İshak Paşa Sarayı Gezisi: Issızlığın Ortasında İhtişamlı Bir Güzellik

İshak Paşa Sarayı, Doğu Anadolu’nun görkemli yapılarından biri olarak günümüzde kültürel bir miras niteliği taşıyor. Düz bir ovada, kartal yuvasını andıran heybetiyle ‘ben buradayım’ diyen İshak Paşa Sarayı, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eğer seyahat etmek için bir nedene ihtiyaç duyuyorsanız size önerebileceğim en güzel nedenlerden biri İshak Paşa Sarayı gezisi yapmanız olacaktır. Ülkemiz için oldukça önemli bir yapı olan İshak Paşa Sarayı, kültür turlarına katılarak veya GAP turu yaparak rahatlıkla görülebilir. Topkapı Sarayı’ndan sonra yapılmış sarayların en ünlüsü olan İshak Paşa Sarayı’nı en kısa sürede görmelisiniz. Neden mi? Gelin bir ihtişama doğru keşif dolu bir yolculuğa çıkalım.

İshak Paşa Sarayı (İshak Paşa Külliyesi)

İshak Paşa SarayıOsmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısı ve Bayazıt Sancağı’nın yönetildiği bir külliye olan İshak Paşa Sarayı’nın yapımı birçok efsane ve hikayeye konu olmuş. Sarayı gezmeden önce yapının mimari özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak bu yüzden önemli oluyor. Osmanlı Dönemi’nde Ağrı’da yapılan en büyük ve en önemli mimari eser olan İshak Paşa Sarayı, geleneksel Türk mimari karakterinde ve Selçuklu mimarisi ile Avrupai Barok esintileri ile yapılmıştır. Zamanına göre oldukça modern olan ve çoğunlukla Türk kültürünün özelliklerini taşıyan saray, 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından yapılmaya başlanmış. Tamamlanması ise 1784’te Küçük İshak Paşa zamanında gerçekleşmiştir. Sarayın mimarları Ahıskalı ustalardır ve 99 yıl süren bir yapım aşamasına sahiptir.

İshak Paşa Sarayı Nerede?

İshak Paşa Sarayıİshak Paşa Sarayı Ağrı ilçesinde, Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubayazıt’ın 7 kilometre uzağında bulunuyor. Eski Bayazıt’a ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş, pek çok bölümleri olan komple bir saray ve küliye niteliğindeki İshak Paşa Sarayı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülecek yerlerin başında geliyor.

İshak Paşa Sarayı Gezisi

İshak Paşa SarayıSarayı gezmeye başlarken birçok oda ve süslemelerle karşılaşılıyor. Kimi zaman tek kimi zaman üç katlı yapıların iç içe geçtiği sarayda harem, harem odaları, aşevi, hamam, toplantı salonları, eğlence yerleri, mahkeme salonu, camii, çeşitli hizmet odaları, oturma odaları, uşak ve seyis odaları, muhafız koğuşları, cezaevi, erzak depoları, cephanelik gibi bölümler yer alıyor.

Orijinali çok daha heybetli olan sarayın bugüne ulaşan en sağlam kısmı ise cami olmuş. Tek kubbeli cami, iki ayrı renk taşla örülmüş minaresiyle oldukça farklı bir görüntüye sahip. Caminin kıble duvarının dışındaki geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiş türbe ise oldukça dikkat çekici.

İshak Paşa Sarayı

Sarayın girişi, savunması en zor olan doğu cephesinde bulunuyor. Bu kısımda yer alan anıtsal taç kapı, Selçuklu sanatının özelliklerini taşıdığı için dikkat çekiyor. Tarih ve sanat yönünden eşsiz bir değere sahip olan saray burası. Üstelik Avrupa’daki şato tipi yapıların ülkemizde rastlanmayan en iyi örneği.

İshak Paşa Sarayı ziyaret saatleri;

15 Nisan / 2 Ekim: Yaz Açılış Saati: 09:00
15 Nisan / 2 Ekim: Yaz Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan: Kış Açılış Saati: 09:00
3 Ekim / 14 Nisan: Kış Kapanış Saati: 15:45

Tatil Günü: Pazartesi

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Bunlar da ilginizi çekebilir;

♦ Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen ya da tekrar tekrar keşfedilesi öyle çok yer var ki… Tarihi, doğal güzellikleri ve yemekleri ile birçok güzelliği bünyesinde barındıran Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan eserleri yazısına da yeni keşifleriniz için göz atmalısınız.

♦ Butik GAP turları ile yapılan Nemrut gezi deneyimini de bu linkten bulabilirsiniz.

Jolly İle Doğu Anadolu Turu‘na Çıkmak İçin Tıklayın!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir