İtalya’nın beş güzel köyü; Cinque Terre

İtalyanca Cinque Terre “beş toprak, beş köy” anlamına gelir. İtalya’nın kuzeybatı kıyısında Akdeniz’in maviliklerine dik inen yamaçlara konumlanmış beş güzel balıkçı köyü: Riomaggiore, Corniglia, Manarola,  Varnezza, Monterosso …

Geçim kaynağı balıkçılık olan bu köylerin diğer ortak özellikleri ise yamaçlarındaki renkli evler.  Aslında bu köylerde sadece evler değil   sandallar, şemsiyeler, pencereler, panjurlar her şey rengarenk. Yamaçlarda evlerin çevresi ise üzüm bağları ile çevrili, bu üzümleri  hasat vakti kolay toplamak için basit bir teleferik sistemi kurulmuş, düşünün ki o kadar yamaç :)  Günübirlik ziyaretçilerin yoğun olduğu bu beş köyü bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Tren bu coğrafyada en uygun ulaşım aracı. Günübirlik alacağınız bilet ile dilediğiniz köyde daha fazla kalabilir, bir sonraki trene yetişebilirsiniz. Ben üç gün deniz tatil yaptım ve bana göre küçük motelleri ve pansiyonları, nezih restaurantları, gelato denilen dondurma dükkanları (yoğurtlu dondurmaya bayıldım ), sahilboyu yürüme yolları, renkli şemsiyeleri ile cümbüş gibi plajları, masmavi denizi ile konaklama için en ideal köy Monterosso.

 

monterosso

Köylerarası geçişlerin en güzel alternatif yolu ise deniz manzaralı patika yürüyüş yolu, Riomaggiore – Manarola arasındaki patika yol en popüler olanı :Via Dell’Amore yani ” aşk yolu”. Bu yol boyunca dilek dileme amaçlı asma kilitler takılmış, dilekleri yerine gelenler ise yeniden buraya gelerek kilitlerini açıp alıyorlar. Yine bu yol üzerindeki sokak müzisyenleri, küçük bir cafe ve hediyelik eşya satış dükkanı, duvar yazıları ve ilanı aşklar Via Dell’Amore yolunu daha da renklendiriyor.

manarola

Ben açıkçası internette gördüğüm renkli şemsiyeli plajlardan etkilenip bu bölgeye gelmek istemiştim, uzun plajı olan tek köy ve o renkli şemsiyeli plajlar Monterosso’da, Riomaggiore  ve Manarola’da  kayalıklardan denize girilebiliyor, Vernazza’da çok kısa bir plajdan. Corniglia tren istasyonuna yürüme mesafesinden daha uzak bir kaya üzerinde kurulduğundan olsa gerek turistler bu köye pek uğramıyor.

riomaggiore

 

Gün batmadan Vernazza’ya ulaşmaya çalışmış olmamıza rağmen köye vardığımızda güneş tepeyi aşmıştı, ama ben köyün karşı tepesindeki üzüm bağlarının olduğu yamaca tırmanıp Vernazza’yı gün batımı ile mavi saatlerde tepeden çekmeyi başardım, Akdeniz’in lacivertinin pembeye dönüştüğünü görmek müthiş güzel bir duygu idi.

 

vernazza

Küçük alışveriş dükkanlarından bir çeşit likör olan limonçello, limon, limonlu sabun, pasta, pesto sosu, zeytinyağı ve yöreye özgü şarap ile küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Akdeniz kenarında ve İtalya’da olmanın avantajını acıktığınızda anlıyorsunuz, favorilerim: Monterosso’da deniz mahsullü ve midyeli  spagetti,Vernezza’da sebzeli ravioli, Manarola’da ise kalamar tava .

Türkiye’den bu bölgeye en uygun uçuş noktaları Cenova ya da Bologna’dır. Cenova üzerinden gelirseniz tüm sahili Portofino da dahil olmak üzere trenle kolayca gezebilirsiniz. Bologna’ya uçarsanız trenle önce La Spezia’ya ordan da Cinque Terre bölgesine yine trenle toplamda duraklamalarla beraber 4,5 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz, ya da Bologna’dan bir kiralık araçla aynı yolu 2 saatte gidebilirsiniz.

Önerilerim;

 • Seyahat öncesinde internet üzerinden kiralık araç rezervasyonu yapmanız, çünkü Bologna’ya vardığınızda kiralık araç bulamayabiliyorsunuz.
 • Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Vernezza’da hava kararmadan hemen önce köyü ve denizi tepeden geniş açıdan gören karşı yamaca tırmanıp gece çekimi yapabilirsiniz. Tepeye çıkarken sakinlik biraz ürkütebilir ancak çekinmeyin, fotoğraf için çıkan sizden başkaları da muhakkak vardır.

 

Jolly Tur ile İtalya Turları için tıklayınız. 

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1990 lı yılların başları idi; Atlas Dergisi'nin sarı sayfalarında keşfettiğim Adrasan'a sırt çantam ve fotoğraf makinamla ilk defa programsız bir keşif gezisi yapmıştım... O gün bugündür farklı coğrafyalar, ritüeller, kültürler benim rotalarıma yön verdi... Kilometrelerce uzak diyarlarda çekilmiş ve aklımı çelen bir fotoğrafın içine girmek beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Yazı, deneyim, fotoğraf ve videolarımı www.benimlegez.com isimli bloğumda paylaşarak gitmek isteyenlere hadi siz de gidin, cesur olun / ya da gidemeyenlere ise benimle gitmiş gibi hissedebilmelerini amaçlıyorum. Gezmek, görmek, deneyimlemek ve fotoğrafla belgelemek beni yaşama bağlayan bir yaşam ünitesi gibi.... Gezen insan, öğrenen insandır... Gezen insan, dünyayı ve insanları seven insandır... Ozan da böyle demiyor mu " Dünyayı güzellik kurtaracak, sevmekle başlayacak herşey"...

6 Yorum

 1. Oya Hanım,

  Bayıldım İtalya’nın bu bölgesine.Heyecanla okudum yazdıklarınızı ve ilk tatil programıma aldım.
  Fotoğralarınızda çok güzel.

 2. Sevgili Oya,
  Bu koylerin resimlerini her gördüğümde ” yok canım. Gerçek degildir. ” dedim. Ama senin gozlemlerin, anlatımın ve fotoğrafların hem inandırdı hem de gidip görmek konusunda kararlılığımı artırdı. Iyi ki gitmissin. Ne guzel anlatmışsın

  1. Ben de fotoğrafları internette gördüğümde senin gibi düşünüyordum gidene kadar ” photoshop yapılmıştır” diyordum, ama gerçeği inan daha güzel…

 3. Oya Hnm,
  Fotograflariniza bayildimmm, Deneyimleriniz ve bunlari anlatma biciminiz insana heyecan veriyor, bu sirin yerleri gormek icin sabirsizlaniyorum, tum onerilerinizi dikkate alacagimdan supheniz olmasin, Sevgiler ;))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir