Hollanda’da Bir Masal Köyü

Peri masallarında yaşamak isteyenlere harika bir yer bulduk. Hollanda’nın Venedik’i olarak da bilinen bu köyün ismi  Giethoorn… Amsterdam’dan kolayca ulaşacağınız bu köyde araba yasak! Tüm köyde ulaşım botlarla sağlanıyor. Bu köy tam bir masal köyü… Buradan ayrıldıktan sonra dahi gördüğünüz muhteşem manzaralar aklınızdan hiç çıkmayacak.

Hollanda’nın kuzeyinde yer alan ve Kuzeyin Venedik‘i denilen bu köy UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesine dahil edilmiştir. Köyün evlerinin çevresinde botlarla gezerken insanların bu şekilde yaşadıklarına inanamayacaksınız. Düşünsenize mektuplarını postacı botlarla dağıtıyor :)

Botlarla köyün evleri arasında gezdikten sonra yürüyüş yollarında bisiklet keyfi yapmak da ayrı bir keyif doğrusu. Küçük küçük köprülerden geçip köyü baştan başa gezebilirsiniz. Bu köyde küçük küçük 180 tane köprü bulunuyor.

Köyde kanal üzerinde çeşit çeşit restoranlar da göreceksiniz. İçlerinden birini seçip kanala bakan bir masa seçin ve doğanın ve köyün güzelliği eşliğinde yemeğinizi yemenizi öneririm.

Bu köyde bir diğer macera ise kanalda gezinti yaparken diğer gezenlerin botlarına çarpma gibi bir sıkıntının olması. Bu bize epey macera yarattı.

Bu Masal Köyünde Gezebileceğiniz Yerler 

Het Olde Maat Uus

Bu ev yıllarca öncesinin bozulmamış çiftlik evini temsil ediyor. Burada yıllarca önce insanların nasıl yaşadığını öğrenebiliyorsunuz. Tarihi seviyorsanız buraya bayılacaksınız.

Museum de Oude Aarde

Bu müzede ise bölgede çıkarılan değerli taşları görebilirsiniz.

The Histomobil Müzesi

Arabalara, klasik arabalara merakınız varsa bu müzeyi gezmeye doyamayacaksınız.

Tabii bir de hediyelik eşyalar satan küçük dükkanları gezmeden olmaz.

Bu Masal Köyüne Ne Zaman Gitmeli? 

Özellikle yaz aylarında çevrede düzenlenen müzik festivalleriyle daha da renklenen zamanda gidip hem festivallere katılabilir hem de masal köyü Giethoorn’u gezebilirsiniz. Huzuru ve sessizliği arıyorum diyorsanız da bahar ve kış ayları bu köy bir başka güzel oluyor.

Bu Masal Köyünü En Çok Kim Ziyaret Ediyor?

Giethoorn köyü ilginç bir şekilde Çinliler arasında çok popüler bir haldedir. 2.620 nüfuslu olan köye her yıl 150.000-200.000 Çinli turist gelmektedir.

Bu Masal Köyü Ne Zaman Ünlü Oldu?

Hollandalı yönetmen Bert Haanstra’nın 1958 yılında Fanfare isimli bir komedi filmini bu köyde çekmesiyle dikkatleri çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir