Kars Gezilecek Yerler: Kars Turu İle Anadolu’yu Keşfediyoruz

Kars… Kara trenin en uzak durağına, güneşin doğduğu şehre, Cemal Süreya’nın beyaz, uykusuz, uzakta” diye tanımladığı Kars’a gitmeye ne dersiniz? Hangi mevsim olduğu önemli değil. Öyle bir şehir ki her mevsim bambaşka deneyimler yaşatıyor insana. Ülkemizin en yüksek illerinden biri olan Kars elbette en çok beyaza büründüğünde tercih ediliyor. Çünkü o zaman herkese başka bir ilham veriyor bu topraklar. Kış deyince gözünüz korkmasın hemen. Sarıkamış’ı kışın görmenin zevki bir başkadır çünkü. Baharda ve yazda ise çiçek bahçesine dönüşmüş, yemyeşil dağları olan Kars’la karşılaşırsınız. Ve bu da bir ressamın tablosunu andırır güzelliktedir…

Kars

Kars

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan Kars, Türkiye’nin en özel yerlerinden biri. İster uçakla gidin, isterseniz Doğu Ekspresi macerasıyla Kars’a ulaşın. Buraya vardığınızda bambaşka bir dünya ile tanışacaksınız. Çıldır Gölü, Ani Harabeleri ile Sarıkamış Kayak Merkezi, İshakpaşa Sarayı, taş evleri, tarih kokan sokakları, kalesi, köprüsü, gravyeri, kaşarı, kazı, cirit oyunları ile Kars pek çok zenginlikle doludur. Kars Turları ya da Doğu Ekspresi Turları ile görebileceğiniz bir organizasyon size unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Kars

Kars Gezilecek Yerler

Kars, Ermeni Krallığı’nın başkenti Ani’ye ev sahipliği yapmış, 93 Harbinden sonra Rusların egemenliğinde kalmış. Şehir Urartu, Pers, Arap, Selçuklu, Bizans, Gürcü, Rus, Moğol, Osmanlı, Ermeni gibi birçok medeniyetin izlerini taşır. Havariler Kilisesi, Aziz Krikor Şapeli, Büyük Katedral, Selçuklu Sarayı, Kars Kalesi, Bakireler Manastırı, On İki Havari Kilisesi, Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii), Cuma Hamamı ziyaret listenizde mutlaka yer almalı.

Kars

Çıldır Gölü 

Balık tutmak için Ardahan’a kadar uzanıp Doğu Anadolu Bölgesi’nin tatlı su göllerinden biri olan Çıldır Gölü’ne gitmeye ne dersiniz? Ama olta yerine testere götürmeniz gerekecek. Şaşırmayın! Çünkü burada tıpkı bir eskimo gibi buzu kırarak balık tutabilirsiniz. İnanılmaz bir deneyime tanıklık edin.

Kars

Sarıkamış

Allahuekber Dağları’nın eteğindeki Sarıkamış, “kristal karlar diyarı” olarak bilinir. Çünkü buraya tıpkı Alpler’e olduğu gibi toz kristal kar yağar. Çığ tehlikesinin de olmaması sayesinde kayak ve özellikle snowboard sevenler için de birebirdir.

Kars

Kaz Dolması Tattınız mı?

Kars

Balı, kaşarı, gravyeri dillere destan zaten… Boğatepe Köyü’nde “Peynir Müzesi“ni gezip peynirin nasıl yapıldığına tanıklık edebilirsiniz. Ama buralara kadar gitmişken kaz dolmasının tadına da mutlakabakmalısınız. Bu yemeği yiyebileceğiniz birçok yer var ama en bilindik olanı, Kaz Evi. Ayrıca, ayran aşı ile erişte aşı çorbaları, hangel ile umaç helvası da burada yemeye doyamayacağınız yemekler olacak.

♥ Jolly’nin Doğu Ekspresi turları ile bu muhteşem deneyimi siz de yaşamak için tıklayın! Bu keşfi Doğu Ekspresi’nde giderek yapmak istiyorsanız ve aklınızda sorular varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir