Hayatın Kaynağı Nehir Turları

Nehirler dünyamıza hayat, güzellik ve zenginlik katan doğanın en önemli mucizelerinden biri. Tarih boyunca insanlar nehirlerin etrafında yaşam alanları oluşturdular, nehir kenarlarında ağladılar, güldüler, mutlu oldular.  Yani, nehirler onlara her zaman yaşam getirdi…

İnsanlık tarihine baktığımızda biz insanlara ev olmuş, memleket olmuş tüm önemli şehirlerin nehirler etrafında kurulduğunu görüyoruz. Paris, Londra, Viyana, Amsterdam, Köln, Kahire, Bangkok, Roma, St. Petersburg, Belin, Üsküp, Lizbon, Basel, Chicago bunlara sadece birkaç örnek.

Bir şehrin içinden nehir geçiyorsa o şehir her daim insanların ilgisini çekiyor, masalsı bir ambiansı oluyor ve insanlar bu şehirleri mutlaka ama mutlaka görmek istiyor. Son yıllarda nehirler etrafındaki şehirleri, tüm ihtişamı ve görkemiyle görme şansını konuklarına sunan gemiyle nehir turları seyahat severler tarafından çok ilgi görüyor. Gemi turlarının en keyifli ve özel rotalarından biri olan nehir kıyıları, konuklarını tarih, mimari ve doğal güzelliklerle dolu eşsiz bir yolculuğa davet ediyor.

Gemiyle Nehir turlarının en önemli ve en fazla tercih edilen rotaları Avrupa’nın en önemli şehirlerine ev sahipliği yapan Ren Nehri ve Tuna Nehri Turları. Bu yazımızda da bu turların rotalarından ve gemiyle seyahat ederken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettik.

Gemiyle Ren Nehri:

İsviçre Alpleri’nden doğan Fransa’dan geçerek, Almanya ve Hollanda topraklarından Kuzey Denizi’ne dökülen Ren Nehri, yemyeşil vadileri, orta çağdan günümüze uzanan kasaba ve şatolarıyla konuklarına eşsiz bir gezi sunuyor. 1320 km uzunluğundaki Ren, içinden geçtiği şehirlere bereket ve bolluk taşıyor, bir masal diyarını andırıyor; yüksek çan kuleli kiliseleri, rengarenk çiçeklerle bezeli yerel evleri, tepeler üzerine kurulu üzüm bağları, dar yolları ve samimi kasaba hayatıyla ziyaretçilerini kendi atmosferi içerine alıyor. Tüm bu özellikleriyle 2002 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak tanınan Orta Ren Vadisi geçmişten günümüze prenslere, prenseslere özel pek çok hikâyeyi kulaklarınıza fısıldıyor.

Ren Nehri

Gemiyle Tuna Nehri

Nehir turlarına en keyifli ve en güzel seyahat güzergâhlarından biri olan Tuna Nehri, 10 ülkenin içinden akıyor. Geçtiği her ülkenin kültürüne, ekonomisine ve yaşamına yön veren, hayat katan Tuna Nehri üzerinde Kelheim ve Karadeniz arasında birbirinden renkli şehirlere açılan 78 liman bulunuyor.

Geçtiği her ülkede bambaşka bir atmosfere bürünen Tuna, 10 ülkenin kiminde hüznü, kiminde geçmişindeki savaşları bazılarında ise mutluluğu ve baharı çağrıştırıyor. Avrupa kıtasının en uzun nehri hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ünlü pek çok limanıyla eşsiz bir seyahat vadediyor.

Bugün 10 ülkenin içinden akan ve geçmişte pek çok ülkenin sınırlarını aşan nehrin ortaya çıkışının da oldukça farklı bir hikayesi var. Tuna Nehri’nin, Schwarzwald bölgesinin Donaueschingen şehrinde,Fürstenberg Sarayı’nın bahçesinde etrafı havuzla çevrili küçük bir kaynaktan çıktığı söyleniyor.

Tuna Nehri turlarında olmazsa olan noktalar Viyana, Budapeşte ve Salzburg’tur. Bu şehirlerde Viyana’da vals izlemeden ya da vals yapmadan, bir çok şehirden geçmesine rağmen nehir, en çok özdeşleştiği il olan Budapeşte’de  gulaş çorbası içmeden, Salzburg’un ünlü oyuncak müzesi Spielzeug Museum’u gezmeden nehir turunuzdan dönmeyin.

Tuna Nehri

Gemi yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler:

  • Geminin uğradığı limanları ve o limanlarda kalış sürelerini iyi kontrol edin.
  • Geminin başındaki kabinler makine dairesinden uzak oldukları için sessizdir ama dalgada sallanmayı daha fazla hissedersiniz. Bütçenize ve tercihlerinize göre oda seçimi yapın.
  • Cruise Kartınızı kaybetmeyin. Gemilerin çoğunda kimlik, kredi kartı ve oda anahtarı olarak geçen bu kartı iyi saklayın. Bu kartla gemiye girip çıkıyorsunuz. Odanızın kapısını genelde bu kart açıyor. Geminin alışveriş merkezinde, barlarda, restoranlarda, ekstra her harcamanızda nakit yerine bu kartı kullanıyorsunuz.
  • Gemiye erken gelmeye çalışın.
  • Yanınıza koyu takım elbise ve kokteyl elbisesi alın.
  • Gemideki programların, varılacak limanlarla ilgili bilgilerin ve etkinliklerin yazıldığı günlük gazete bir gece öncesinden odanıza bırakılıyor.
  • Ücretsiz oda servisinden yararlanın.

Gemiyle Hangi Mevsimde Nereye Gitmeli?

Gemi turlarında seçenekler çok fazla, aylara göre ideal rotalar ise genel olarak şöyle;

* Mayıs – ekim ayları arası Akdeniz ve Britanya için ideal zamanlar.

* Haziran – temmuz – ağustos aylarında Norveç Fiyortları, İskandinavya, Baltık Başkentleri ve Alaska ziyaret edilebilir.

* Ekim – mart ayları arası Güney Yarım Küre’de yaz olduğundan Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Karayipler, Antarktika ilginç olabilir. Mısır’da Kızıldeniz ve Nil turları da diğer alternatiflerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir