İstanbul’un Gecesi ve Gündüzü

Gecesiyle gündüzüyle İstanbul’un en güzel manzaralarını sizin için derledik. Biz listemize İstanbul’un sadece on bir manzarasını aldık. İstanbul’un tüm güzel manzaralarını almaya kalksaydık bu liste hiçbir yere sığmazdı. Tüm İstanbul’u gezmeye kalksanız nasıl ki ömrünüzün yetmeyeceği gibi…

1) Galata Kulesi

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Galata Kulesi

Galata Kulesi Gece

[/before-after]

İstanbul’u İstanbul yapan yapılardan Galata Kulesi geçmişte Cenevizlilerin inşa ettiği bir yapıdır. Cenevizliler ticaret yapan bir milletti ve bu kuleyi de limana gelen gemilere yol göstermek amacıyla dikmişlerdi.

2) Sultan Ahmet Camii

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Sultan Ahmet Camii Gündüz

Sultan Ahmet Camii Gece

[/before-after]

Görkemiyle insana huşu veren Sultan Ahmet Camii, 17.yüzyılda Mimar Sinan’ın ekolünden gelen Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından inşâ edilmiştir.

3) Kız Kulesi

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Kız Kulesi Gündüz

Kız Kulesi Gece

[/before-after]

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin sembolü haline gelmiş olan Kız Kulesi’nin tarihi MÖ yıllara dayanır. Bizanslılar tarafından yaptırılmış olan bu yapı önce bir mezara ev sahipliği yapmış sonrasında yanına yapılan bir ek binayla gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı zamanında bu kule karantina bölgesinden, sürgün yerine ve savunma kalesine kadar çeşitli işlevlerde kullanılmıştır.

Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek restoran olarak kullanılmaya başlamıştır.

4) İstiklâl Caddesi

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

İstiklal Caddesi Gündüz

İstiklal Caddesi Gece

[/before-after]

Bir zamanların Pera’sı İstiklâl Caddesi günümüzde de hem gündüz hem gece insanların uğrak yeri olmaya devam ediyor.

5) Boğaziçi Köprüsü

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Boğaziçi Köprüsü Gündüz

Boğaziçi Köprüsü Gece

[/before-after]

İstanbul’un birinci köprüsü olan Boğaziçi Köprüsü 1970 yılında yapımına başlanıp 1973 yılında da hizmete açılmıştır. İstanbul’da yapılan ilk köprü olması dolayısıyla ‘birinci köprü’ adıyla da anılmaktadır. Köprünün ayakları Avrupa Yakasında Ortaköy, Anadolu Yakasında ise Beylerbeyi’ndedir.

6) Ortaköy 

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Ortaköy Gündüz

Ortaköy Gece

[/before-after]

Türkler, Ortaköy’e Kanuni Sultan Süleyman döneminde yerleşmiştir. O dönemde yapılmış yalılar ve evlerden günümüze hiçbiri kalmamıştır. Bunun nedeni Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı’dır. 1990’lı yıllarda Ortaköy hem İstanbullular hem de turistler tarafından ilgi odağı olmuştur. Bunun nedeni üç dini de kapsayan günümüzde Ortaköy Camii, geçmişte Ayios Fokas Kilisesi ve Etz Ahayim Sinagogu olarak kullanılmış tarihi yapıdır. Boğazla Ortaköy Cami’nin eşsiz uyumu muhteşem bir tablo gibidir.

7) Eminönü

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Eminönü Gündüz

Eminönü Gece

[/before-after]

İstanbul’un Eminönü ilçesi hem Bizans dönemin de hem de Osmanlı döneminde şehrin ithal edilen malların taşındığı deniz ticaretinin yapıldığı bir iş alanı konumundaydı. Çok fazla insan sirkülasyonu olması sebebiyle Eminönü’nde o dönemlerde de hanlar, oteller ve çarşılar bulunuyordu. Günümüzde ise Eminönü balıkçılarıyla Yeni Camiisiyle tarihî yarımadanın vazgeçilmezlerindendir.

8) Haydarpaşa Garı

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Haydarpaşa Gündüz

Haydarpaşa Gece

[/before-after]

Haydarpaşa Garı, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yapımına başlanmıştır. 1908 yılında TDDD’ye bağlı olarak hizmete başlamıştır. Binanın inşasını bir Alman şirket yapmıştır. 2012’deki hızlı tren inşasıyla beraber Haydarpaşa Garına gelen tren seferleri durdurulmuştur. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

9) Haliç

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Haliç Gündüz

Haliç Gece

[/before-after]

Doğal bir liman olan Haliç ‘Altın Boynuz’adıyla anılır. Haliç üzerinde şu an dört köprü bulunmaktadır. Bu köprüler; Galata Köprüsü, Haliç Köprüsü, Unkapanı Köprüsü ve Haliç Metro Köprüsü’dür.

10) Galata Köprüsü

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Galata Köprüsü Gündüz

Galata Köprüsü Gece

[/before-after]

Haliç üzerindeki Galata Köprüsü Karaköy ile Eminönü’nü birleştirir. Şu an kullandığımız Galata Köprüsü bu iki yakayı birleştiren beşinci köprüdür. 1994’te tamamlanmış Galata Köprüsü’nün altında restoranlar ise 2003 yılında açılmıştır.

11) Dolmabahçe Sarayı

[before-after move_on_hover=”true” label_one=”Önceki” label_two=”Sonraki”]

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Gece

[/before-after]

Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı’nın inşasın on üç yıl sürmüştür. Padişah’ın bayramlaşması ve önemli törenler bu sarayda yapılmaktaydı. Saray her ne kadar Batı tarzında inşa edilmiş olsa da harem-selamlık bölümleri bu sarayda da bulunmaktadır. Dolmabahçe Sarayı 1856 yılından itibaren 6 padişaha ve bir Osmanlı halifesine ev sahipliği yapmıştır. 1927 ve 1949 yılları arasında cumhuriyetin ilanıyla Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmıştır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk de 1927-1938 yılları arasındaki çalışmalarını burada gerçekleştirmiştir. 1984 yılından itibaren de saray müze olarak kullanılmaya başlamıştır.

 

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir