İspanya Turu Yapacaklar Mutlaka Görmeli: Hapishanesiyle Ünlü Şehir Zamora

İspanya her zaman en iyi tatil seçeneklerinden biri olmuştur. Kültürü, yemekleri, sıcak kanlı insanları ile İspanya, dünyanın en çok turist misafir eden ülkelerinden biri. Şimdilerde ise La Casa de Papel dizisi ile popülerliğini artıran İspanya’da gezilecek farklı rotalar oluşturulmaya başlandı. İşte o farklı rotalardan biri de İspanya’nın en yaşlı şehri Zamora

Orta Çağ kentlerine ait birçok özelliği hala yaşatan şehirde Romanesk mimarinin özel örnekleri yer alıyor. Kent duvarları, müzeleri, sarayları ve muhteşem doğası ise bu şehri ziyaret edenleri kendine hayran bırakan özelliklerden sadece birkaçı… Romalılara ait kilise ve katedraller, Duero Irmağı kıyısındaki doğal alanların yanı sıra şehrin İspanya iç Savaşı sırasında ünlenen hapishanesi de oldukça ilgi çekici ziyaret noktaları arasında. Eğer İspanya turu yapmayı düşünüyorsanız ve klasik yerlerden biraz farklı bir rota çizmek istiyorsanız o halde planınıza Zamora şehrini de dahil etmeyi unutmayın.

Zamora

Concordat Hapishanesi adıyla bilinen bu yapı Franco rejimi sırasında muhalif Katolik rahiplerin hapsedildiği bir yer olarak tarihte ilginç bir yere sahip. Hapishanedeki şartlar ve rahiplere yapılan muamele öylesine kötü noktalara ulaşıyor ki, rahipler başka hapishanelere nakledilmek için rahiplik unvanlarından vazgeçiyor. İspanya’nın çok önemli bir dönemine tanıklık eden bu hapishane günümüzde kullanılmıyor.

Zamora Nerede?

Zamora, İspanya’nın Kastilya Leon bölgesinde yer alan şehir tarihin birçok dönemine tanıklık etmiş, oldukça eski bir yerleşim yeri.  Şehir Duero Irmağı kıyısında, Portekiz sınırında yer almaktadır. Şehirde Romalılara ait pek çok kilise ve katedral bulunmaktadı

Zamora’ya Ne Zaman Gitmeli?

ZamoraYıl boyunca süren uygun hava koşulları ile hemen her zaman ziyaret etmek isteyeceğiniz noktalardan biri! Ancak çok özel tarihlerde orada olmak ve bu açık hava müzesinin en renkli görüntülerine tanık olmak istiyorsanız seçebileceğiniz tarihler de var. Zamora’ya seyahat etmek için seçebileceğin en özel tarihlerden biri Paskalya’nın bir hafta öncesi! Kutsal hafta olarak adlandırılan bu hafta boyunca zengin kutlamalara ve daha önce şahit olmadığınız sokak gösterilerine ev sahipliği yapan şehirde birçok etkinliği yakından görebilirsiniz.

 

Zamora Gezilecek Yerler

ZamoraGörülecek çok fazla tarihî mekan var. Göreceğiniz ilk duraklardan biri, Romanesk mimari şaheseri, görkemli Zamora Katedrali. Bir diğer tarihi yapı ise Orta Çağ’dan kalma Zamora Kalesi! Katedralin arka sokaklarından yürüyüp eski sokakları geçerek, Obispo kapısına ulaşma ve seni bekleyen muhteşem manzara karşısında büyülenme fırsatını da kaçırmamalısın! Tabii ki burada çok iyi korunmuş ve hala hizmet veren tarihi kiliseleri ve kent duvarlarını da mutlaka görmelisin!

 

Zamora’da Ne Yapmalı?

ZamoraŞehirde bulunan müzeleri gezmek başlı başına bir seyahat sebebi! Arkeolojik eserlerin sergilendiği Zamora Müzesi, bölgenin kültürüne dair çok şey öğreneceğiniz Castill Leon Etnoloji Müzesi ile müze turuna başlayabilir, Diocesan ve Castillo Centro de Arte ile bu sanat ve tarih dolu geziye devam edebilirsiniz. Doğal güzellikleri keşfetmek için Lago de Sanabria Doğa Parkı‘nı ya da Duero Nehri kıyılarını ziyaret edebilirsiniz.

İspanya yemeklerini tatmak için de bu şehirde birçok farklı seçeneğiniz var. Burada yerel, işlenmemiş ve lezzetli yiyeceklerle tanışmanız mümkün. Yakın çevrede üretilen bu özel tatların arasında kuşkonmaz, koyun sütünden yapılan peynir çeşitleri, bal, biftek ve farklı türlerdeki mantarlar gibi birçok seçenek bulunuyor. Bunların dışında şehre has tarifler de ziyaretçiler tarafından en az yerel halk kadar seviliyor. Morina balığı ile yapılan geleneksel bacalao a la tranca, ahtapotla hazırlanan el pulpo a la sanabresa ve leziz bademli tatlı rebojo deneyebileceğiniz lezzetler arasında!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir