İtalya Kahve Rehberi: İtalya Turunda Hangi Kahveyi Ne Zaman İçmeliyim?

İtalya kahve rehberi, İtalya turunda oldukça işinize yarayacak. Şöyle İtalya’da kahve temalı bir keyif molası vereceksiniz ya. Vereceksiniz de hangi kahveyi ne zaman tercih etmelisiniz? Sağınız solunuz kahve olmuş, İtalyanca isimler havalarda uçuşurken size uygun kahveyi seçmek bazen zor olabilir. Gelin hep birlikte, İtalya turuna çıktığımızda hangi kahveyi günün hangi saatlerinde içeceğimizi ve nasıl sipariş edeceğimizi keşfedelim.

İtalya ve Kahve 

İtalya kahveİtalya demek pizza demek, dondurma demek, tiramisu demek, makarna demek, şarap demek ve evet ama İtalya kahve de demek. Kahveyi İtalyanlar bulmadı ama pazarlamasını gayet iyi yaparak onu bir dünya markası haline getirdiler. Bu topraklarda kahve oldukça önemli bir yer tutuyor ve İtalya kahve kültürü gerçek bir rehber niteliğini taşıyor. İtalya kahve ile özdeşleşmiş ülkelerden biri ve İtalyanlar gün içerisinde farklı saatlerde kahve içmeye büyük önem veriyor. Daha önce İtalya turu yapmış olanlar gözlemlemişlerdir mutlaka, oturarak ya da dükkana girip hızlıca yudumlayarak kahve içtiğini görmüşsünüzdür burada yaşayanların. Özellikle yemek sonrası espresso keyfi bizim Türk kahvesinin bir benzeridir İtalya’da. Evet, İtalya kahve kültürü ile Türk kahve kültürü bu noktada birbirlerine yakınlar.

Dünyanın dört bir yanına kahvesiyle nam salmış İtalya’da kahve kültürünü öğrenmemiz, yapacağımız İtalya turunda doğru kahveleri içmemiz ve daha çok lezzet almamız için aslında önemli bir konu. Espressonun doğduğu bu topraklarda kahvenin içilişi de kahveyi istemek de bizim kültürümüzden biraz farklı çünkü.

İtalya Kahve Kültürü

İtalya kahve

İtalya kahve kültürü her an her yerde deneyimleyerek öğreneceğiniz bir kültür. Çünkü İtalya’da sabah ayrı öğlen ayrı akşam ayrı kahve içmek gibi bir gelenek var. İtalya turu yaparken sağda solda üzerinde bar yazan dükkanlar görürseniz bilin ki onlar bar değil cafedir. Bu dükkanlar genelde ufak olup en fazla bir iki masası bulunan dükkanlar oluyor. Onlarca farklı çeşit kahve içerisinde tercih yapmak için kafanız da karışabiliyor. Fakat sık içilen ve İtalya kahveleri içinde ayrı yerleri olan bu kahveleri öğrenince kahve siparişi vermenin hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

Hangi İtalyan Kahvesi Sana Göre?

İtalya turunda kahve içmeden dönmek olmaz. Kahvesiyle ünlü bu ülkede hangi kahveyi ne zaman içeceğiniz ve nasıl sipariş edeceğiniz ise öncesinde birkaç bilgiye sahip olmanın iyi olacağı konular. Aman canım işte kahve derim tamam derseniz önünüze minicik bir espresso gelir ve bu mu yani diye hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Caffé Espresso

İtalya kahveDaha ayılamadım nasıl akşama kadar gezeceğim, makarnayı fazla kaçırdım hareket edemiyorum, çok yürüdük iki dakika mola versek diyorsanız size espresso lazım. 2-3 yudumda biten ve minicik bir bardağa konulan bir sıvının insanı nasıl bu kadar çabuk etkilediğine şaşıracaksınız. Eğer pek turistik olmayan, lokal cafelere giderseniz İtalyanların dükkana gelip espresso shot içip ciao diyerek dükkandan çıkıp yollarına devam ettiklerini görürsünüz. Espresso içmek, İtalya’da her anı kurtaran bir eylem adeta. Bu bakımdan Türk kahvesi ile benzeştiklerini söyleyebilirim. Tat olarak Türk kahvesinden daya yoğun bir tadı olsa da kahvelerin felsefesi oldukça benzeşiyor.

* Espresso hızlı hazırlanan bir kahve. Kelime anlamı da hızlı yapılan demek zaten. O yüzden 1 dakikada kahvesini çip içip dükkandan ayrılan insanlarla karşılaşacaksınız İtalya turunuzda.

* İtalya’da espresso sipariş ederken espressonun başına caffé ekleseniz iyi olur. Çünkü İtalya’da kahvelerin ismi ‘caffé’ olmadan pek söylenmiyor.

* Yediniz, doydunuz, hesabı ödeyeceksiniz. Garson geldi ‘bir kahve ister misiniz?’ diye sordu. Siz de evet dediniz. O gelen kahve yalnızca ve yalnızca espressodur. Başka şansı yok.

Cappuccino

İtalya kahveİtalya’ya geldiğimiz belli olsun, şöyle kahvaltı yapalım biraz da büyükçe bir şeyler içeyim hemen bitmesin diyenlere de cappuccino öneririm. Türkiye’de de en bilinen ve en havalı İtalyan kahvesi cappuccino olsa gerek. İçinde espresso, süt ve süt köpüğü bulunan cappuccino bazı İtalyan cafelerinde kruvasan ya da mini kornetler ile servis ediliyor. İtalya’nın farklı bölgelerinde farklı yapılışları olan cappuccino bazen sadece köpükten ibaret olabiliyor. Bu tarz kahve seviyorsanız İtalya turunuzda bol bol cappuccino içeceksiniz demektir.

* Cappuccino, espresso gibi öğlen ya da akşam yemeğinden sonra içilen bir kahve değil. Bu kahveyi genelde kahvaltıda tercih edin. Günün diğer saatlerinde cappuccino sipariş edildiği pek görülmüş bir şey değil.

Caffé Lungo 

İtalya kahveEspressonun abisi olarak tanımlayabileceğim caffe lungo, tat olarak espressodan daha hafiftir. Süt konulduğu için içimi kolay, 3-4 yudumluk bir kahve olan caffe lungo da espresso gibi yemeklerden sonra içilen bir kahve türü. İtalyan kahveleri arasında popüler bir kahve türü olan caffe lungo isteğe göre su katılarak da yapılabiliyor. Biraz daha büyükçe kahve içeyim, bir fırtta bitmesin ama çok da sütlü olmasın diyenler için ideal bir kahve.

Caffé Ristretto 

İtalya kahveBana sorarsanız en güzel İtalyan kahvesidir ristretto. Acı, sert, içince akşama kadar bütün İtalya’yı yorulmadan gezebileceğiniz bir kahve arıyorsanız işte kendisi huzurlarınızda. Espressodan daha sert olan ristretto, espressonun içildiği gibi yemek sonrası ve ayak üstü içilen kahvelerden biri. İtalya’nın da favori kahvelerinden biri.

Caffé Americano

İtalya kahveTürkiye’de de alışık olduğumuz kahvelerden biri olan caffe americano, İtalya’da da bol bol tüketiliyor. Gözlemlerime göre, İtalyanların kahve tercihlerinde ilk üçte yer almadığını belirteyim americanonun. Espresso bazlı kahve olan ve içine su katılarak hazırlanan caffe americano, değişik tatlara çok açık olmayan ve yoğun kahve tadını sevmeyenler için ideal.

Caffé Freddo

İtalya kahveYazın İtalya turu yapıyor, sıcaktan bunalmış ve serinlemeye ihtiyaç duyuyorsanız iki taşla bir kuş vuracağınız caffe freddoyu tercih edin derim. İtalyanca’da soğuk anlamına gelen freddoyu gördüğünüz zaman bilin ki kahveler soğuk kahve olacaktır. İtalya’da yapılan soğuk kahveler ise çoğunlukla buzlu latte ve buzlu mocha olarak hazırlanıyor.

Caffé Latte Macchiato

İtalya kahveBenim kahveyle aram yok ama geldik buraya kadar içmeden dönmeyelim, var mı hafif bir şeyler diyen varsa, sütün yoğun olduğu ve içerisinde az miktarda espresso olan latte macchiatoyu deneyebilir.

Caffé Corretto

İtalya kahveFarklı lezzetlere açık olanlar ve kahvede alkol sevenler caffe corretto deneyebilirler. İçerisine sambuca ya da brendi likörü konularak hazırlanan caffe corretto da İtalya’da sevilen kahvelerden biri.


İtalya’da Kahve Sipariş Ederken Dikkat Edilecekler

♦ Adında bar olan yerler İtalya’da kahveci anlamına gelir. Bizim sandığımız anlamda bar olmadıklarını baştan söyleyelim:)

♦ Ne içeceğinize karar veremediniz ya da çekindiniz ve siparişinizi söylemediniz. O esnada sadece cafe çıktıysa ağzınızdan, size yine espresso gelecek demektir.

♦ Eğer siparişinizi İtalyanca vermek isterseniz un ‘caffe per favore’ demeniz yeterli. Evet doğru bildiniz. Yine espresso gelecek.

♦ Türkiye’de ‘latte’ bir kahve adı olarak kullanılsa da İtalya’da latte diye bir kahve yok. Latte, İtalya’da süt anlamına geliyor ve siz sadece latte diyerek siparişinizi verirseniz size sadece süt geliyor. Bu yüzden siparişinize her zaman caffe kelimesini eklemelisiniz. Caffe latte gibi…

İtalya kahve

♦ Tıpkı alışık olduğumuz latte gibi filtre kahve kavramı da İtalya’da bulunmuyor. Filtre kahve içtiğimiz zincir mağazalar da İtalya’da görebileceğimiz yerler arasında mevcut değil.

♦  İtalya’daki kahvelerin içeriğinin temelini espresso oluşturuyor. Bu yüzden İtalya kahveleri lezzetli mi lezzetli oluyor. Kendisi acı bir kahve olduğu için de her zaman yanında şekerle servis ediliyor.

♦ Eğer İtalya’da kahve siparişi yapacaksanız take away denilen sistemle, yani al götür sipariş verirseniz daha az para ödersiniz. Kafede oturduğunuzda size hizmet edildiği için siparişinize hizmet bedeli de yansıtılıyor. Kahve sipariş ederken eğer al götür yapacaksanız önce parayı ödeyip kasadan fiş alacak, ardından kahveyi alacaksınız.

♦ Take away (al-götür) kahveler çoğu zaman porselen ya da cam bardakta servis edilse de karton bardakta da al götür yapacağınız birçok cafe bulunuyor.

♦ Merak edenlere yanıt; İtalya tarihinde ilk kez Milano kentinde Starbucks açılacak.


Jolly İle İtalya Turu Yapmak İçin Tıkla

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir