Dilekler Hazır Mı?: Kakava Şenlikleri İçin Geri Sayım Başladı

Her yıl Edirne’de gerçekleşen Kakava Şenlikleri bu yıl da tüm coşkusuyla 5-6 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Birbirinden güzel görüntülere sahip, renkli mi renkli Kakava Şenlikleri, Ahmet Haşim’in tabiriyle “tabiata en yakın insan ırkı” dediği Romanların baharın gelişini kutladıkları bir ritüel. Romanların iki gün boyunca tüm dertlerini, kederlerini bir yana bırakıp hayata meydan okurcasına Kakava ateşinin başında sabahlara kadar dans edip eğlendikleri bu özel ana tanıklık etmek için hazır mısınız?

Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri Nedir?

İlkbaharı karşılamak, eğlenmek, dertlerden kurtulmak, tazelenmek amacıyla yapılan Kakava Şenlikleri, Türkiye’nin renklerinden bir tanesi. Her yıl mayıs ayının 5. ve 6. günlerinde gerçekleşen Kakava Şenlikleri dopdolu bir program ve rengarenk görüntülere sahip. Hıdırellez gününden bir gün evvel Kakava eğlencesine başlayan Romanlar, aralarından bir çeribaşı seçerek danslarına başlarlar. Eğlence dönüşü ise her sokak başında hasır yakarlar. Bu hasır ateşinden üç kez atlarlar. Böylece yıl boyunca şans getireceğine inanırlar.

Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri ilk gün dans gösterileri, konserler, yemekler ile geçer. İkinci günün sabah erken saatlerinde ise geleneksel ritüel gerçekleşir. 6 Mayıs sabahında Tunca Nehri Köprüsü’nde barış yürüyüşü yapılır. Nehir kenarında yüzler yıkanır, hatta bazen günahlardan arınmak için nehirde yüzülür. Genç kızlar en güzel elbiselerini giyip Sarayiçi’nde söğüt dallarıyla yürüyüş yaparlar. Kopardıkları söğüt dallarını kapılara asarlar. Akşam hazırladıkları niyet çömleklerinin başında dilekler dileyip maniler söylerler.

Kakava Şenlikleri

Romanları, Kakava Şenlikleri’nde böyle eğlenceli görenler onları hayatları boyunca dertten kederden uzak hep dans ettiklerini zannedebilirler. Aslında her yıl Kakava Şenlikleri Romanların hayatta sahip oldukları en büyük umutlarının yılda bir defa da olsa ortaya çıktığı bir gündür. Eğer eğlenceli, renkli, birlikte aynı güzel dileklerin altında tanımadığınız insanlarla dua etmek isterseniz sizi Edirne’ye bekleriz. Kakava Şenlikleri için hazır gitmişken Edirne’de gezilecek yerleri görmeden de dönmeyiniz.

Edirne Gezilecek Yerler

Kakava ŞenlikleriKakava Şenlikleri için istikametimiz Edirne oluyor. Şenlik öncesi kültür ve tarih başkenti Edirne’de gezilecek yerler sırasıyla Selimiye Camii, Külliyesi ve Selimiye Arastası, Semiz Ali Paşa Çarşısı Rüstem Paşa Kervansarayı, Bedesten, Muradiye Camii, Üç Şerefeli Camii…

Edirne’de görülmesi gereken yerler için zamanınız varsa rotanızı Tarihi Kırkpınar Güreş Meydanı’na çevirin ve bu rotaya Buçuk Tepe, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan ve Sırp Sındığı Savaş Müzeleri ile II.Beyazid Külliyesi ve Sağlık Müzesi’ni de mutlaka ekleyin. Edirne gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin en avantajlı şehirlerinden biri. Günübirlik Edirne turu ile buram buram tarih kokan bu şehri gördükten sonra bir kez daha gelmeyi isteyeceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Edirne’de Ne Yenir?

Kakava ŞenlikleriEdirne’de ne yenir sorusunun yanıtı tabii ki Edirne ciğeri oluyor. Edirne bir ciğer şehri. Burada birçok farklı lokantada lezzetli ciğer yemek mümkün. Yanına da acı biber ve manda yoğurdu aldınız mı ne dert kalır ne tasa. Edirne yemekleri arasında ciğer kadar meşhur olan köfte de aklınızda olsun. Şehrin meşhur köftecilerinden birinde Edirne köftesi yiyip tatlı olarak da yine bu şehre özgü badem ezmesinin tadına bakmanızı öneririz.

Edirne Hava Durumu

Kakava Şenlikleri için yola çıkmaya hazırlandıysanız o halde bakacağınız ilk şey Edirne hava durumu olacaktır. Edirne hava durumu konusunda size net cevaplar verir; burası yazın fazla sıcak, kışın da fazla soğuk bir kentimizdir. Bahar aylarında her an yağmur yapma ihtimali olsa da Edirne için en güzel zaman ilkbahardır. Bu yüzden Kakava Şenlikleri’nin yapılacağı mayıs ayı Edirne için en güzel zamanlardan biri olacak. Keyfini çıkarın…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir