Dilekler Hazır Mı?: Kakava Şenlikleri İçin Geri Sayım Başladı

Her yıl Edirne’de gerçekleşen Kakava Şenlikleri bu yıl da tüm coşkusuyla 5-6 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Birbirinden güzel görüntülere sahip, renkli mi renkli Kakava Şenlikleri, Ahmet Haşim’in tabiriyle “tabiata en yakın insan ırkı” dediği Romanların baharın gelişini kutladıkları bir ritüel. Romanların iki gün boyunca tüm dertlerini, kederlerini bir yana bırakıp hayata meydan okurcasına Kakava ateşinin başında sabahlara kadar dans edip eğlendikleri bu özel ana tanıklık etmek için hazır mısınız?

Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri Nedir?

İlkbaharı karşılamak, eğlenmek, dertlerden kurtulmak, tazelenmek amacıyla yapılan Kakava Şenlikleri, Türkiye’nin renklerinden bir tanesi. Her yıl mayıs ayının 5. ve 6. günlerinde gerçekleşen Kakava Şenlikleri dopdolu bir program ve rengarenk görüntülere sahip. Hıdırellez gününden bir gün evvel Kakava eğlencesine başlayan Romanlar, aralarından bir çeribaşı seçerek danslarına başlarlar. Eğlence dönüşü ise her sokak başında hasır yakarlar. Bu hasır ateşinden üç kez atlarlar. Böylece yıl boyunca şans getireceğine inanırlar.

Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri ilk gün dans gösterileri, konserler, yemekler ile geçer. İkinci günün sabah erken saatlerinde ise geleneksel ritüel gerçekleşir. 6 Mayıs sabahında Tunca Nehri Köprüsü’nde barış yürüyüşü yapılır. Nehir kenarında yüzler yıkanır, hatta bazen günahlardan arınmak için nehirde yüzülür. Genç kızlar en güzel elbiselerini giyip Sarayiçi’nde söğüt dallarıyla yürüyüş yaparlar. Kopardıkları söğüt dallarını kapılara asarlar. Akşam hazırladıkları niyet çömleklerinin başında dilekler dileyip maniler söylerler.

Kakava Şenlikleri

Romanları, Kakava Şenlikleri’nde böyle eğlenceli görenler onları hayatları boyunca dertten kederden uzak hep dans ettiklerini zannedebilirler. Aslında her yıl Kakava Şenlikleri Romanların hayatta sahip oldukları en büyük umutlarının yılda bir defa da olsa ortaya çıktığı bir gündür. Eğer eğlenceli, renkli, birlikte aynı güzel dileklerin altında tanımadığınız insanlarla dua etmek isterseniz sizi Edirne’ye bekleriz. Kakava Şenlikleri için hazır gitmişken Edirne’de gezilecek yerleri görmeden de dönmeyiniz.

Edirne Gezilecek Yerler

Kakava ŞenlikleriKakava Şenlikleri için istikametimiz Edirne oluyor. Şenlik öncesi kültür ve tarih başkenti Edirne’de gezilecek yerler sırasıyla Selimiye Camii, Külliyesi ve Selimiye Arastası, Semiz Ali Paşa Çarşısı Rüstem Paşa Kervansarayı, Bedesten, Muradiye Camii, Üç Şerefeli Camii…

Edirne’de görülmesi gereken yerler için zamanınız varsa rotanızı Tarihi Kırkpınar Güreş Meydanı’na çevirin ve bu rotaya Buçuk Tepe, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan ve Sırp Sındığı Savaş Müzeleri ile II.Beyazid Külliyesi ve Sağlık Müzesi’ni de mutlaka ekleyin. Edirne gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin en avantajlı şehirlerinden biri. Günübirlik Edirne turu ile buram buram tarih kokan bu şehri gördükten sonra bir kez daha gelmeyi isteyeceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Edirne’de Ne Yenir?

Kakava ŞenlikleriEdirne’de ne yenir sorusunun yanıtı tabii ki Edirne ciğeri oluyor. Edirne bir ciğer şehri. Burada birçok farklı lokantada lezzetli ciğer yemek mümkün. Yanına da acı biber ve manda yoğurdu aldınız mı ne dert kalır ne tasa. Edirne yemekleri arasında ciğer kadar meşhur olan köfte de aklınızda olsun. Şehrin meşhur köftecilerinden birinde Edirne köftesi yiyip tatlı olarak da yine bu şehre özgü badem ezmesinin tadına bakmanızı öneririz.

Edirne Hava Durumu

Kakava Şenlikleri için yola çıkmaya hazırlandıysanız o halde bakacağınız ilk şey Edirne hava durumu olacaktır. Edirne hava durumu konusunda size net cevaplar verir; burası yazın fazla sıcak, kışın da fazla soğuk bir kentimizdir. Bahar aylarında her an yağmur yapma ihtimali olsa da Edirne için en güzel zaman ilkbahardır. Bu yüzden Kakava Şenlikleri’nin yapılacağı mayıs ayı Edirne için en güzel zamanlardan biri olacak. Keyfini çıkarın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir