İtalya’nın Valdaro Âşıkları

İtalya‘nın kuzeyindeki Mantua kasabasında yapılan arkeolojik kazılarda üzerinden 5 bin yıldan fazla zaman geçen, ama görenleri bugün bile şaşkına çeviren bir aşkın kalıntıları bulundu. İskeletler 15 ile 20 yaşları arasındaki bir erkek ile bir kadına ait. Arkeologlar birbirlerine sarılı halde olan ve belli ki ölümün bile onlara ayıramayacağını düşünen iskeletlere  “Valdaro Âşıkları” ismini vermişler. Cilalı Taş Devrine ait oldukları sanılıyor.

Araştırmalar sonucunda adamın bel kemiğinde bir ok, kadının yanında ise bir ok başı bulunmuş. Düşünülen senaryo adamın herhangi bir nedenle daha önce öldüğü, kadının ise adamın yanına onun ruhuna eşlik ederek intihar ettiği düşünülüyor.

 Valdaro Aşıkları

Romeo ve Juliet’in Valdaro bölgesinde yaşamış olmaları bu iskeletlerin onlar olabileceğini bile akıllara getirmiş. William Shakspeare’in eserlerini yaşanmış halk hikâyelerine dayandırdığı düşünüldüğünde iddianın gerçeklik olasılığı da artıyor. Hala kanıtlanmamış olsa da ne güzel olur dedirtecek bir düşünce sadece.

Bu iskeletler bana güzel bir Fransız filmi olan Jeux d enfants yani “Cesaretin Var Mı Aşka?” filmini hatırlatıyor. Filmde bir erkek ve bir kız çocuğu başlattıkları iddialaşma oyununu büyüdüklerinde devam ettirirler ve her yeni oyunda birbirlerini geçmeye çalışsalar da aslında birbirlerinin acılarını dindirmeye çalışırlar. Bu oyun onları git gide yakınlaştırır ve bir aşka dönüşür. Sonunda bir inşaatın içine girerler. Küçükken yanlarından ayırmadıkları oyun kutusu ile birbirlerine sarılarak üzerlerine düşen çimentonun altında sonsuzlaşırlar.

Jeux d enfantsJeux d enfants

Valdaro Âşıkları’na benzer bir aşktan daha bahsetmek istiyorum size. Yunanistan‘ın Diros Mağarası‘nda yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda birbirine Valdaro Âşıkları gibi sıkıca sarılmış iki iskelet bulundu. Bu nadir kalıntıda bulunan iskeletlerden biri erkek biri kadın iki gencin sarılarak gömülmüş olduğu görülüyor. Yapılan çalışmalara göre milattan önce 3800 yılı öncesine dayanan bu ölümsüz aşk herkesi imrendiriyor.

Diros Mağarası

Aşkın ve insan sevgisinin en büyük şairi Mevlana‘nın bu şiiri aşk dolu gönüllere hediye olsun:

Önce öz sevgi vardı, sınırsız aşk vardı, dost,
İlâhî bir müjde saklardı dağların ardı, dost.
Aşkın dalgasındandır dönüşü gezegenlerin,
Aşk olmasaydı eğer şu dünya donardı dost.

Arkeoloji bölümünü okumaya karar verdiğim zaman karşılaşmıştım bu resimle ve Valdaro Âşıkları ile. Beni tarihin sonsuzluğuna inandırmıştı. Umarım sizi de inandırmayı başarabilir.

Aşkın şehri İtalya‘nın tarihi ve arkeolojik yanını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji son sınıf öğrencisi. Bölümünü severek okuyan ve bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen biri. Tarih aşığı... Gezmek, okumak ve araştırmak onu tanımlayan 3 şey...

2 Yorum

  1. Bence kız asil bir ailenin hatta kralin kızı erkek de domuz çobanı olabilir dere kenarinda prenses gezerken balciga düşer ve onu kurtarır. Kızın ailesi evlenmelerine izin vermez.Onlari olduklari yetde öldürmw emri çıkar.Sevgili intihar etmenin tek yol oldugunu düşünüp.Magrada sarılarak ölürler
    .

    1. Leman Hanım keşke tarih hayal ettiğimiz gibi şekillense.. Fakat bulgulara göre erkek olanın vücudunda bir ok ucu kızın ise yanında bir ok ucu bulunuyor. Sizin düşüncenizle Kral oğlan için ölüm emri çıkarıp öldürmüş olabilir. Kız ise aşkından dayanamayıp yanı başında intihar etmiş olabilir.. Bu gibi sonu tam belli olmayan durumlar bizim hayal gücümüze kalmış artık.. Herkesin tek birleştiği nokta ortada büyük bir aşk olduğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir