Her Mevsim Kars

Kara trenin en uzak durağına, güneşin doğduğu şehre, Cemal Süreya’nın “beyaz, uykusuz, uzakta” diye tanımladığı Kars’a gitmeye ne dersiniz? Hangi mevsim olduğu önemli değil. Öyle bir şehir ki her mevsim bambaşka deneyimler yaşatıyor insana.

Ülkemizin en yüksek illerinden biri olan Kars’ta kış sert geçer. Ama gözünüz korkmasın hemen. Sarıkamış’ı kışın görmenin zevki bir başkadır çünkü. Baharda ve yazda ise çiçek bahçesine dönüşmüş, yemyeşil dağları olan Kars’la karşılaşırsınız.

İster uçakla gidin, isterseniz Doğu Ekspresi macerasıyla Kars’a ulaşın vardığınızda bambaşka bir dünya ile tanışacaksınız. Çıldır Gölü, Ani Harabeleri ile Sarıkamış Kayak Merkezi, İshakpaşa Sarayı, taş evleri, tarih kokan sokakları, kalesi, köprüsü, gravyeri, kaşarı, kazı, cirit oyunları ile Kars pek çok zenginlikle doludur.

Medeniyetler Şehri Kars

Kars, Ermeni Krallığı’nın başkenti Ani’ye ev sahipliği yapmış, 93 Harbinden sonra Rusların egemenliğinde kalmış. Şehir Urartu, Pers, Arap, Selçuklu, Bizans, Gürcü, Rus, Moğol, Osmanlı, Ermeni gibi birçok medeniyetin izlerini taşır. Havariler Kilisesi, Aziz Krikor Şapeli, Büyük Katedral, Selçuklu Sarayı, Kars Kalesi, Bakireler Manastırı, On İki Havari Kilisesi, Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii), Cuma Hamamı ziyaret listenizde mutlaka yer almalı.

Çıldır Gölü Macerası

Balık tutmak için Ardahan’a kadar uzanıp Doğu Anadolu Bölgesi’nin tatlı su göllerinden biri olan Çıldır Gölü’ne gitmeye ne dersiniz? Ama olta yerine testere götürmeniz gerekecek. Şaşırmayın! Çünkü burada tıpkı bir eskimo gibi buzu kırarak balık tutabilirsiniz. İnanılmaz bir deneyime tanıklık edin.

Sarıkamış’ta Kayak

Allahuekber Dağları’nın eteğindeki Sarıkamış, “kristal karlar diyarı” olarak bilinir. Çünkü buraya tıpkı Alpler’e olduğu gibi toz kristal kar yağar. Çığ tehlikesinin de olmaması sayesinde kayak ve özellikle snowboard sevenler için de birebirdir.

Yaban Hayatına Tanıklık Edin

Kars ve çevresinde yaban hayatı tüm hızıyla devam eder. Ayılar, kurtlar, vaşaklar, tilkiler cirit atar. Ayrıca, bu bölge kuş türlerinin de çokça bulunduğu bir yerdir. Kuş gözlemi açısından da çok caziptir.

Kaz Dolması Tattınız mı?

Balı, kaşarı, gravyeri dillere destan zaten… Boğatepe Köyü’nde “Peynir Müzesi“ni gezip peynirin nasıl yapıldığına tanıklık edebilirsiniz. Ama Kars’a gitmişken kaz dolmasının tadına da mutlakabakmalısınız. Bu yemeği yiyebileceğiniz birçok yer var ama en bilindik olanı, Kaz Evi. Ayrıca, ayran aşı ile erişte aşı çorbaları, hangel ile umaç helvası da burada yemeye doyamayacağınız Kars yemekleri.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
Bu Ayın En Güzel Yol Müzikleri

Müziksiz yollar biter mi? Seyahatte, yolda, metrobüste, trende, otobüste dinlemeniz için harika yol müzikleri derledik. Buyurun dinlemeye: 1) George Ezra...

Kapat