İspanya’nın Efsanevî Katalan Mutfağı

Katalanlar, kendine has yemekleri, kültürleri, lisanları, gelenekleri, görenekleri ile İspanya‘da özerk bir topluluk. Ben nasıl bu kültüre dahil oldum diye sorarsanız, en yakın İtalyan dostumun babası Antonio aslında Katalan bir ailenin mensubu… Yıllar sonra İtalya’ya yerleşmişler ve bana iki kültürü de öğretmeye çalışıyorlar.

İspanya’da iki yemek kültürü hakim: Katalan ve Bask Mutfağı… Bu sefer Katalan mutfağından bahsedelim.

İspanya‘nın Katalonya bölgesinde eski tarifler restoranların menülerinde giderek daha fazla yer buluyor.

Barselona‘da  ise daha etkin olan,  Katalan kültürü

Katalan Mutfağı’nda Hangi Ürünler Kullanılıyor?

Balıklar, deniz mahsulleri, sebzeler, tavuklar, kırmızı et ve zeytinyağı ile hazırlanan tapaslar, mezeler birbirinden güzel Katalan şarapları ile sizlere sunulmaktadır.

Mevsimine ve aylara göre yemekler hazırlanıyor bu mutfakta…

Katalan Mutfağından Deniz Ürünleri

Katalan Kahvaltısı

Pa’am Tomaquet (domates, baharat ve zeytinyağı ile hazırlanan harika bir meze) Tortilla a la Espanola (bizim patatesli omletimiz de denilebilir. Soğan, patates ve yumurta ile hazırlanır.)

Tortilla a la Espanola

Yemek Saatleri

Eğer Barselona’da restoranlarda saat 20.00 ‘da birilerine rastlarsanız, bilin ki onlar İspanyol değil. Sadece bu saatlerde turistleri görebilirsiniz. Öğle yemekleri en erken 14.00‘da, akşam yemekleri ise 21.00‘dan sonra başlamaktadır. Gece 23.00 gibi akşam yemeği onlar için ideal. Katalanlar öğle yemeklerini hafif tercih ederler. Akşam ise kallavi yemekler ortaya çıkar.

Barselona'da Restoranlar

Katalan Yemekleri

Tapaslar bizim meze kültürümüzle örtüşmekte. Patates, karides, kalamar ve mayonezli tapaslar tercih edilir.

Paella, Suquet de Peix, Escudella, Espinacas a la Catalana, Crema Catalana, Botifarra, Botifarra amb Monegetes  ilk akla gelen  Katalan yemeklerinden.

Tapas

Katalan Restoranları

Can Pineda, Ca l’Isidre restaurant Barcelona, Ferrum Katalan restoranlarından.

Sergi de Meiàs ise ünlü ve pahalı Katalan restoranlarından. 37 yaşındaki aşçı Katalan Mutfağı’nın öncülerinden. 300 yıllık tarifler uygulanıyor. Ekibe Sergi de Meias’ın annesi de yardım ediyor.

El Bulli Restaurant Barselona’ya neredeyse 2 saat uzaklıkta olan Girona’da.. El Bulli ise Katalan mutfağının baştacı. 3 Michelin yıldızına sahip. Degustasyon menüleri tam bir şaheser. Fiyatlar ise biraz pahalı. Menüsünde parmesan ve jelatinden yapılan spagetti ve sarımsaklı dondurma bile deneyebilirsiniz.

La Rambla’da bulunan Boqueria Market‘de Katalan ürünlerini  bulabilirsiniz.

Boqueria Market

Keyifli tadımlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir