İshak Paşa Sarayı Gezisi: Issızlığın Ortasında İhtişamlı Bir Güzellik

İshak Paşa Sarayı, Doğu Anadolu’nun görkemli yapılarından biri olarak günümüzde kültürel bir miras niteliği taşıyor. Düz bir ovada, kartal yuvasını andıran heybetiyle ‘ben buradayım’ diyen İshak Paşa Sarayı, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eğer seyahat etmek için bir nedene ihtiyaç duyuyorsanız size önerebileceğim en güzel nedenlerden biri İshak Paşa Sarayı gezisi yapmanız olacaktır. Ülkemiz için oldukça önemli bir yapı olan İshak Paşa Sarayı, kültür turlarına katılarak veya GAP turu yaparak rahatlıkla görülebilir. Topkapı Sarayı’ndan sonra yapılmış sarayların en ünlüsü olan İshak Paşa Sarayı’nı en kısa sürede görmelisiniz. Neden mi? Gelin bir ihtişama doğru keşif dolu bir yolculuğa çıkalım.

İshak Paşa Sarayı (İshak Paşa Külliyesi)

İshak Paşa SarayıOsmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısı ve Bayazıt Sancağı’nın yönetildiği bir külliye olan İshak Paşa Sarayı’nın yapımı birçok efsane ve hikayeye konu olmuş. Sarayı gezmeden önce yapının mimari özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak bu yüzden önemli oluyor. Osmanlı Dönemi’nde Ağrı’da yapılan en büyük ve en önemli mimari eser olan İshak Paşa Sarayı, geleneksel Türk mimari karakterinde ve Selçuklu mimarisi ile Avrupai Barok esintileri ile yapılmıştır. Zamanına göre oldukça modern olan ve çoğunlukla Türk kültürünün özelliklerini taşıyan saray, 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından yapılmaya başlanmış. Tamamlanması ise 1784’te Küçük İshak Paşa zamanında gerçekleşmiştir. Sarayın mimarları Ahıskalı ustalardır ve 99 yıl süren bir yapım aşamasına sahiptir.

İshak Paşa Sarayı Nerede?

İshak Paşa Sarayıİshak Paşa Sarayı Ağrı ilçesinde, Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubayazıt’ın 7 kilometre uzağında bulunuyor. Eski Bayazıt’a ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş, pek çok bölümleri olan komple bir saray ve küliye niteliğindeki İshak Paşa Sarayı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülecek yerlerin başında geliyor.

İshak Paşa Sarayı Gezisi

İshak Paşa SarayıSarayı gezmeye başlarken birçok oda ve süslemelerle karşılaşılıyor. Kimi zaman tek kimi zaman üç katlı yapıların iç içe geçtiği sarayda harem, harem odaları, aşevi, hamam, toplantı salonları, eğlence yerleri, mahkeme salonu, camii, çeşitli hizmet odaları, oturma odaları, uşak ve seyis odaları, muhafız koğuşları, cezaevi, erzak depoları, cephanelik gibi bölümler yer alıyor.

Orijinali çok daha heybetli olan sarayın bugüne ulaşan en sağlam kısmı ise cami olmuş. Tek kubbeli cami, iki ayrı renk taşla örülmüş minaresiyle oldukça farklı bir görüntüye sahip. Caminin kıble duvarının dışındaki geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiş türbe ise oldukça dikkat çekici.

İshak Paşa Sarayı

Sarayın girişi, savunması en zor olan doğu cephesinde bulunuyor. Bu kısımda yer alan anıtsal taç kapı, Selçuklu sanatının özelliklerini taşıdığı için dikkat çekiyor. Tarih ve sanat yönünden eşsiz bir değere sahip olan saray burası. Üstelik Avrupa’daki şato tipi yapıların ülkemizde rastlanmayan en iyi örneği.

İshak Paşa Sarayı ziyaret saatleri;

15 Nisan / 2 Ekim: Yaz Açılış Saati: 09:00
15 Nisan / 2 Ekim: Yaz Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan: Kış Açılış Saati: 09:00
3 Ekim / 14 Nisan: Kış Kapanış Saati: 15:45

Tatil Günü: Pazartesi

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Bunlar da ilginizi çekebilir;

♦ Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen ya da tekrar tekrar keşfedilesi öyle çok yer var ki… Tarihi, doğal güzellikleri ve yemekleri ile birçok güzelliği bünyesinde barındıran Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan eserleri yazısına da yeni keşifleriniz için göz atmalısınız.

♦ Butik GAP turları ile yapılan Nemrut gezi deneyimini de bu linkten bulabilirsiniz.

Jolly İle Doğu Anadolu Turu‘na Çıkmak İçin Tıklayın!

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir