüvene dönüşüyor.

Bu yaşamnâmemizi yine aynı duygu durumlarıyla kaleme alıyoruz:

Farklı yıllarda 3 kere yolumuzun kesiştiği,  dünyaca ünlü UNESCO tarafından koruma altında olan Angkor Tapınaklar ile tarihi ve turistik yerlerini de gezdiğimiz bizim gözümüzle “insan halleriyle KAMBOÇYA” :

Güneydoğu Asya‘da bulunan ve 1863-1953 yılları arasında Fransız sömürgesinde kalmış ülkenin geçmişi acılarla doludur. 1976-1979 yılları arasında Başbakanlık yapmış bulunan Kızıl Khmerlerin Lideri Pol Pot 1 milyondan fazla kişiyi katletmiş ve bir o kadar kişiyi de sakat bırakmıştır.

Tayland‘tan karayoluyla Had Lek kapısından geçip, Cham Yeam Kamboçya sınır kapısından ülkeye giriş yapıyoruz ve etrafımızı el arabalarında valizleri taşımak için yarışan Khmer‘li kadınlar çeviriyor. Sadece sırt çantamız var, ama kadınların geçimlerine katkıda bulunmak için çantalarımızı teslim ediyoruz ve bizi bekleyen araca doğru yol alıyoruz.

Ülkede özürlü insan sayısı çok fazla maalesef, ayaklarını mayında kaybeden, kendi ezgileri ile müzik yaparak geçimini sürdüren  bir Khmer‘liyi görüyoruz, mayınların çok olduğunu temizlenemediğini öğreniyoruz.

Sihanoukville‘e gitmek için o günkü otobüsün gitmesi nedeniyle, herkes  ertesi sabahki otobüse binmek üzere bir yerlerde konaklamak için dağılıyor.

Yolda tanıştığımız Fransız Dani‘ye birlikte gidebileceğimizi ve  taksinin parasını bölüşebileceğimizi teklif ediyoruz. Önerimiz Dani’ye çok cazip geliyor ve teklifimizi kabul ediyor. Bizim açımızdan problem yok, ancak taksici kesinlikle almam, 2 kadın için anlaştım, adam gitsin diyor, yarım saatten fazla mücadele sonunda taksiciyle anlaşıyoruz, 5 dolar fazlasıyla Dani ile birlikte 65 dolar olan taksi parasını biz 20’şer dolar, Dani ise 25 dolar olarak bölüşerek yol alıyoruz.

Dani 5 dolar fazlalığı ödemeyi hemen kabul ediyor, çünkü o vizesini 30 dolara alırken biz 33’er dolar ödemiştik, “siz  zaten kazıklandınız” diyerek bizlerle kafa buluyor.

Dani 55 yaşlarında tipik bir Fransız, eşini 5 yıl önce kanserden kaybetmiş. Kamboçya’yı sevdiğini, her yıl ev tutarak 6 ayı burada geçirdiğini, eşinin ölümünden sonra hayatında farklı bir sayfa açıldığını, oğlunun da her gelişinde “sakın oradan evlenip gelme” diye tembih ettiğini anlatıyor. İster Fransız, ister İngiliz evlatların ebeveynleri ile ilgili kaygıları hep aynı ve milliyet tanımıyor.

Seyahatimiz boyunca yılın 6 ayını burada geçiren, ikinci baharlarında bir şey düşünmeden deniz, güneş ve ucuzluğun tadını çıkaran emekli turistlerle tanışıyoruz.

Kamboçya

Önce Sihanoukville şehrinde bulunan girişimci Türk dostlarımızla bir araya geliyoruz, yaklaşık 1 ay boyunca bizi misafir ediyorlar ve her deliğe girip çıkıyoruz.

Sihanouk sokaklarında dolaşırken Beşiktaş taraftarlarının bir sokakta bulunan duvara 35 İzmir ÇARŞI yazdığını görüyoruz ve gerçekten inanamıyoruz dünyanın bir ucunda ÇARŞI‘nın karşımıza çıkması, bizden bir parça olması birden  çok heyecanlandırıyor, sımsıcak sarmalıyor ve  evimizde hissettiriyor. Bu da bize insanların bir sembolle bile duygu durumunun değişebileceğini, ait olma, güven duyma hissinin ne kadar güçlü olduğunu hatırlatıyor.

Kamboçya'da Beşiktaş

İnsan manzaralarında karşımıza bir teyze çıkıyor, tüm fakirliğine rağmen oldukça pozitif olan teyzemiz evinin önünde kurduğu hamakta sallanıyor.Tek kızını evlendirip yalnız yaşayan teyzenin evinin içine giriyoruz,  tüm yoksulluğuna rağmen, evlilik törenlerine çok önem verdikleri için görkemli bir şekilde duvarda asılı resimler hemen dikkatimizi çekiyor. Kıyafetlerinin askılarda açıkta olduğu, birkaç kap kacak, TV ile bir masadan ibaret olan 8-10 metrekare evini görüntülerken teyzemizin huzurlu hali bize de yansıyor, teşekkür ederek ayrılıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadın kasapların ve tüm satıcıların kadın olduğu yerel marketi geziyoruz, kadının çalışkanlığını görüntülerken, ince zevkini ruhuyla birleştirdiğini ve  1-2 metrekarelik tezgahlarının üzerine kurdukları hamaklarda dinlendiklerine şahit oluyoruz. Bizim için kaos olarak adlandırabileceğimiz bir ortamı keyfe dönüştürdüklerini görüyoruz.

Her gün önünden geçtiğimiz komşumuz erkek berberinin, toprak zemin üzerinde, sadece tavanı ve 3 tarafı derme çatma tahtayla kapalı olan dükkanı ve içindeki eski bir berber koltuğu, birkaç makas ve yerdeki tomar tomar saçları dikkatimizi çekiyor. Bu arada berberin işinin başında kendisine emanet edilen torununa bakması, sevgiyle torunları ile ilgilenen dedeler bizi çok etkiliyor ve sohbete dalıyoruz. Bir kez daha dedeliğin her yerde aynı  ve  torun sevgisinin bambaşka olduğunu görüyoruz.

Kamboçya'da Erkek Berberi

Gezdiğimiz yerlerde karşımıza çıkan maymunlar da hemen dikkatimizi çekiyor, daha önceden aldığımız muzları kucağında bebekleri olan maymunlara veriyoruz, insan gibi kabuklarını soyarak bebeklerini besliyorlar, bizde keyfini yaşıyoruz.

Kamboçya’da düğünlere çok önem verildiğini öğreniyoruz ve bir düğüne davet ediliyoruz. Düğün törenleri salonlarda yapılabildiği gibi sokaklarda kurulan çadırlarda da yapılıyor. Bazen trafiğin kapanarak sokaklara, bazen de yanlarından vızır vızır araçların geçtiği caddelere büyük çadırlar kuruluyor, çadırların içi ve dışı  çok güzel süsleniyor, dış kısmında çadır girişine sol tarafa büyük çerçeve içine konmuş çiftin nişanlık resmi, sağ tarafına ise gelin ve damatlık resmi asılıyor.

Davetiyeleri de oldukça süslü ve isminiz yazılı olan  zarfa herkes bütçesi oranında para koyarak çıkışta düğün sahiplerinin başında bulunduğu kalp kutuya atıyor, zarfı açıp yapılan hediye miktarını hemen deftere kaydediyorlar. Fakir olmalarına rağmen düğünlere çok özen gösteriyorlar ve yıllarca para biriktirip  hazırlanıp, çok şık giyiniyorlar, aile kavramına da  önem veriyorlar.

Kamboçya'da Düğün Davetiyesi

Sabah başlayan ve  Buda’nın bir heykeli ile yiyeceklerin konulduğu çadırın içinde yeni evlenen çift için mistik bir müzik eşliğinde hayır duaları ediliyor. Biz de bu olaya dahil olarak, kendilerine dua ederek mutlu olmalarını diledik.

Yiyecek ve içeceklerin oldukça bol olduğu ve  boşalan tabakların hemen takviye yapıldığı düğünlerde, gecenin sonundaki manzara ise görülmeye değer.

Uzun süre kaldığımız ülkede biriktirdiğimiz anılarımızı kaleme almaya devam edeceğiz,

Biz gittik…

KIYIYI KAYBETMEYE CESARET EDEMEYEN YENİ OKYANUSLAR KEŞFEDEMEZ!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Merhabalar! Biz iki eski komşu, hala çok yakın iki arkadaş, yıllardır sırt çantasıyla seyahat ediyoruz. Ikimiz de emekliyiz, ancak hayattan emekli değiliz, herhalde bastonlarımızla bile gezeceğiz, ortak noktamız gezme ve keşfetme tutkumuz, bu yüzden aynı ruhla, yok denecek kadar İngilizce ile ve de sırt çantasıyla dünyayı geziyoruz, gezdikçe dilin çok da önemli olmadığını dünyada ortak lisanın beden dili olduğunu görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir