Kafka’nın Şehri Prag

Prag; Değişim, Dava, Şato gibi dünya edebiyatının en önemli eserlerinin sahibi Franz Kafka ile özdeşleşmiş bir Avrupa kenti… Kafka, şehirleri eserlerine kahraman yapmış yazarların aksine, eserlerinde direkt olarak Prag’tan söz etmiyor, ama tüm yapıtlarında Prag var, tasvirlerinde, düşlerinde o meşhur kabuslarında…  Prag’ın neredeyse her sokağını dolaşırken Kafka’yı görüyorsunuz. Doğduğu, yaşamını geçirdiği evleri, dostlarıyla buluştuğu kafeleri, uğradığı kitapçıları, okuduğu okulları…

Praglı yazar Kafka’nın izinde bu görkemli şehri ziyaret etmek ise ayrı bir keyif. İşte Prag’da Kafka’nın izinde ziyaret edilebilecek birkaç nokta:

Kafka’nın Doğduğu Ev

Prag seyahati için en iyi başlangıç noktası, Staromestské Námestí yani Eski Kent Meydanı. 1200’lü yıllardan beri kentin merkezi olan bu bölgede Kafka’nın çocukluğunun geçtiği İtalyan etkisiyle inşa edilen evi de ziyaret edebilirsiniz. Bu meydan yüzlerce yıl önce olduğu gibi hala Prag’ın merkezi sayılıyor. Kafka’nın odasının penceresi de bu meydana bakıyor. 

kafkanin-evi

Kafka Müzesi

Müzede Kafka’nın eserleri, fotoğrafları, el yazıları ve günlüklerini görebilir, yazar ile ilgili görsel ve işitsel etkinliklere katılabilirsiniz.

Franz Kafka Müzesi

Karl (Charles) Köprüsü

Karl Köprüsü şehrin en ünlü sembolü.  Bu köprüyü görmeden özellikle gün batımında orada olmadan dönmek tabii ki olmaz. 516 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğinde olan ve Vltava Nehri üzerinde bulunan köprü, mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30 kadar heykelle de dikkate değer.

Charles Köprüsü

Cafe Louvre

Franz Kafka bu kafede 1900’lü yılların başlarında birçok kez felsefe ve edebiyat sohbetleri yapmıştır. Prag’a yolunuz düşerse bu kafede güzel bir kahve içmelisiniz.

Cafe Louvre Prag

Yeni Yahudi Mezarlığı

Bu mezarlık şehre epey uzak bir noktada bulunur. Mezarlığa girdiğinizde işaretleri takip ederek Kafka’nın mezarını bulabilirsiniz. Annesi, babası ve Kafka’nın mezar taşını burada ziyaret edebilirsiniz. Eğer siz de büyük bir Kafka hayranıysanız ne yapıp edip bu mezarlığı ziyaret etmelisiniz.

Kafka'nın Mezarı

Orta Çağ ve edebiyat esintileriyle dantel gibi işlenmiş bir şehir… Masal diyarlarını hatırlatan büyülü havası, estetiğin şekil bulmuş hali olan köprüleri, mağrur ve sakin akan Vlata Nehri ile Prag tatil için vazgeçilmez bir Orta Avrupa şehridir.

Her bir sokağında Kafka’nın Milena’ya olan aşkını duyumsayıp bu şehre hayran kalacaksınız. Size tavsiyemiz Prag gezisi boyunca elinizden Kafka kitaplarını eksik etmemeniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir