Kalbi Ege’de Kalanlar İçin İzmir Yemekleri: İzmir’de Ne Yenir Ne İçilir?

İzmir yemekleri İzmir turunun olmazsa olmazıdır. Yani İzmir turu yapılacak da İzmir mutfağının lezzetleri tadılmayacak. Bu tablo pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden İzmir gezilecek yerler listemi hazırlarken bir yandan da İzmir’de ne yenir ne içilir notlarımı hazırlamam gerekiyordu. Bu güzel kenti gezdikten sonra kalbimi Ege’de bırakacaktım. Ama sadece kalbimi değil midemi de orada bırakacaktım.

İzmir’e gitmeden önce bu güzel şehirde ne yenir ne içilir araştırması yaptım ve mutlaka tadına bakacağım İzmir yemekleri için bir liste hazırladım. Ege mutfağının medar-ı iftiharı olan İzmir’de birbirinden güzel ve çeşitli otlar, balık ve meze çeşitleri, şahane kahvaltılık malzemeler ve atıştırmalık yiyecekler yer alıyor. İzmir sofralarının vazgeçilmezi ve İzmir’e gidenlerin yemesi gereken lezzetlere hazır mısınız?

* İzmir gezilecek yerler rehberi için linki tıklayarak detaylı İzmir gezisi notlarına ulaşabilirsiniz.

İzmir Yemekleri

Türkiye’nin dört mevsim güzel kentlerinden biri olan İzmir denizi, plajları, tarihi yerleri kadar yemekleri ile de ünlü. Ege’nin incisi, güzel İzmir’in yemekleri için yola çıkma vakti geldi. Boyozdan, kumruya kadar sıcak ot yemeklerinden Ege mezelerine uzanan lezzetleri keşfediyoruz.

1) İzmir’in Fast Food Güzeli: Kumru

İzmir yemekleriİzmir = kumru. Bu formülü hemen herkes biliyordur diye düşünüyorum. İzmir’e özel susamlı kumru ekmeği ile yapına ve İzmir ile özdeşleşen kumru, İzmir’de ne yenir sorusunun da ilk cevabı oluyor. Peynir, sucuk, salam, domates ile yapılan kumruyu İzmir’deki birçok büfeden yiyebilmek mümkün.

2) Sağa Çek Kaptan: Çöp Şiş

İzmir yemekleriSelçuk’ta çöp şiş yemeden İzmir’den döneceğinizi düşünmüyordunuz değil mi? Vallahi bırakmayız. Çöp şişin Türkiye’deki en yerlerinden biridir İzmir. Ege’nin kekikli otlarıyla yapılan ve kömür ateşinde pişirilen çöp şişi emek için günübirlik İzmir’e gelen birçok insan var.

3) Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı: Boyoz

İzmir yemekleriYine İzmir’le özdeşleşen bir yemekle daha karşınızdayım. Evet, tam olarak boyozdan bahsediyorum. 1492’de Türkiye’ye yerleşen Sefaradlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, mayasız bir hamur işi olan Boyoz, yumurta ile birlikte yenerek Ege kahvaltısının vazgeçilmezi oluyor.

4) Biraz Daha Tarçın Lütfen: Lokma

İzmir yemekleriİzmir’in meşhur tatlısı lokmayı da es geçmek olmaz. Anadolu lezzetlerinden biri olan ve tuzlu ya da tatlı olarak yapılan lokma, İzmir’de tatlı ve üzerine tarçın dökülerek yeniyor. Kıtır kıtır bir hamur işi tatlısı olan lokma, İzmir’de yenecek lezzetlerin başında yer alıyor.

5) Burada Yediğimin Tadı Bir Başka: İzmir Köftesi

İzmir yemekleriİzmir köftesi, İzmir yemekleri arasında her eve girmiş yöresel bir yemek. Evlerimizde sık sık yaptığımız İzmir köftesini de İzmir turu yaparken yemenizi öneririm. Klasik köfteden farklı yapılan İzmir köfte, özel bir sos ile hazırlanıyor ve fırında pişiriliyor.

6) Kuzu Eti İle Yarenlik Eder: Şevketi Bostan

İzmir yemekleriSıcak ot yemekleri ile ünlü İzmir mutfağının demirbaş otu ile tanışın; şevketi bostan ile… Bölgelere göre farklı adlarla anılan bu ot, İzmir’de şevketi bostan olarak biliniyor. Kuzu etinin çok yakıştığı şevketi bostan İzmir’den eve dönüşte kendinize alabileceğiniz en güzel hediyelerden de biri olacak.

7) Adı Gibi Tadı Var: Bomba

İzmir yemekleri

İzmir bombasını henüz duymadıysanız bu muazzam lezzeti lütfen notlarınıza alınız. Çikolatalı hamur işi olan bomba, İzmir’e günübirlik gitme nedenlerinden biri bana göre. Sıcacık fırından çıktıktan sonra içinden akan ev yapımı çikolatası ile İzmir lezzetlerinin bir numaralı lezzetlerinden biri.

8) Kordon’da Bir Akşam Klasiği: Midye Dolma

İzmir yemekleri

Seveni var sevmeyeni var ama İzmir yemekleri arasında midye dolmayı saymadan olmaz. Hele ki bir akşam, gün batımına nazır, Ege’nin soğuk sularından beslenen midye dolmasından bahsediyorsak. Türkiye’nin en güzel midye dolmasını yiyebileceğiniz İzmir’de bu keyfi sonuna kadar yaşamalısınız.

9) Dünyanın Bütün Sokaklarında Satılmalı: Şambali

İzmir yemekleriBu İzmir güzeli tatlının adını çoğunuz duymuşsundur. İzmir’in sokak lezzetlerinden biri olan şambali tatlısı tarihte de oldukça popüler bir tatlı imiş. Un, yumurta ve yağ içermeyen şambali tatlısı, bu besinlere alerjisi olanlar için ideal tatlılardan biri oluyor. İçerisinde bol miktarda yoğurt bulunan şambali tatlısını da İzmir’e gitmişken yemenizi öneririm.

10) Bunun Tadı Başka Yerde Yok: Kokoreç

İzmir yemekleri

Kokoreç her yerde yenir ama İzmir’de bir başka yenir. Bana göre iyi kokoreç yenilecek yerlerin başında da İzmir gelir. Lezzetini etinden alan ve bu yüzden sade yendiğinde daha lezzetli olan İzmir kokoreci, ekmeksiz de oldukça güzel oluyor. Şayet İzmir’de kokoreç yerseniz içine baharat, domates, biber eklenmediğini bolca göreceksiniz.

11) Ege Gibi Ege: Damla Sakızlı Kahve

İzmir yemekleri

Sadece Sakız Adası ve Çeşme’de yetişen sakız ağaçlarından elde edilen sakız, İzmir’de birçok lezzete lezzet katıyor. Sakızlı muhallebi ile birlikte en çok kullanıldığı yer ise elbette kahve. Şöyle Alsancak’ta, ılık ılık esen rüzgar eşliğinde bir damla sakızlı kahve keyfi de ne güzel olurdu şimdi.

12) Yalnızca İzmir’de Bana Böyle Seslenirler: Gevrek

Hepimizin bildiği simit İzmir topraklarında gevrek olarak bilinir. Normal bir simite göre çok fazla kıtır olduğu için bu adı alıyor. İzmir’de gevrek yemek için birçok fırın mevcut ayrıca sahil hattı boyunca seyyar gevrekçilerden de alabilmek mümkün.

İzmir’de keşfedilecek lezzetleri yorum olarak bırakırsanız, bir sonraki İzmir gezimde onları da denemeyi isterim.

Jolly İle Kuzey Ege Turu Yapmak İçin Tıkla!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir