Kafka’nın Şehri Prag

Prag; Değişim, Dava, Şato gibi dünya edebiyatının en önemli eserlerinin sahibi Franz Kafka ile özdeşleşmiş bir Avrupa kenti… Kafka, şehirleri eserlerine kahraman yapmış yazarların aksine, eserlerinde direkt olarak Prag’tan söz etmiyor, ama tüm yapıtlarında Prag var, tasvirlerinde, düşlerinde o meşhur kabuslarında…  Prag’ın neredeyse her sokağını dolaşırken Kafka’yı görüyorsunuz. Doğduğu, yaşamını geçirdiği evleri, dostlarıyla buluştuğu kafeleri, uğradığı kitapçıları, okuduğu okulları…

Praglı yazar Kafka’nın izinde bu görkemli şehri ziyaret etmek ise ayrı bir keyif. İşte Prag’da Kafka’nın izinde ziyaret edilebilecek birkaç nokta:

Kafka’nın Doğduğu Ev

Prag seyahati için en iyi başlangıç noktası, Staromestské Námestí yani Eski Kent Meydanı. 1200’lü yıllardan beri kentin merkezi olan bu bölgede Kafka’nın çocukluğunun geçtiği İtalyan etkisiyle inşa edilen evi de ziyaret edebilirsiniz. Bu meydan yüzlerce yıl önce olduğu gibi hala Prag’ın merkezi sayılıyor. Kafka’nın odasının penceresi de bu meydana bakıyor. 

kafkanin-evi

Kafka Müzesi

Müzede Kafka’nın eserleri, fotoğrafları, el yazıları ve günlüklerini görebilir, yazar ile ilgili görsel ve işitsel etkinliklere katılabilirsiniz.

Franz Kafka Müzesi

Karl (Charles) Köprüsü

Karl Köprüsü şehrin en ünlü sembolü.  Bu köprüyü görmeden özellikle gün batımında orada olmadan dönmek tabii ki olmaz. 516 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğinde olan ve Vltava Nehri üzerinde bulunan köprü, mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30 kadar heykelle de dikkate değer.

Charles Köprüsü

Cafe Louvre

Franz Kafka bu kafede 1900’lü yılların başlarında birçok kez felsefe ve edebiyat sohbetleri yapmıştır. Prag’a yolunuz düşerse bu kafede güzel bir kahve içmelisiniz.

Cafe Louvre Prag

Yeni Yahudi Mezarlığı

Bu mezarlık şehre epey uzak bir noktada bulunur. Mezarlığa girdiğinizde işaretleri takip ederek Kafka’nın mezarını bulabilirsiniz. Annesi, babası ve Kafka’nın mezar taşını burada ziyaret edebilirsiniz. Eğer siz de büyük bir Kafka hayranıysanız ne yapıp edip bu mezarlığı ziyaret etmelisiniz.

Kafka'nın Mezarı

Orta Çağ ve edebiyat esintileriyle dantel gibi işlenmiş bir şehir… Masal diyarlarını hatırlatan büyülü havası, estetiğin şekil bulmuş hali olan köprüleri, mağrur ve sakin akan Vlata Nehri ile Prag tatil için vazgeçilmez bir Orta Avrupa şehridir.

Her bir sokağında Kafka’nın Milena’ya olan aşkını duyumsayıp bu şehre hayran kalacaksınız. Size tavsiyemiz Prag gezisi boyunca elinizden Kafka kitaplarını eksik etmemeniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir