Jane Austen Romanlarındaki Bath

Roma döneminden kalma hamamları ve mimarisiyle ünlü İngiltere’nin Bath şehrini henüz gezmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Hadi acele edin ve hemen kendinize bir Bath bileti alın.

Mistik Şehir Bath…

Adı günümüzde de kullanılan banyo kelimesinden gelen İngiltere’nin köklü şehri Bath, yeni bir kaçamak noktası arayanlara adeta ilaç gibi gelecek yeni bir rota. Romalılar tarafından MÖ 60’lı yıllarda kaplıca olarak kurulmuş bu şehirde hala onlardan yansımalar görmek mümkün.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bath’ta The Royal Crescent, Pulteney Bridge ve Jane Austen Centre, Bath Abbey (Manastır), Bath Kraliyet Tiyatrosu gibi önemli yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz ve tabii ki Roma Baths’ı (Roma hamamları) gezilecek ve yorgunluk atılacak yerler listesinizin başına eklemelisiniz.

Şehrin Huzuru

Şehri gezmeye başladığınızda ilk dikkat çeken şehirdeki huzur olacaktır. Kentin ortasından geçen nehir,  tarihi binaları, yeşil doğası, sokak müzisyenleriyle kuşkusuz dünyanın en huzurlu şehirlerinden biri. Ayrıca minik butik kahve dükkanları, tatlı fırınları, öğleden sonraları ve akşamları güzelce vakit geçirebileceğiniz publar, patikamsı yollardan yürüyerek nehir kıyısında bir şeyler içmek, parklarda vakit geçirmek bu şehri vazgeçilmez kılanlardan. Kitap okumak, kahve içmek bile bu şehirde size bambaşka gelecek. Zaten sokaklarda yürüyen yüzlerce insanın huzur dolu yüz ifadelerinden bunu anlamak da mümkün.

Zaten şehre adımınızı atar atmaz romantizm kokan, mistik ve butik bir dünyaya geldiğinizi hissediyorsunuz. Bath’ta gezerken adeta yeniden aşık olmak ve bu romantizmi  siz de paylaşmak istiyorsunuz. Sanırım bunda taş yapıların vermiş olduğu o büyülü havanın ve masal tadındaki butik dükkanların etkisi büyük. Böyle hissedenlerden biri de Jane Austen’ın Aşk ve Gurur kitabı karakterlerinden Emma’dır.

Ünlü İngiliz romancı Jane Austen tüm romanlarında bu şehirden bahsederek hayatında nasıl önemli bir yeri olduğunu bizlere de hissettirmiştir. Jane Austen’in Bath’ta vakit geçirmeyi en çok sevdiği yer olarak yaşadığı evin tam karşısında bulunan Sydney Bahçeleri’nin gizli geçitlerini ziyaret etmeyi unutmamak gerek. Ayrıca şehirde bu yazara adanmış bir müze bile bulunuyor.

Restoranlarında yemeklerinin güzelliği ve lezzeti ile de ziyaretçilerin gönlünü fetheden şehir günün her saati dolu taşıyor. Kafelerde oturup bir şeyler atıştırırken sokaktaki güzel gösterileri izleyebilirsiniz. Kısacası Bath seyahat planı için kesinlikle pişmanlık yaşatmayacak bir adres. Burada geçirdiğimiz günler boyunca kesinlikle hava kirliliği, korna sesi gibi huzur bozan şeylerle karşılaşmıyoruz.

İngiltere’ye seyahat planı yapan herkesin mutlaka bu şehre de uğramasını şiddetle tavsiye ediyorum. Jolly Tur’un düzenlediği İngiltere gezi fırsatlarını incelemeyi unutmayın!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir