Hemingway’in İzinde Küba

Küba kesinlikle dünyanın en kendine özgü ülkelerinden biri. Ülkenin ve başkenti Havana’nın pek çok simgesi var… Efsanevi isimleri Che, Fidel Castro, puro, müzik, dans ve ünlü edebiyatçı Hemingway

Ernest Hemingway'in Evi

Büyüleyici bir özelliğe sahip Küba’da bizim rehberimiz ünlü Amerikalı edebiyatçı Hemingway… Nobel ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway, Küba’ya 1928’de gelmiş ve karısına gönderdiği mektupta “Hayatımın geri kalanında Küba’yı anlamaya çalışacağım” demiş. Hemingway; Küba’da köylülerle, aydınlarla dost olmuş ve unutulmaz eseri  “İhtiyar Balıkçı”yı burada yazmış, kazandığı ödülü ise arkadaşları balıkçılarla paylaşmış.

Heminway’ın Küba’daki Ünlü Durakları

Uzun yıllar Küba’da yaşayan Ernest Hemingway’ın Havana’da zaman geçirdiği pek çok durak var. Bunlardan ilki Katedral Meydanı‘na çıkan bir ara sokakta bulunan La Bodeguita del Medio Barı. Heminway burada Küba’nın simgesi olan mojito için mola verirmiş. Bar, günümüzde günün her saatinde sokağa taşan tıklım tıklım bir kalabalığa sahip. Hemingway, yemeklerini ise daha çok Floridita‘da yiyormuş. Bu restoran hala hizmet veriyor.

La Bodeguita del Medio Barı Küba

Obispo Caddesinde yer alan Ambos Mundo Oteli ise Heminway’in kaldığı ve “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanını yazdığı otel. Heminway’in kaldığı 511 numaralı odada ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Heminway’in Evi ve Cojimar

Hemingway’ın dünyasını asıl değiştiren Havana’nın yaklaşık 15 kilometre dışında küçük balıkçı köyü Cojimar… Hemingway  bu küçük balıkçı köyündeki Finca la Vigia olarak evinde 10 yıl yaşamış.  Ev ziyaretçilere açık. Misafir odalarından banyosuna kadar her yerde kitaplar olan bu evde bir diğer dikkat çeken nokta ise Hemingway’in av tutkusunu ortaya koyan hayvan başları. Evin bahçesinde kedilerinin mezarları ve balığa çıkarken kullandığı teknesi El Pilar‘ı da görebilirsiniz.

Cojimar

Küba Gezilecek Görülecek Yerler

Öncelikle dar sokakları, samimi insanları ve kolonyal tarzı binaları ile Küba’nın başkenti Havana’ya bayılacaksınız. Ve Havana’daki ilk durağınız küçük ve şirin kafeleri, ağızlarında puroları ile renkli Küba insanları ve size at arabasıyla şehir turu yaptırmak isteyen insanları ile Katedral Meydanı olmalıdır.

Katedral Meydanı’nda kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında San Cristobal de la Habana Katedrali ve Amerikalı meşhur yazar Ernest Hemingway’in Havana’da müdavimi olduğu La Bodeguita del Medio isimli barı da bulunmaktadır.

Havana’nın önemli meydanlarından Plaza de Armas’da ise El Templete Tapınağı’nı, Castillo de la Real Fuerza Kalesi’ne ve Havana Kent Müzesi’ne mutlaka uğramalısınız.

Plaza de Armas Meydanı

Küba denince hemen herkesin aklına gelen Devrim Meydanı’nı gezmemek kesinlikle olmaz. Che ve Camilo’nun siluetinin bulunduğu binalar ve Jose Marti Anıtı kesinlikle görülmeye değerdir.

Havana’da Kristof Kolomb’un Mezarlığı, Morro Kalesi ve Havana Club Rom Müzesi de gezmeniz gereken yerler arasındadır.

Plajları ile ünlü Küba’nın güzel şehri Trinidad’da ise sizi önemli ayrıcalıklar bekliyor olacaktır. Karayipler’de denize girmek gibi bir ayrıcalığa erişmek isterseniz şayet Ancon Plajı tüm ihtişamı ile sizleri beklemektedir.

Küba turlarını incelemek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir