İbiza’da Gün Batımı

Cafe Del Mar

Çok popüler olan mekanlar hiç ilgimi çekmez, benim için cazibesini en başta yitirmiş olur. Ama söz konusu Cafe Del Mar gibi günbatımı izlemeyi son 35 senedir İbiza’nın 1 numaralı aktivitesi yapan ve chill out müziği İbiza’dan dünyaya yayan bir mekan olunca şans vermek lazım diye düşündük. Cafe Del Mar, İbiza’nın batısındaki San Antoni‘de henüz turizm yokken kurulmuş, şu an bu şehirde bulunan tüm otel ve restoranlara ön ayak olmuş. İbiza seyahatimiz kesinleştiği gün cafedelmaribiza.es sitesinden rezervasyon formunu doldurdum. Hemen e-posta ile ulaştılar, detayları öğrenip rezervasyonu kesinleştirdiler. Bar kısmında rezervasyon yapıp istediğiniz gibi yiyip içip kalkıyorsunuz, ama tabi önünüzde bir sürü insan oluyor fotoğraf çekmek ya da arada insan olmadan manzaranın tadını çıkarmak pek kolay değil. Biz en ön sıradaki masalarda yer istedik, bu durumda kişi başı minimum 45 Euro harcamayı garanti etmiş oluyorsunuz. Web sitelerinde menüyü ve fiyatları inceleyebiliyorsunuz. Biz saat 19:00’dan 22:00’ye muhteşem bir 3 saat geçirdik. Kokteyller, yemek ve servis çok iyiydi. Ama en unutulmaz anı elbette en başta anlattığım gibi gözümüzün önünde kırmızıya dönen gökyüzünü binlerce kişi ile birlikte izlemekti. Ben Cafe Del Mar‘da ya da yanındaki bir diğer ünlü mekan Cafe Mambo‘da oturmak istemiyorum, para vermem derseniz İbiza tam size göre. Zaten Cafe Del Mar’ın önündeki kayalıklarda binlerce kişi marketten aldığı içecekler elinde keyifle günbatımını izliyorlar. İbiza müthiş özgür bir yer, Türkiye’de olsa bu kadar büyük mekanların önüne insan oturtmazlar, ama İbiza’da sahiller halka ait. Günbatımı manzarasını yukarıdan gören en ön masayı satın alabilirsiniz, ama önündeki sahili asla alamazsınız.

Cafe Del Mar, her akşam güneşin denize battığı o 3-4 dakikalık büyülü zaman için özel olarak bir şarkı seçiyor. Bizim şansımıza o akşam Pavarotti çaldı, müthiş etkileyiciydi. Onun dışında akşam boyunca chillout çalıyor, tüm dünyada çok satan ve her sene çıkardıkları albümlerinde o yılın en iyilerini önceden listeliyorlar. Söz konusu chillout müzik ise, Cafe Del Mar bu konuda bilirkişi durumunda.

Es Vedra Manzara Noktası

İbiza Es Vedra Manzara NoktasıBazı coğrafyalarda görmek için yanıp tutuştuğunuz gizemli yerler vardır, her açıdan görmek istediğiniz, insanı heyecanlandıran türden ikonik oluşumlar. Avustralya’daki Uluru (Red Rock), Sri Lanka’daki Sigiriya, Afrika’daki Kilimanjaro gibi.  İbiza’da bu Es Vedra… Denizden 413 metre yükselen bu kayalık ada karadan 2,5 km kadar uzaklıkta. Bugün dağ keçilerinin yaşadığı bu adayı kuşbakışı izlemek isterseniz İstanbul – İbiza uçuşunda sağ pencereye yakın oturmanızı tavsiye ederim.

Es Vedra mitolojide deniz kızlarının yaşadığı ada olarak yer almış, Homeros’un Odesa destanında ise Odysseia’yi ayartan deniz kızları bu adadanmış. İbiza’daki halk efsanelerinde de Es Vedra hep ulaşılmaz ve gizemli bir ada olarak anlatılmış. Hasta babalarını iyileştirmek için Es Vedra’ya gidip dev canavarla savaşan ve büyülü taşı getirip babalarını kurtaran erkek kardeşlerin hikayesi gibi. Es Vedra çevresinde UFO gördüğünüzü ihbar edenler de çok. Hatta 1979’da Mallorca – Tenrife uçuşu yapan ticari uçak, Es Vedra’nın üstünden geçerken uçağı tanımlayamadığı ışıkların sardığını söylemiş, Valencia’ya acil iniş yapmış. Es Vedra denizin ortasından o kadar etkileyici yükseliyor ki, tüm bu destanlara ve hikayelere konu olması kaçınılmaz. Zaten etkileyici olan bu ada, bir de anlatılanlarla daha da gizemli hale geliyor.

Torre des Savinar yani Savina Kulesi, eskiden korsanları gözetlemek için yapılmış bir kule. Cala d’Hort yolundan Torre des Savinar tabelalarını izleyip toprak bir yola gireceksiniz. Yavaş giderseniz arabaya zarar vermeden ilerleyebilirsiniz. Park etmiş otomobilleri gördüğünüzde siz de uygun bir yerde park edin, artık manzara noktasına yürüme mesafesindesiniz. Savinar Kulesi‘ne çıkarsanız Es Vedra’yı daha yüksekten görüyorsunuz, ama bu tırmanış çok zorlu olmasa da yine de uygun bir ayakkabı gerekli. Terlikle çıkamadığı için dönen bir sürü insan vardı. Biz kuleye çıkmadık, Es Vedra’nın tam karşısındaki kayalık alanda en ön sıra tadını çıkartmamız için bizi bekliyordu. Yürüdüğümüz yolda hippilerin renkli bir karavanı vardı. O karavanda kokteyller hazırlamışlar, 5 Euro’ya satıyorlar.  Güneş batmaya yakın rasta saçlı bir grup geldi ve davul çalmaya başladı. Zaten fazlasıyla etkileyici olan Es Vedra manzarasında, davul ritmleri eşliğinde güneşi batırmış olduk. En hayret verici olanı ise her gün yaklaşık 100 farklı kişinin yiyip içtiği, günbatımı seyrettiği bu noktada tek bir çöp olmamasıydı. İbiza’da herkes doğayı seviyor ve koruyor.

Cala Comte’deki Sunset Ashram, Benirras plajında ve Cala d’Hort’daki Es Boldado restoranda harika günbatımı manzarası oluyor.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hayat kısa, her bulduğumuzu okuyup her gördüğümüzü yazamayız. Sadece “BAYA İYİ” dediklerimiz http://bayaiyi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir