İspanya’nın Efsanevî Katalan Mutfağı

Katalanlar, kendine has yemekleri, kültürleri, lisanları, gelenekleri, görenekleri ile İspanya‘da özerk bir topluluk. Ben nasıl bu kültüre dahil oldum diye sorarsanız, en yakın İtalyan dostumun babası Antonio aslında Katalan bir ailenin mensubu… Yıllar sonra İtalya’ya yerleşmişler ve bana iki kültürü de öğretmeye çalışıyorlar.

İspanya’da iki yemek kültürü hakim: Katalan ve Bask Mutfağı… Bu sefer Katalan mutfağından bahsedelim.

İspanya‘nın Katalonya bölgesinde eski tarifler restoranların menülerinde giderek daha fazla yer buluyor.

Barselona‘da  ise daha etkin olan,  Katalan kültürü

Katalan Mutfağı’nda Hangi Ürünler Kullanılıyor?

Balıklar, deniz mahsulleri, sebzeler, tavuklar, kırmızı et ve zeytinyağı ile hazırlanan tapaslar, mezeler birbirinden güzel Katalan şarapları ile sizlere sunulmaktadır.

Mevsimine ve aylara göre yemekler hazırlanıyor bu mutfakta…

Katalan Mutfağından Deniz Ürünleri

Katalan Kahvaltısı

Pa’am Tomaquet (domates, baharat ve zeytinyağı ile hazırlanan harika bir meze) Tortilla a la Espanola (bizim patatesli omletimiz de denilebilir. Soğan, patates ve yumurta ile hazırlanır.)

Tortilla a la Espanola

Yemek Saatleri

Eğer Barselona’da restoranlarda saat 20.00 ‘da birilerine rastlarsanız, bilin ki onlar İspanyol değil. Sadece bu saatlerde turistleri görebilirsiniz. Öğle yemekleri en erken 14.00‘da, akşam yemekleri ise 21.00‘dan sonra başlamaktadır. Gece 23.00 gibi akşam yemeği onlar için ideal. Katalanlar öğle yemeklerini hafif tercih ederler. Akşam ise kallavi yemekler ortaya çıkar.

Barselona'da Restoranlar

Katalan Yemekleri

Tapaslar bizim meze kültürümüzle örtüşmekte. Patates, karides, kalamar ve mayonezli tapaslar tercih edilir.

Paella, Suquet de Peix, Escudella, Espinacas a la Catalana, Crema Catalana, Botifarra, Botifarra amb Monegetes  ilk akla gelen  Katalan yemeklerinden.

Tapas

Katalan Restoranları

Can Pineda, Ca l’Isidre restaurant Barcelona, Ferrum Katalan restoranlarından.

Sergi de Meiàs ise ünlü ve pahalı Katalan restoranlarından. 37 yaşındaki aşçı Katalan Mutfağı’nın öncülerinden. 300 yıllık tarifler uygulanıyor. Ekibe Sergi de Meias’ın annesi de yardım ediyor.

El Bulli Restaurant Barselona’ya neredeyse 2 saat uzaklıkta olan Girona’da.. El Bulli ise Katalan mutfağının baştacı. 3 Michelin yıldızına sahip. Degustasyon menüleri tam bir şaheser. Fiyatlar ise biraz pahalı. Menüsünde parmesan ve jelatinden yapılan spagetti ve sarımsaklı dondurma bile deneyebilirsiniz.

La Rambla’da bulunan Boqueria Market‘de Katalan ürünlerini  bulabilirsiniz.

Boqueria Market

Keyifli tadımlar!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir