Katar’da Ne Yenir?: İhtişamın Ülkesi Katar’da Ne Yenir?

Katar’da ne yenir sorusunun cevabını vermek için çok lezzetli bir yazı kaleme almak istedim. Katar, gittikçe popülerleşen bir kent konumuna geldi. Orta Doğu’nun gözde turizm ve iş merkezi halini alan Katar’a gidenlerin sayısı bir hayli artınca Katar turu öncesi bir hazırlık yapmak gerekir diye düşündüm.

Katar’da Ne Yenir?

Kakule ve safran gibi baharatların; pirinç, bulgur, et ve sebze gibi malzemelerin sıklıkla kullanıldığı Katar mutfağı, çok leziz seçenekler vadediyor. Her ne kadar İran ve Hint mutfaklarından etkilense de, Katar mutfağı misafirlerine eşsiz lezzetler sunuyor. Katar’a özgü ne yiyebilirim diye merak ediyorsanız, daha fazla merak etmenize gerek yok. Çünkü, ülkenin en çok sevilen ve tüketilen yemeklerini sizin için derledik.

Fatayer

Katar'da ne yenirPide ve lahmacun gibi ince hamurlu yemekler benim vazgeçilmezim diyorsanız, kesinlikle Fatayer’i denemelisiniz. Alternatif olarak ıspanak, patates ya da peynir ile doldurulabilen ve ufak bir ön atıştırmalık olan Fatayer; Irak, Suriye, Filistin, Mısır, Lübnan, Ürdün ve diğer Arap ülkelerinde de sıklıkla tüketiliyor.

Machboos

Katar'da ne yenir

Tavuk, kuzu, keçi, sığır deve eti ve balık olmak üzere neredeyse her çeşit et ile hazırlanabilen Machboos, diğer adıyla Kabsa, Türk damak tadına hitap ediyor. Pirinç, sebze ve etin özel soslarla harmanlanarak pişirildiği bu eşsiz yemek, Katar’da tatmanız gereken başlıca lezzetler arasında yer alıyor.

Falafel

Katar'da ne yenirGeleneksel bir Orta Doğu yemeği olan Falafel, pide ekmeği ile veya katıksız olarak tüketilebiliyor. Şekil açısından içli köfteyi andıran Falafel, nohut ve fava fasulyesi kullanılarak hazırlanıyor. Tahin, limon ve yoğurt ile servis edilen top köfteler, yoğun tatlardan hoşlanan herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Shawarma

Katar'da ne yenirŞimdi ise sırada, benim favorilerimden biri olan Shawarma bulunuyor. İncecik lavaşın içine sarılan ve lezzetli soslar ile harmanlanan Shawarma, her ne kadar taco gibi gözükse de, ağızda eşsiz bir tat bırakıyor. Dilimler halinde servis edilen Katar’a özgü etli dürüm, patates kızarması, salata ya da makarna eşliğinde tüketilebiliyor.

Tabbouleh

Katar'da ne yenirBir Arap vejetaryen yemeği olan Tabbouleh, oldukça besleyici ve lezzetli bir içeriğe sahip. Domates, ince kıyılmış maydanoz, nane, salatalık ve soğan gibi yöreye has sebzelerden hazırlanan salata içine limon, zeytinyağı, sarımsak, avokado ve marul gibi ek malzemeler de eklenebiliyor.

Balaleet

Katar'da ne yenirSıra dışı ve yöresel lezzetlerden hoşlanıyorsanız, Katar’a özgü bir atıştırmalık olan Balaleet’i kesinlikle denemelisiniz. Genellikle kahvaltılarda ve ara öğünlerde tercih edilen Balaleet, tercihine bağlı olarak soğuk veya sıcak bir şekilde yenebiliyor. İçerisinde mantar, yumurta, peynir, fındık ve kayısı gibi zıt lezzetlerin bulunduğu yemek, farklı bir atıştırmalık olarak sıklıkla tüketiliyor.

Harees

Katar'da ne yenirHaşlanmış veya öğütülmüş buğdayın et ya da tavuk ile karıştırılarak hazırlandığı Harees, yoğun püre kıvamı ve ağızda iz bırakan eşsiz lezzeti ile dikkat çekiyor. Ramazan ayının olmazsa olmazları arasında gösterilen Harees, Katar’dan dönmeden önce denemeniz gereken yemekler arasında bulunuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

  1. Katar gezi rehberi
  2. Katar’ın mimari yapıları
  3. Katar’da alışveriş

Jolly ile Katar turlarına katılmak için tıkla!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

1 Yorum

  1. Katar’da Falafel denemiştik gerçekten enfes bir lezzet herkese tavsiye edebilirim.Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir