Hollanda’da Bir Masal Köyü

Peri masallarında yaşamak isteyenlere harika bir yer bulduk. Hollanda’nın Venedik’i olarak da bilinen bu köyün ismi  Giethoorn… Amsterdam’dan kolayca ulaşacağınız bu köyde araba yasak! Tüm köyde ulaşım botlarla sağlanıyor. Bu köy tam bir masal köyü… Buradan ayrıldıktan sonra dahi gördüğünüz muhteşem manzaralar aklınızdan hiç çıkmayacak.

Hollanda’nın kuzeyinde yer alan ve Kuzeyin Venedik‘i denilen bu köy UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesine dahil edilmiştir. Köyün evlerinin çevresinde botlarla gezerken insanların bu şekilde yaşadıklarına inanamayacaksınız. Düşünsenize mektuplarını postacı botlarla dağıtıyor :)

Botlarla köyün evleri arasında gezdikten sonra yürüyüş yollarında bisiklet keyfi yapmak da ayrı bir keyif doğrusu. Küçük küçük köprülerden geçip köyü baştan başa gezebilirsiniz. Bu köyde küçük küçük 180 tane köprü bulunuyor.

Köyde kanal üzerinde çeşit çeşit restoranlar da göreceksiniz. İçlerinden birini seçip kanala bakan bir masa seçin ve doğanın ve köyün güzelliği eşliğinde yemeğinizi yemenizi öneririm.

Bu köyde bir diğer macera ise kanalda gezinti yaparken diğer gezenlerin botlarına çarpma gibi bir sıkıntının olması. Bu bize epey macera yarattı.

Bu Masal Köyünde Gezebileceğiniz Yerler 

Het Olde Maat Uus

Bu ev yıllarca öncesinin bozulmamış çiftlik evini temsil ediyor. Burada yıllarca önce insanların nasıl yaşadığını öğrenebiliyorsunuz. Tarihi seviyorsanız buraya bayılacaksınız.

Museum de Oude Aarde

Bu müzede ise bölgede çıkarılan değerli taşları görebilirsiniz.

The Histomobil Müzesi

Arabalara, klasik arabalara merakınız varsa bu müzeyi gezmeye doyamayacaksınız.

Tabii bir de hediyelik eşyalar satan küçük dükkanları gezmeden olmaz.

Bu Masal Köyüne Ne Zaman Gitmeli? 

Özellikle yaz aylarında çevrede düzenlenen müzik festivalleriyle daha da renklenen zamanda gidip hem festivallere katılabilir hem de masal köyü Giethoorn’u gezebilirsiniz. Huzuru ve sessizliği arıyorum diyorsanız da bahar ve kış ayları bu köy bir başka güzel oluyor.

Bu Masal Köyünü En Çok Kim Ziyaret Ediyor?

Giethoorn köyü ilginç bir şekilde Çinliler arasında çok popüler bir haldedir. 2.620 nüfuslu olan köye her yıl 150.000-200.000 Çinli turist gelmektedir.

Bu Masal Köyü Ne Zaman Ünlü Oldu?

Hollandalı yönetmen Bert Haanstra’nın 1958 yılında Fanfare isimli bir komedi filmini bu köyde çekmesiyle dikkatleri çekmiştir.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir