İspanyol Omleti Nasıl Yapılır?

İspanya’nın lezzetiyle ünlü nefis tatlarından biri olan İspanyol omleti, nam-ı diğer Tortilla de patatas, oldukça kolay yapımı ile deneyebileceğiniz tatlar arasında bulunuyor. Her zamankinden farklı bir İspanyol omleti tarifi için bu yazıya mutlaka göz atmalısınız!

Her yönüyle hem köklü bir tarihi kucaklayan, hem de tam anlamıyla bir kültür-sanat ülkesi olan İspanya gezilip görülecek, keşfedilecek sınırsız bir hazine sunuyor. Ancak dikkatimi çeken bir şey var ki, o da çok az insanın İspanya’nın gastronomik zenginliğinden bahsediyor olması. Halbuki İspanya, Bilbao gibi bir gastronomi merkezine ve dünyanın en iyi restoranlarından birinin yer aldığı San Sebastian şehrine ev sahipliği yapıyor. Hatta ülke genelinde Michelin yıldızlı restoran sayısının çokluğundan bahsetmeye gerek bile yok…

Eşsiz İspanyol Lezzetleri 

İspanya’nın en çok bilinen lezzetleri arasında bulunan Paella, Gazpacho, Tapas ve Churros gibi tatlar ise ülkeye ayak basanların mutlaka denediği tatlar arasında bulunuyor. Ancak İspanyol mutfağının en güzel tatlarından biri şüphesiz ki Tortilla de patatas”; İspanyol omleti olarak da bilinen bu leziz yemek kahvaltının şahı. Aynı zamanda öğlen ve akşam yemeklerinde de tercih edilen Tortilla de patatas, sıcak olduğu kadar soğuk da yeniyor.

Patates, soğan ve yumurtanın ahenkle bir araya gelmesinden oluşan İspanyol omletinin yapılışı, birçok insanda olduğu gibi size de patatesli yumurtayı anımsatabilir. Ancak azımsanamayacak kadar leziz olan bu omleti İspanyol bir şef ustalığında yapmak istiyorsanız ön yargıları bir kenara bırakarak işe koyulmanın da tarife dahil olduğunu hatırlatmam gerek!

İspanyol Omleti Tarifi 

  • Patateslerin ince ince ve halka şeklinde dilimlenmiş olması İspanyol omletinin ilk püf noktalarından. Yarım ay şeklinde doğranmış soğanın zeytinyağında 2-3 dakika kavrulması ve ardından patateslerin de dahil olmasıyla kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmesi ise bu omletin ikinci önemli adımı.

  • Patates ve soğanlar diriliğini yitirmeye yüz tutmuşken, siz de diğer yandan derince bir kapta birkaç yumurtayı karabiber ve tuz ile çırpmalısınız.
  • İstenilen kıvama gelen patates ve soğanı, ustalıkla çırptığınız yumurtanın içine eklemek ise üçüncü önemli hamle. Ardından bu karışımı tekrar teflona koyup, kapağı açık bir şekilde pişirmeniz ve pasta görünümü alana kadar beklemeniz gerekiyor.

  • Omletiniz kabardıysa, muhteşem tarifimiz hazır demektir; bir tabak yardımıyla ters çevirerek alabilir ve fotoğrafını çekip Instagram’a atabilirsiniz! Şaka bir yana, eserinizin tadına bakmak için birkaç arkadaşınızı çağırabilir ve omletinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Eğer daha önce bir Tortilla de patatas yemediyseniz, uyguladığınız tarifin neye benzediği konusunda emin olmanız güç; dolayısıyla İspanya seyahatinizde Tortilla de patatas’ın hasını tadabileceğiniz birkaç kahvaltı mekanına değinmek istiyorum:

  • Brunch & Cake

Yolunuz Barselona’ya düşerse Passeig de Gracia bölgesinde tüm şirinliğiyle sizi karşılayan Brunch & Cake, omletin tadına varabileceğiniz en iyi yerlerden biri.

  • Juana la Loca

Madrid’de ise Casa Dani ve bir tapas barı olsa da müthiş bu müthiş omleti yapan Juana la Loca, İspanyol omleti konusunda çıtayı arşa çıkaran kahvaltı mekanları arasında bulunuyor.

  • Txirimiri

Bask bölgesinin dikkat çeken restoranlarından Txirimiri de, bu omleti Bask üslubuyla sunarak damaklarda adeta şölen yaratıyor.

Dilerseniz Mega İspanya Turlarına katılarak İspanya’nın gurme şehirlerinde meşhur İspanyol omletinin tadına varabilir, hazır damak seyahatine çıkmışken yepyeni yerler keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir