İçinden Sanat Akan Şehir: Paris ve Paris’te Gece Yarısı

Paris ve Paris’te Gece Yarısı Filmi

İçinden filmler geçen şehirler dendi mi akla gelebilecek en güzel örneklerden biri kuşkusuz Woody Allen masalı diyebileceğimiz Paris’te Gece Yarısı filmi olur. Birbirinden güzel şehirlerde filmler çeken, izleyiciyi şehre âşık eden Woody Allen bu defa Paris’i odak noktası haline getiriyor.

Paris’te Gece Yarısı, muhteşem Paris manzaralarıyla başlıyor. Woody Allen, tüm Paris sokaklarını bizim için tek tek kaydederek adeta mini bir Paris turu düzenliyor. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan şehrin hangi saatlerde daha güze olduğunu tıpkı filmdeki karakterler gibi izleyiciler de sorguluyor. İki ayrı zamanda iki ayrı seyir zevki sunan Paris, karış karış gezilesi bir şehir.

 

ParisFilm, Gil (Owen Wilson) ve Inez (Rachel McAdams) adında iki genç nişanlı çiftin, Inez’in babasının iş gezisi sebebiyle Paris’e gitmesini fırsat bilip tatil için Paris’e gelmesiyle başlıyor. Daha ilk andan itibaren Paris’e âşık olan Gil, edebiyata ve sanata olan düşkünlüğü sebebiyle şehri keşfetmek, dahası bu sokaklarda yaşamak ister. Hollywood için senaryo yazmayı bırakıp yazarlığa yönelen ve bir roman üzerinde çalışan Gil için, sokaklarından sanat akan Paris kesinlikle yaşanılası bir yer olur. Başlangıçta şehirde gezip, arkadaşlarıyla keşfe çıkan ikili bir gece yarısı Gil’in tek başına Paris sokaklarını arşınlarken, kaybolması, geçmişten gelen antika bir arabayla birlikte bir partiye gitmesi, gerçeküstü bir dünyaya adım atmasıyla olaylar değişmeye başlar. Gil, yağmurlu bir Paris gününde yürümekten hoşlanan yazarların, ressamların, şairlerin ve büyük sanatçıların izlerinin hala hissedildiği sokaklarda hava almanın büyük bir şans olduğunu düşünürken ve delicesine şehirde kalmak isterken olağanüstü bir şey olur ve Gil kendini bir anda 1920’lerin Paris’inde bulur!

ParisGünümüz Paris yaşamından ve şehir manzaralarından dört köşe olan Gil ve seyirciler, Gil’in adım attığı bu gerçeküstü dünyaya ve eskilerde kalan Paris’e yine yeniden âşık olur. Gil, edebiyatçı kimliğini konuşturduğu günlerde, sanatın kalbinin attığı bir ülkede, şehirde dolaşmanın verdiği yaratıcılık hissi, partide karşılaştığı F. Scot Fitzgerald ve yazar eşi Zelda Fitzgerald ile adeta şahlanır. Bundan böyle Gil için bir sanat festivaline dönüşür. Zira partide piyanonun başında yer alan müzisyen Cole Porter, Fitzgerald’ların dostu, büyük yazar Ernest Hemingway ile tanışır. Yazarlığı konusunda şüpheleri olan, yazdığı kitabını henüz hiçkimseye okutmamış olan Gil büyük bir coşkuyla kitabını Hemingway’e okutmak ve görüşlerini öğrenmek ister. Hemingway ise Gil’i kendi kitaplarını dahi okutup görüşlerini aldığı kişiye, Gertrude Stein’e götürür. Gil, kitabını vermek için gittiği yerde Pablo Picasso ve güzel sevgilisi Adriana ile tanışır.

Tüm bunlar sadece bir gece yarısı, Paris sokaklarında kaybolmuş olan Gil’in başına gelir. Gil ertesi sabah tüm bu yaşadıklarını nişanlısı Inez’e anlatmayı denese de nişanlısı inanmaz. Evlenmek üzere olduğu kadın ile günümüzde vakit geçiren Gil, 1920’lerin Paris’inde yazarlar, ressamlar ve şairler ile vakit geçirirken aynı zamanda güzel Adriana’ın akımına kapılır.

ParisAdriana ile vakit geçirirken tıpkı tek başına yaşadığı ve 1920’lere sürüklendiği yolculuğu bu defa Adriana ile yaşar ve Altın Çağ kabul edilen Belle Epoque dönemine 1890’lara gelirler. Adriana, Altın Çağ’da yaşamak istediğini söylerken Gil, kendisi için Altın Çağ’ın 1920’ler olduğunu söyler. Filmin bu sahnesinde mesaj açıkça gösterilir:

Gil, hayran kaldığı 1900’lerde yaşamanın bile bir noktadan sonra daha da geçmişe özlem duyuracağını anlar ve geçmişe duyulan özlemin hayatın bir parçası olduğunu vurgular.

Filmin her yerinde öne çıkan detay Paris’tir. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan Paris, buram buram tarih ve sanat kokan büyüleyici çehresiyle gezip görülesi hatta Gil’in düşüncesiyle yaşanılası bir şehir haline geliyor. Filmi izleyip de Paris’e gitmek istemeyen, dahası Paris’e hayran kalmayan yoktur eminim. Film, Paris’e gitmeden önce ve gittikten sonra olmak üzere iki kez izlenmeli. Tüm evrenin en güzeli Paris diyen karakterler ve Adriana’nın Paris dururken başka bir yerde yaşayan insanları hiç anlamıyorum!” cümlesi Paris’in güzelliğini gözler önüne seriyor.

Eğlenceli, romantik, büyüleyici ve masalsı bir film keyfi aynı zamanda bir şehri başka bir açıdan görmek, sokaklarında başka gözlerle dolaşmak hayran kalmak için Paris’te Gece Yarısı filmini izleyin ve mümkünse Paris’i gezin.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Kitap okumayı, yazmayı seven kendi halinde bir blogger.

2 Yorum

 1. Baştan sona Karadeniz turunda bize yardımcı olan başta rehberimiz Müge Eriten yardımcısı Nur Yıldız ve kaptanımız Hakan beye çok teşekkür ediyorum.Bizlerle çok ilgilendiler inşallah başka turlarlada beraber oluruz. Tekrar teşekkürler

  1. Merhaba Sevinç Hanım,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz.

   Yeni keşiflerinizde tekrar sizlerle olmayı dileriz,

   Sevgilerimizle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir