İbiza Macerası Başlasın…

Bu yıl İstanbul – İbiza arası direkt uçuş açılınca, İbiza’nın en az gece hayatı kadar meşhur olan doğasını keşfetmek için heyecanlandık. Daha önceki yıllarda İstanbul’dan direkt uçuş olmadığı için, yol hep gözümüzde büyümüştü. Elektronik müzik seven Avrupalı gençlerin adayı  fazlasıyla sahiplenmesini kendimize bahane etmiş, bu yıla kadar İbiza’yı seyahat planlarımız arasına almamıştık. Ağustos’da gittik, gözlerimizle gördük, ada gün boyunca adeta bir Karayip Adası gibi parıldıyor. Her gün, güneş batarken ise ayrı bir seramoni yaşanıyor. İstanbul’dan 4 saatte ulaşabileceğimiz, Akdeniz’in ortasında böyle benzersiz bir ada varken, bir daha cenneti uzak okyanuslarda aramayız.

3 gece – 4 günlük İbiza turunda İbiza’nın en iyilerini görmek için dersimize çok çalıştık. Adada 3 günde 33 km yürüdük, arabayla 187 km koylar arasında gidip geldik. İbiza’nın hippi kızkardeşi Formentera‘ya 1 tam gün ayırdık, bisikletle 25 km dolaştık, 13 km yürüdük. Yine de görmeyi planladığımız tüm doğa harikalarını göremedik, zaman yetmedi. İspanyolların sosyalizm ruhu, doğa harikası plajların halka açık ve ücretsiz olmasını sağlamış. Tapaslar, paellalar ve taptaze deniz ürünleri ile hazırlanan yemekler zaten leziz. Unesco korumasındaki Dalt Vila‘da 2500 yıllık kültür ve tarih etkileyici. Adaya kesinlikle tekrar gitmeliyiz, her gün başka bir bölgesindeki plajları keşfedip, her gün batımında yeniden heyecanlanmalıyız.

Formentera

Adada en çok gün batımından etkilendik. Bir gelenek olarak, adada gün batımı merakla beklenen ve kutlanan bir doğa olayına dönüşmüş durumda. Sanki tüm dünyanın kutlamayı unuttuğu çok kutsal bir geleneği, onlar İbiza’da özenle sürdürüyor gibiler. İlk gecemizde San Antonio’daki Cafe Del Mar’da rezervasyonumuz vardı. Popüler kültürün bir parçası olan böyle klişeleşmiş bir mekanda, sahildeki kayalıklarda da günbatımını izleyen yaklaşık 5 bin kişi ile birlikte tek yürek olup, güneşin denize batışını saniye saniye izleyeceğimizi,  güneş batınca sözleşmiş gibi bir anda alkışlayacağımızı, bu birkaç dakikalık şölen için özenle seçilen Pavorotti’nin şarkısının da etkisi ile gözümden bir damla yaş süzüleceğini tahmin dahi edemezdim.

İkinci gecemizde, adanın güneybatısında merakla patikayı yürüdük, Es Vedra‘yı harika bir açıdan gören dik kayalıklarda güneş batmadan bir saat önce yerimizi almıştık. Birbirini hiç tanımayan ama büyük ve mutlu bir aile gibi görünen 100 kişi düşünün. Es Vedra manzarasında davul ritimleriyle güneşi an ve an uğurlayan hippiler, bize güneşin batışı dünyanın her yerinde her gün yaşanmıyor da, sadece burada batıyor gibi hissettirdi. Üçüncü gecemizde Formentera’daydık, adanın sessiz bir koyunda masmavi suların gözümüzün önünde kırmızıya dönüşünü izledik. Büyüleyiciydi. Sahi, biz her akşam gün batımında böyle heyecanlanmayı ne zaman bıraktık? Ada hiç beklemediğimiz şekilde bizi doğaya, batan güneşe bir kez daha aşık etti.

Es Vedra

Burası 571,6 km2 büyüklüğünde bir ada, yani Büyükada’nın yaklaşık 100 katı olarak düşünebilirsiniz. Tatil için gidip adanın tamamına hakim olmak neredeyse imkansız. Yanlış yerlerde dolaşıp, büyük hayal kırıklığı da yaşayabilirsiniz. Biz harika bir İbiza deneyimi yaşadık, gitmek isteyenlerin sorularına cevap olması için seyahatimizi ve deneyimlerimizi mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalışacağım.

İbiza’ya Nasıl Gidilir?

İbiza’ya İstanbul kalkışlı Perşembe ve Pazar karşılıklı uçak seferleri var. Bizim gibi Perşembe gidip Pazar dönebilirsiniz (3 gece), Pazar gidip Perşembe dönebilirsiniz (4 gece) ya da 7 gece kalabilirsiniz. Bu ada Avrupalılar arasında çok tercih edilen bir ada olduğundan, oteller çok önceden doluyor, sezonda otel fiyatları inanılmaz yüksek oluyor. Tur satın alınca uçak, otel ve havalimanı transferlerini bir defada çözmüş oluyorsunuz, oldukça pratik.

İbiza’ya Kaç Gün Gitmeli?

Biz 3 gece 4 günlük tura katıldık. Harika vakit geçirdik, ama ada o kadar büyük ve görülecek o kadar çok yer var ki, görmek istediklerimizin yarısına zaman yetmedi. Tadı damağımızda kaldı. Kalan yarısını da görmek için yeniden gitmek istiyoruz. Vaktiniz varsa bu adaya 1 hafta ayırmanızı tavsiye ederiz. Her gün başka bir koyda denize girip, başka bir yerde gün batımı izleyerek büyülenebilirsiniz, seçenek o kadar çok. Avrupalılar bu adaya genelde yaz tatili yapmak için en az 1 hafta geliyorlar. Tatil için buraya gelen, sonra aşık olup adaya taşınanların hikayelerini dinledik. Adada 1 hafta kalıp, taşınma kararı almaya kalkışmadan dönmek en iyisi!

Dalt Vila İbiza

İbiza’da Nerede Kalmalı?

İbiza’da 3 büyük şehir var; Ibiza Town (Eivissa), Santa Eulària des Riu ve Sant Antoni de Portmany. Ibiza Town yani eski şehir merkezi doğuda, Santa Eulària des Riu kuzey doğuda. Sant Antoni de Portmany ise batıda. Bu 3 büyük şehir, aynı zamanda adanın 3 büyük bölgesine ismini veren şehirler. En kuzeydeki bölgenin adı San Juan Bautista, en güneydeki bölge ise San Jose. İbiza’nın ünlü günbatımı manzaraları San Antonio‘da (Sant Antoni) izleniyor. Adada mutlaka bir akşamı günbatımı izlemek için San Antonio’da geçirmelisiniz. Biz bu seyahatte San Antonio’da kaldık ama tarihi yerler, müzeler ve Formentera’ya kalkan tekneler İbiza Town’da olduğu için her gün İbiza Town’a gidip gelmemiz gerekti. Bir dahaki ada seyahatimizde, ulaşım kolaylığı için İbiza Town’da kalmayı planlıyoruz.

İbiza’da Ulaşım

Ibiza Town ve San Antoni arasında adayı doğudan batıya kesen 17 km’lik bir yol var, taksi ile gideceğiniz adrese göre 25-30 Euro arası tutuyor, yol 15 dakika sürüyor. İki şehir arasında otobüs ile ulaşım da var, ucuz olduğu için oldukça tercih ediliyor, ancak otobüs durağına ulaşmak, kalkış saatini beklemek derken 15 dakikalık yol 1 saatten fazla sürüyor. Bize pratik gelmedi, 1 defa kullanıp zaman kaybedince bir daha binmedik. Bu ada düz bir ada değil, tepeler, yokuşlar, virajlar var, bisiklet kullanmak için kesinlikle elverişli değil. Motor ehliyetiniz varsa tek gidiş taksi ücretine tüm gün motor kiralayıp rahat edebilirsiniz. Biz günlük 62 Euro’ya otomobil kiraladık (Nissan Micra 47 Euro + 15 Euro her şey dahil sigorta), sabah 09:00’da teslim alıp ertesi gün 09:00’da teslim ediyorsunuz. Adada her yerde ücretsiz ve güvenli park yeri bulmak mümkün. İbiza’da merak ettiğiniz ve otobüs ile ulaşım olmayan koylara gitmek istiyorsanız motor ya da otomobil kiralamak en akıllıca çözüm.  Ibiza Town ile San Antonio arasından bir çizgi çekerseniz aşağıda kalan San Jose bölgesini ve iki şehri karış karış gezdik. Zaman kalmadığı için Santa Eulària des Riu ve San Juan Bautista’ya ayak dahi basamadık.  Siz 3 geceden daha fazla kalırsanız adanın kuzeyini de keşfedebilirsiniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hayat kısa, her bulduğumuzu okuyup her gördüğümüzü yazamayız. Sadece “BAYA İYİ” dediklerimiz http://bayaiyi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir