Hayatın Kaynağı Nehir Turları

Nehirler dünyamıza hayat, güzellik ve zenginlik katan doğanın en önemli mucizelerinden biri. Tarih boyunca insanlar nehirlerin etrafında yaşam alanları oluşturdular, nehir kenarlarında ağladılar, güldüler, mutlu oldular.  Yani, nehirler onlara her zaman yaşam getirdi…

İnsanlık tarihine baktığımızda biz insanlara ev olmuş, memleket olmuş tüm önemli şehirlerin nehirler etrafında kurulduğunu görüyoruz. Paris, Londra, Viyana, Amsterdam, Köln, Kahire, Bangkok, Roma, St. Petersburg, Belin, Üsküp, Lizbon, Basel, Chicago bunlara sadece birkaç örnek.

Bir şehrin içinden nehir geçiyorsa o şehir her daim insanların ilgisini çekiyor, masalsı bir ambiansı oluyor ve insanlar bu şehirleri mutlaka ama mutlaka görmek istiyor. Son yıllarda nehirler etrafındaki şehirleri, tüm ihtişamı ve görkemiyle görme şansını konuklarına sunan gemiyle nehir turları seyahat severler tarafından çok ilgi görüyor. Gemi turlarının en keyifli ve özel rotalarından biri olan nehir kıyıları, konuklarını tarih, mimari ve doğal güzelliklerle dolu eşsiz bir yolculuğa davet ediyor.

Gemiyle Nehir turlarının en önemli ve en fazla tercih edilen rotaları Avrupa’nın en önemli şehirlerine ev sahipliği yapan Ren Nehri ve Tuna Nehri Turları. Bu yazımızda da bu turların rotalarından ve gemiyle seyahat ederken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettik.

Gemiyle Ren Nehri:

İsviçre Alpleri’nden doğan Fransa’dan geçerek, Almanya ve Hollanda topraklarından Kuzey Denizi’ne dökülen Ren Nehri, yemyeşil vadileri, orta çağdan günümüze uzanan kasaba ve şatolarıyla konuklarına eşsiz bir gezi sunuyor. 1320 km uzunluğundaki Ren, içinden geçtiği şehirlere bereket ve bolluk taşıyor, bir masal diyarını andırıyor; yüksek çan kuleli kiliseleri, rengarenk çiçeklerle bezeli yerel evleri, tepeler üzerine kurulu üzüm bağları, dar yolları ve samimi kasaba hayatıyla ziyaretçilerini kendi atmosferi içerine alıyor. Tüm bu özellikleriyle 2002 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak tanınan Orta Ren Vadisi geçmişten günümüze prenslere, prenseslere özel pek çok hikâyeyi kulaklarınıza fısıldıyor.

Ren Nehri

Gemiyle Tuna Nehri

Nehir turlarına en keyifli ve en güzel seyahat güzergâhlarından biri olan Tuna Nehri, 10 ülkenin içinden akıyor. Geçtiği her ülkenin kültürüne, ekonomisine ve yaşamına yön veren, hayat katan Tuna Nehri üzerinde Kelheim ve Karadeniz arasında birbirinden renkli şehirlere açılan 78 liman bulunuyor.

Geçtiği her ülkede bambaşka bir atmosfere bürünen Tuna, 10 ülkenin kiminde hüznü, kiminde geçmişindeki savaşları bazılarında ise mutluluğu ve baharı çağrıştırıyor. Avrupa kıtasının en uzun nehri hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ünlü pek çok limanıyla eşsiz bir seyahat vadediyor.

Bugün 10 ülkenin içinden akan ve geçmişte pek çok ülkenin sınırlarını aşan nehrin ortaya çıkışının da oldukça farklı bir hikayesi var. Tuna Nehri’nin, Schwarzwald bölgesinin Donaueschingen şehrinde,Fürstenberg Sarayı’nın bahçesinde etrafı havuzla çevrili küçük bir kaynaktan çıktığı söyleniyor.

Tuna Nehri turlarında olmazsa olan noktalar Viyana, Budapeşte ve Salzburg’tur. Bu şehirlerde Viyana’da vals izlemeden ya da vals yapmadan, bir çok şehirden geçmesine rağmen nehir, en çok özdeşleştiği il olan Budapeşte’de  gulaş çorbası içmeden, Salzburg’un ünlü oyuncak müzesi Spielzeug Museum’u gezmeden nehir turunuzdan dönmeyin.

Tuna Nehri

Gemi yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler:

  • Geminin uğradığı limanları ve o limanlarda kalış sürelerini iyi kontrol edin.
  • Geminin başındaki kabinler makine dairesinden uzak oldukları için sessizdir ama dalgada sallanmayı daha fazla hissedersiniz. Bütçenize ve tercihlerinize göre oda seçimi yapın.
  • Cruise Kartınızı kaybetmeyin. Gemilerin çoğunda kimlik, kredi kartı ve oda anahtarı olarak geçen bu kartı iyi saklayın. Bu kartla gemiye girip çıkıyorsunuz. Odanızın kapısını genelde bu kart açıyor. Geminin alışveriş merkezinde, barlarda, restoranlarda, ekstra her harcamanızda nakit yerine bu kartı kullanıyorsunuz.
  • Gemiye erken gelmeye çalışın.
  • Yanınıza koyu takım elbise ve kokteyl elbisesi alın.
  • Gemideki programların, varılacak limanlarla ilgili bilgilerin ve etkinliklerin yazıldığı günlük gazete bir gece öncesinden odanıza bırakılıyor.
  • Ücretsiz oda servisinden yararlanın.

Gemiyle Hangi Mevsimde Nereye Gitmeli?

Gemi turlarında seçenekler çok fazla, aylara göre ideal rotalar ise genel olarak şöyle;

* Mayıs – ekim ayları arası Akdeniz ve Britanya için ideal zamanlar.

* Haziran – temmuz – ağustos aylarında Norveç Fiyortları, İskandinavya, Baltık Başkentleri ve Alaska ziyaret edilebilir.

* Ekim – mart ayları arası Güney Yarım Küre’de yaz olduğundan Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Karayipler, Antarktika ilginç olabilir. Mısır’da Kızıldeniz ve Nil turları da diğer alternatiflerden.

Gemi Turuyla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir