İstanbul Müzeleri Gezisi: İstanbul Turu Yapacaklar İçin Liste Başı Öneriler

Bu zamana kadar İstanbul müzeleri gezisi yapmamışsanız bir hafta sonunuzu günübirlik İstanbul turuna ayırın derim. Bir kültür başkenti olan, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ve binlerce yıllık geçmişi ile farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim şehir İstanbul’da görülmesi gereken müzeleri sizin için yazdım. İstanbul’da yaşayanlar için bu kenti turist gözüyle gezmek aslında hiç de zor değil. Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan İstanbul, bir açık hava müzesini andıran tarihi ve kültürüyle hemen herkesin turist gibi gezmesi gerektiğine inandığım bir kent. Hazırsanız birlikte İstanbul müzeleri keşfine çıkalım ve bu kez farklı rotalarla İstanbul turu yapalım.

İstanbul Müzeleri

İstanbul turu yapmak için şimdi en güzel zamanlar. Tarihi ve kültürü ile tıpkı bir kütüphane gibi bilgiler sunan İstanbul’u, İstanbul’da yaşayanların da tam olarak keşfetmediğini düşünüyorum. Bunca yıllık birikimi ve geçmişi ile her adımda yeni şeyler öğrenebileceğimiz İstanbul’u keşfetmek için yola çıkıyorum. İşte İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken müzeler.

Topkapı Sarayı

İstanbul müzeleriİstanbul’u İstanbul yapan sembollerin başında geliyor Topkapı Sarayı. Tarihi Yarımada’nın merkezinde yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saray olan Topkapı Sarayı, bugün de tüm görkemiyle İstanbul’un kalbi olmayı başarıyor. Dünya üzerindeki en köklü tarihi yapılardan biri konumunda olan ve 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı, günümüzde müze olarak kullanılmaya devam ediyor. Dünyanın en zengin müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı, hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Yerli turistlerin de en çok ziyaret ettiği müzelerin başında yer alan Topkapı Sarayı Müzesi hırka-i saadet dairesi, kutsal emanetler, imparatorluk hazinesi, Avrupa porselenleri, padişah kaftanları, gümüşler ve portre koleksiyonları gibi farklı koleksiyondan eserler barındırıyor.

UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Topkapı Sarayı’nda dört avlu ve harem dairesi bulunuyor. Enderun Avlusu tarafında bulunan Osmanlı dönemine ait nadide minyatür ve hat sanatları ile kaşıkçı elması ise en çok ilgi çeken eserler arasında yer alıyor.

Adres: Sultanahmet Meydanı, Fatih / İstanbul


Ayasofya Müzesi

İstanbul müzeleriDünyanın en eski katedrali olan ve dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Ayasofya Müzesi, her yıl dünyanın birçok yerinden misafirleri ağırlarken Türkiye genelinde de en çok ziyaret edilen müzelerden biri oluyor. 325 yılında Bizans İmparatoru tarafından kilise olarak yaptırılan Ayasofya Müzesi, İstanbul’un fethinden sonra Sultan II.Mehmet tarafından camiye çevriliyor. “Kutsal bilgelik” ya da “ilahi bilgelik” anlamına gelen aya sofya kelimesinden adını alan Ayasofya Müzesi, 15 yüzyıl boyunca ibadet yeri olması nedeniyle dünyanın en uzun süreyle  ibadet yeri olmuş yapılarından biri konumunda. Sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alan Ayasofya Müzesi, günümüzde müze olarak kullanılıyor ve başlı başına İstanbul turu yapmak için bir sebep oluyor.

Adres: Sultanahmet Meydanı, 34122 Fatih / İstanbul

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul müzeleriİstanbul müzeleri içerisinde ayrı bir öneme sahip olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, islam eserlerini kapsayan ilk müze olma özelliğini taşıyor. Mimar Sinan tarafından yaptırılan Süleymaniye Cami-i Külliyesi’nin içinde yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde Osmanlı Dönemi’ne ait eserler, erken islam döneminden 20. yüzyıla kadar uzanan zaman dilimini kapsayan koleksiyonlar, hattat ustalarının eserleri ve ferman gibi belgeler görülebiliyor. Yaklaşık 13.000’e yakın eser sayısı ile İstanbul turu yapacakların es geçmemesi gereken Türk ve İslam Eserleri Müzesi ayrıca Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde açılan son müze olma özelliğine de sahip.

Adres: Sultanahmet Meydanı, No:46, 34122 Fatih / İstanbul


İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul müzeleriKültürel zenginliği açısından dünyadaki müzeler arasında en zengin koleksiyona sahip müzelerden biri oluyor  İstanbul Arkeoloji Müzesi. Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Erken, orta ve geç bronz dönemi, Helen, Roma ve Bizans dönemine ait eserleri içerisinde barındıran müzede Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç bölüm bulunuyor. Arkeoloji Müzesi kısmında İskender ve tabnit lahdini, Osman Hamdi Bey tarafından dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury’ye yaptırılan Eski Şark Eserleri Müzesi’nde Anadolu ve Mezopotamya’nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası’nın İslam öncesi çağlarına ait eserlerini, Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’da bulunan tek örneği olan Çinili Köşk’teki nadide eserleri mutlaka görmelisiniz.

AdresCankurtaran Mahallesi, 34122 Fatih / İstanbul


Kariye Müzesi

İstanbul müzeleriDoğu Roma İmparatorluğu döneminde kilise olarak inşa edilen Kariye Müzesi, mozaikleriyle ünlü bir yapı. Bizans’ın İtalyan Rönesansına benzeyen en önemli yapısı olan Kariye Müzesi’nde Meryem Ana doğumu, Cebrail’in İsa’nın doğumunu müjdelenmesi gibi sahneler yer alıyor. Mozaiklerle betimlenen sahnelerden biri olan ve az hasarla günümüze ulaşmış gerçek bir sanat eseri konumunda bulunan ‘Diriliş’, Kariye Müzesi’nin en etkileyici bölümleri arasında yer alıyor.

Adres: Dervişali Mahallesi, Kariye Cami Sokak, No:8, 34087 Fatih / İstanbul


Galata Mevlevihanesi Müzesi

İstanbul müzeleriYüzyıllar boyunca musiki ile bilimi bir araya getiren mevlevihaneleri keşfetmek için İstanbul turunuza Galata Mevlevihanesi Müzesi‘ni mutlaka ekleyin derim. Türk kültürünün önemli yapı taşlarından biri olan mevlevihaneler içerisinde önemli bir konumda yer alan Galata Mevlevihanesi, günümüzde müze olarak zengin koleksiyonuyla kapılarını misafirlerine aralıyor. İstanbul’un en eski mevlevihanesi olan ve 18. yüzyıl barok tarzıyla inşa edilen Galata Mevlevihanesigiriş kapısı üzerindeki Sultan Abdülmecid’in tamir kitabesi,  Türk musiki aletleri ve Şeyh Galib gibi divan şairlerinin el yazması eserleri ile görülmeye değer.

AdresŞahkulu Mh, Galip Dede Cd. No:15, 34420 Beyoğlu / İstanbul

Aya İrini Anıt Müzesi

İstanbul müzeleri
Topkapı Sarayı 1. avlusunda yer alan Aya İrini Müzesi, bir Bizans yapısı olup VI. yüzyılda İmparator Iustinianus döneminde kilise olarak inşa ediliyor. İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmeyen kiliselerden biri olan Aya İrini, önceleri depo olarak kullanılmış ardından askeri müze ve sanat icralarının yapıldığı yer olarak değerlendirilmiş. Günümüzde müze olarak kullanılan Aya İrini’de klasik ve caz konserleri de yapılıyor. Görülmesi gereken İstanbul müzeleri arasında yer alan Aya İrini’de mutlaka bir konsere denk gelip bu eşsiz atmosferi yaşamalısınız.
AdresCankurtaran Mahallesi, Topkapı Sarayı 1. Avlu, 34122 Fatih/İstanbul

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul müzeleri
Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyan ve Eczacıbaşı Ailesinin öncülüğünde İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Modern, dünyaca ünlü sanatçıları ve sanat eserlerini İstanbullularla buluşturuyor. 8000 metrekarelik bir antrepoya kurulan İstanbul Modern, ücretsiz eğitim programları ve çocuk atölyeleri ile sanatı herkesle tanıştırmayı ve sanatla iç içe olmalarını hedefliyor. Modern sanatlara ilgi duyanların mutlaka gitmeleri gereken İstanbul Modern, dünya standartlarına yaklaşan bir anlayışla kapılarını misafirlerine aralıyor.
Adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:99, 34430 Beyoğlu / İstanbul

Borusan Contemporary

İstanbul müzeleriMuhteşem bir manzaraya sahip olan, boğazın ev sahipliği yaptığı Borusan Contemporary, Rumelihisarı’nın en dikkat çeken binasında yer alıyor. Perili Köşk’te bulunan Borusan Contemporary sanat, medya ve iletişim meraklıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken müze ve sanat galerilerin başında yer alıyor. Hafta içi ofis, hafta sonu müze olaak kullanılan Borusan Contemporary içerisinde video, yazılık, ışık gibi araçlar kullanılarak yapılan modern sanat eserlerini görebilirsiniz. İstanbul müzeleri gezinizde müze sonrası keyifli bir boğaz turu da yapmak cabası.

Adres: Rumelihisarı, Balta Limanı Hisar Cd. No:5, 34470 Sarıyer / İstanbul


Pera Müzesi

İstanbul müzelerSuna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olan Pera Müzesi, İstanbul turu ile ziyaret edilecek sanat müzelerinden bir diğeri. Birçok ünlü ressamın eserlerinin sergilendiği Pera Müzesi’nde Picasso’dan Frida Kahlo’ya kadar uzanan geniş bir sanatçı koleksiyonu sergilendi. Klasik eserlerin ağırlıkta olduğu Pera Müzesi’nde görülmesi gereken eserlerin Türk resim sanatının mihenk taşı sayılan Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” ilk sırada yer alıyor.
Adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Deniz Müzesi

İstanbul müzeleri
Türkiye’deki denizcilik alanında en büyük müzesi olan Deniz Müzesi, hem bu açıdan hem de zengin koleksiyona sahip olması nedeniyle dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olan İstanbul Deniz Müzesi,’nde yaklaşık 20.000 adet eser bulunuyor. Bu eserler arasında Osmanlı kayıkları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı kayıklar görülecek eserler arasında yer alıyor.
Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Beşiktaş Cd. 6/1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Oyuncak Müzesi

İstanbul müzeleri
Şair Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005’te açılan Oyuncak Müzesi, Sunay Akın’ın 20 yıl boyunca 40’tan fazla ülkede satın aldığı oyuncaklardan oluşturulan geniş bir koleksiyona sahip. 1700’lü yıllardan itibaren günümüze kadar gelen oyuncakların sergilendiği müzede 2. Dünya Savaşı döneminden kalma oyuncaklar başta olmak üzere eski dönemlere ait olan yüzlerce oyuncak yer alıyor.
Adres: Ömerpasa Cad, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:15, 34730 Kadıköy/İstanbul
Jolly İle İstanbul Turu Yapmak İçin Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir