İspanya Turu Yapacaklar Mutlaka Görmeli: Hapishanesiyle Ünlü Şehir Zamora

İspanya her zaman en iyi tatil seçeneklerinden biri olmuştur. Kültürü, yemekleri, sıcak kanlı insanları ile İspanya, dünyanın en çok turist misafir eden ülkelerinden biri. Şimdilerde ise La Casa de Papel dizisi ile popülerliğini artıran İspanya’da gezilecek farklı rotalar oluşturulmaya başlandı. İşte o farklı rotalardan biri de İspanya’nın en yaşlı şehri Zamora

Orta Çağ kentlerine ait birçok özelliği hala yaşatan şehirde Romanesk mimarinin özel örnekleri yer alıyor. Kent duvarları, müzeleri, sarayları ve muhteşem doğası ise bu şehri ziyaret edenleri kendine hayran bırakan özelliklerden sadece birkaçı… Romalılara ait kilise ve katedraller, Duero Irmağı kıyısındaki doğal alanların yanı sıra şehrin İspanya iç Savaşı sırasında ünlenen hapishanesi de oldukça ilgi çekici ziyaret noktaları arasında. Eğer İspanya turu yapmayı düşünüyorsanız ve klasik yerlerden biraz farklı bir rota çizmek istiyorsanız o halde planınıza Zamora şehrini de dahil etmeyi unutmayın.

Zamora

Concordat Hapishanesi adıyla bilinen bu yapı Franco rejimi sırasında muhalif Katolik rahiplerin hapsedildiği bir yer olarak tarihte ilginç bir yere sahip. Hapishanedeki şartlar ve rahiplere yapılan muamele öylesine kötü noktalara ulaşıyor ki, rahipler başka hapishanelere nakledilmek için rahiplik unvanlarından vazgeçiyor. İspanya’nın çok önemli bir dönemine tanıklık eden bu hapishane günümüzde kullanılmıyor.

Zamora Nerede?

Zamora, İspanya’nın Kastilya Leon bölgesinde yer alan şehir tarihin birçok dönemine tanıklık etmiş, oldukça eski bir yerleşim yeri.  Şehir Duero Irmağı kıyısında, Portekiz sınırında yer almaktadır. Şehirde Romalılara ait pek çok kilise ve katedral bulunmaktadı

Zamora’ya Ne Zaman Gitmeli?

ZamoraYıl boyunca süren uygun hava koşulları ile hemen her zaman ziyaret etmek isteyeceğiniz noktalardan biri! Ancak çok özel tarihlerde orada olmak ve bu açık hava müzesinin en renkli görüntülerine tanık olmak istiyorsanız seçebileceğiniz tarihler de var. Zamora’ya seyahat etmek için seçebileceğin en özel tarihlerden biri Paskalya’nın bir hafta öncesi! Kutsal hafta olarak adlandırılan bu hafta boyunca zengin kutlamalara ve daha önce şahit olmadığınız sokak gösterilerine ev sahipliği yapan şehirde birçok etkinliği yakından görebilirsiniz.

 

Zamora Gezilecek Yerler

ZamoraGörülecek çok fazla tarihî mekan var. Göreceğiniz ilk duraklardan biri, Romanesk mimari şaheseri, görkemli Zamora Katedrali. Bir diğer tarihi yapı ise Orta Çağ’dan kalma Zamora Kalesi! Katedralin arka sokaklarından yürüyüp eski sokakları geçerek, Obispo kapısına ulaşma ve seni bekleyen muhteşem manzara karşısında büyülenme fırsatını da kaçırmamalısın! Tabii ki burada çok iyi korunmuş ve hala hizmet veren tarihi kiliseleri ve kent duvarlarını da mutlaka görmelisin!

 

Zamora’da Ne Yapmalı?

ZamoraŞehirde bulunan müzeleri gezmek başlı başına bir seyahat sebebi! Arkeolojik eserlerin sergilendiği Zamora Müzesi, bölgenin kültürüne dair çok şey öğreneceğiniz Castill Leon Etnoloji Müzesi ile müze turuna başlayabilir, Diocesan ve Castillo Centro de Arte ile bu sanat ve tarih dolu geziye devam edebilirsiniz. Doğal güzellikleri keşfetmek için Lago de Sanabria Doğa Parkı‘nı ya da Duero Nehri kıyılarını ziyaret edebilirsiniz.

İspanya yemeklerini tatmak için de bu şehirde birçok farklı seçeneğiniz var. Burada yerel, işlenmemiş ve lezzetli yiyeceklerle tanışmanız mümkün. Yakın çevrede üretilen bu özel tatların arasında kuşkonmaz, koyun sütünden yapılan peynir çeşitleri, bal, biftek ve farklı türlerdeki mantarlar gibi birçok seçenek bulunuyor. Bunların dışında şehre has tarifler de ziyaretçiler tarafından en az yerel halk kadar seviliyor. Morina balığı ile yapılan geleneksel bacalao a la tranca, ahtapotla hazırlanan el pulpo a la sanabresa ve leziz bademli tatlı rebojo deneyebileceğiniz lezzetler arasında!

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir