Her Mevsim Başka Güzel Assos

Anadolu yeni heyecanlar yaşamak isteyenlere farklı mekanlar sunma teorisinde o kadar cömert ki… Sınırsız bir özgürlüğün tadına varabilmek tarihle denizin maviliğinin  iç içeliğini ruhunuzda doya doya duyabilmeniz için ASSOS ANTİK KENTİ …

Assos

Son yıllarda şöhreti bir hayli artan Assos, Çanakkale-İzmir yolu üzerindeki Çanakkale’ye bağlı Ayvacık İlçesi’ne 15 km. uzaklıktaki Behramkale Köyü’nde bulunmaktadır. Assos Behramkale başka bir büyüdür aslında. Assos kıyılarında felsefe ile sevdanın düşsel bir rüya sahnesidir. Felsefe severler için de önemli bir yer aslında burası. Hermias, Aristoteles gibi ünlü felsefecilerin buluşma noktasıdır Assos’daki ünlü Platon Okulu.

Assos Behramkale

İlk Tunç Çağı’ndan itibaren iskân edilmiştir yani MÖ 7.yy da Lesbos üzerinden gelen Aioller tarafından kurulmuştur. Lidyalıların yayılma süreci içinde Perslere yenilmesi ile tüm Anadolu gibi Assos’da Perslerin eline geçmiştir.

İlk önce kentin akropolüne yani en üst noktasına çıkarak Athena Tapınağını görelim. Tapınağın tam ortasında bir sunak yer alır ve sunak içinde ateş yandığı söylenir. Tanrıça Athena için getirilen hediyeler ise bu ateş içine atılırmış. Burada sizin gördüğünüz birkaç sütun olsa da tapınağı merak edenler için hemen yan tarafta tapınağın tamamını gösteren küçük bir maket yer almaktadır. Aşağıya doğru inmeye başladıkça iki küçük, bir bölümü yıkılmış kale göreceksiniz ve bu kalelerin hemen yanında 14.yy da geç dönem Selçuklularda yapılmış Hüdavendigar Camii sizi karşılayacak. Bu cami yapımında da Athena kutsal tapınağından çıkan taşlarla yapıldığını görüyoruz.

Assos

Tekrar antik kente geldiğimizde uzun bir cadde yer alıyor. Burası nekropol alanı (mezar alanı) yolun sağında ve solunda mezarlar ve lahitler göreceksiniz. Öldükten sonra yaşama inanıldığı için özel eşyalarıyla gömmüşler. Çocukları ve bebekleri ise amphora adı verilen küçük vazo tarzı eşyaların içine gömmüşler. Ve burada dikkat çekici nokta ise sadece bu alan denize bakmıyor. Batı yönde ilerlediğinizde şehrin agorası (şehrin çarşısı) yer alıyor. İlk olarak gymnasiyumu göreceksiniz burası çocukların ve gençlerin eğitim aldıkları yer olarak biliniyor. (Spor, müzik, sanat, felsefe, fen gibi).  Ege denizinin maviliğini görerek taşlı yoldan amfi tiyatroya doğru yürüyeceksiniz. Tiyatro bir kaya üzerine oturulmuştur. Son yıllarda yapılan kazılarda harap olmuş şekilde gün yüzüne çıkmıştır. Bu tiyatroda dikkat çekici nokta ise korkuluklar yapılması. Bunun nedeni ise vahşi hayvanların, sinirlenen gladyatörlerin seyircilere herhangi bir zarar vermemesi için yapılmış.

Assos

Batan güneş ile birlikte bir tarihi dokuya daha veda etmiş olacaksınız… Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle…

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji son sınıf öğrencisi. Bölümünü severek okuyan ve bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen biri. Tarih aşığı... Gezmek, okumak ve araştırmak onu tanımlayan 3 şey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir