İtalya’nın Bambaşka Yüzü Sicilya

İtalya’nın bambaşka yüzünü tanımak doğanın mucizevi güzelliklerine tanık olmak ve doğallığı, samimiyeti sınırsızca yaşamak istersen Sicilya’ya gitmenlisin. Küçük balıkçı kasabaları ve muhteşem Sicilya kıyılarıyla bu bölgeden ayrılmak istemeyeceksin.

Sicilya’da Neler Yapılır?

Sicilya gezisine Catania Adası ile başlayıp ilk işiniz muhteşem bir tarih barındıran Catania sokaklarını gezmek olmalı. Etna Caddesi’nin hoş mimari yapısı eşliğinde güzel bir yürüyüş yapmanın ardından Roma Tiyatrosu, Bellini Meydanı, Belediye Meclisi Binası, Sant’agata Katedralini sırasıyla görmelisin.

Catania Island

Catania’dan rotana şirin mi şirin balıkçı kasabası Cefalu ile devam edebilirsin. Masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla bu adaya hayran kalacaksın. Adada Romanesk mimarisiyle seni büyüleyecek ünlü Duomo Del Cristo Pantocratore Kilisesi’ni ziyaret edip Kral Ruggero II’nin ikametgâhı Ostereo Magno’yu görebilirsin. Ardından Cefalu’nun dar ve yaşanmışlık kokan sokaklarında mutlaka dolaşmalısın.

Sakin Cefalu Adasının ardından Sicilya’nın en kalabalık ve hareketli şehrine Palermo’ya geçebilirsin. Zeytin bahçelerinin çevrelediği bu güzel şehirde daha evvel camii olarak kullanılmış Palermo Katedrali’ni ve iki kuleli Monreal Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmelisin.

Palermo’da gezmen gereken yerler arasında Politeama Meydanı, Palozzo Normanni, Wuatro Canti Meydanı ile Via Roma ve Via Liberta Caddeleri bulunuyor.

Palermo’daki hareketli gezine Kartaca ve Roma Kolonisi olmuş Segesta şehri ile devam edebilirsin. Bu güzel sahil şehrinde önce göz alıcı manzaranın keyfini çıkarıp bol bol manzarayı fotoğrafladıktan sonra Dorik Tapınağı’na geçmelisin.

Sicilya’nın güzel şehirlerini gezmeye doyamayacaksın. Şaraplarıyla ünlü Marsala şehrini gezmeden sakın yurda dönme. Marsala’da tarihî şarap mahzenini ziyaret edip hem şarap tadımı yapıp hem de öğle yemeği keyfi yapabilirsin.

Marsala

Lezzeti doruklarda yaşayacağın Marsala’dan sonra muhteşem dağ Erice’nin tepesine kurulmuş Erice şehrini vaktin ve enerjin varsa mutlaka ziyaret et. Bu güzel Ortaçağ şehrinde devasa görüntüleriyle kaleleri, manastır ve kiliseyi görebilirsin.

Hala enerji doluyum, gezmeliyim ve görmeliyim diyorsan İtalya’nın köklü şehirlerinden Piazza Armenica şehrine geçebilirsin. Bu güzel şehirde Roma dönemini tüm ihtişamıyla yansıtan mozaikleriyle bezeli UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Villa Romana Casale’i mutlaka göreceksin.

Piazza Armenica

Piazza’dan sonra Giardini Naxos’a geçip Sicilya gezinin en can alıcı noktasına ‘’Baba’’ filminin çekildiği kasabaya geçebilirsin. Bu geziyle beraber film gözünde tekrar canlanacak ve harika bir nostalji yaşayacaksın. İlk durağın düğün sahnesinin çekildiği kasaba ve diğeri de Sicilya’nın en güzel köylerinden biri kabul edilen, film çekimleri esnasında işletilen aile tarafından hala işletilen, o zamanlar çekilen fotoğrafların duvarlarında asılı olduğu Bar Vitelli olmalı.

Bar Vitelli

Sicilya gezine Etna-Taormina turuyla devam edebilirsin. Yine ‘’Baba’’ filminin çekimlerinin yapıldığı dar sokakları, köklü mimari yapısı ve eşsiz manzarasıyla şirin mi şirin kasaba Taormina’yı gezip yol boyunca lav akıntılarının yarattığı siyah lav kayalarının manzaraları bariz şekilde görebilirsin. Dilersen ana krateri görmek için dağın 3000 m seviyesine çıkabilir ve Avrupa’nın en aktif dağını gördükten sonra bu bölgede şarap tadımına katılabilirsin.

Sicilya’yı keşfederken İtalya’nın bambaşka bir yüzünü tanıyacaksınız. Emin ol, doğanın el değmemişliği ve insanların samimiyeti sana bambaşka bir keşif deneyimi yaşatacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir