Hobbit Köyü’nü Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri serisinin çekildiği Yeni Zelanda’da bulunan Hobbitan Köyü’nü gördünüz mü? Görmediyseniz bilmiyorsanız mutlaka bu yazıyı okumalı ve seyahat rotalarınıza bu şipşirin köyü ve adalar ülkesini de eklemelisiniz.

Bize görsel şölen sunan bu harika filmleri izlerken hiç düşündünüz mü bir gün Shire’a gidip gezebileceğinizi? Doğrusu benim hiç ama hiç aklıma gelmemişti bu masal dünyasına bir gün adımımı atabileceğim. Bu köyde gezerken tabir-i caizse çocuklar gibi şendim :)

Hobbit Köyü

Yemyeşil bir doğa üzerine kurulmuş olan Hobbitan Köyü, küçük Hobbit evleri ve farklı farklı boyuttaki kapılarıyla harika bir görüntü sunuyor insana… Her evin önünde fotoğraf çekmelisiniz mutlaka… Maalesef evlerin içine giremiyorsunuz. :( Filmlerde ev içi çekimlerin stüdyoda çekildiğini öğreniyorum, fakat endişelenmeyin; Shires Rest Café tam bir Hobbit evi gibi dizayn edilmiş. Burada istediğiniz kadar vakit geçirebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Bu kafeden ben şahsen hiç çıkmak istemedim :)

Hobbit Köyü

Hobbit Köyü’nde bir de Gandalf ile beraber Frodo’nun Aragorn ile tanıştıkları Green Dragon Inn ( Yeşil Ejderha Hanı ) e de girebilir ve vakit geçirebilirsiniz. Buraya girince hemen Yüzüklerin Efendisi’nin ilk filmi gözlerimde canlandı. Adeta o film benim beynimde tekrar yaşandı. Bu filmleri ve Frodo karakterini biraz daha sevdim bu hayallerimle…

Hobbit Köyü

Burada öğrendiğime göre bu köy 1998’de inşa’ edilmiş. Küçük bacalı evler, yeldeğirmenleri, mağaraları ile film için dört dörtlük bir köy oluşturulmuş. Ayrıca köyde bulunan hediyelik eşya dükkânlarından çok güzel hediyelikler alabilirsiniz.

Hobbit KöyüBuraya kadar gelmişken filmlerde geçen Sauron’un efsanevî Mordor Dağı’nı da gördüm. Hobbit Köyü’ne 2 saatlik mesafede bulunan ve asıl adı Sunday Dağı olan ve hala volkanik hareketleri devam eden bu doğa harikası Tongariro Ulusal Parkı’nda yer alıyor.

Sunday Dağı

Mordor Dağı zirvesine isterseniz 8 saatlik bir dağ yürüyüşüyle çıkabilirsiniz. Kesinlikle bu deneyimi yaşamalısınız. 8 saatlik tüm yorgunluğum zirveye çıkıp o eşsiz manzarayı gördükten ve büyülendikten sonra anında uçtu ve gitti :)

Rahatlığın ve rahat insanların ülkesi Yeni Zelanda’yı mutlaka gezi rotanıza ekleyin ve Hobbit Köyü’nü ziyaret edin. Bu masal dünyasından çıkmak istemeyeceksiniz yalnız benden uyarması :)

1 Yorum

  1. allahım sana geliyorum. bunlar evse bizimkiler ne. hayatımda gördüğüm en güzel paylaşımlardan biri. emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir