Haruki Murakami’nin Yol Müzikleri

Yolculuğa çıktığınızda ya elinizde bir kitap ya da kulağınızda güzel bir müzik olmalı. Güzel bir müzik olmalı diyorsan Japon yazar Haruki Murakami‘nin kitaplarında geçen müzikleri yol müzikleri olarak derledim:

Brook Benton-Rainy Night in Georgia 

19 Eylül 1931’de Güney Carolina doğumlu Brook Benton özellikle 60’lı yılların başında büyük bir çıkış yapmıştır. İkinci büyük çıkışını da 70’li yıllarda işte bu şarkıyla yapmıştır. Brook Benton’un ”Rainy Night in Georgia” isimli şarkısı Haruki Murakami’nin de yol müzikleri listesindedir. Ayrıca kitabında da bu şarkı geçiyor.

Beach Boys-California Girls

Beach Boys 60’lı yıllar Amerika’sının en popüler rock grubu. En ilginci de grubun 3 kardeş, 1 kuzen ve okul arkadaşlarıyla kurulmuş olmasıdır. Grup zamanla dağılmış olsa da ismini ayrı ayrı günümüzde kullanıyorlar. Beach Boys’un bu şarkısı da Haruki Murakami’nin listesinde.

Beethoven – Piano Concerto No.3 in C minor Op.37 I: Allegro con brio

Haruki Murakami demek edebiyattan sonra müzik demek, klasik müzik demek… Murakami’nin yol müzikleri listesinde bir klasik müzik olmasaydı olmazdı.

Miles Davis – A Gal in Calico

Amerika’nın en ünlü caz trompetçisi olan Miles Davis’e Haruki Murakami hem müzik listesinde hem de kitaplarında yer veriyor. Miles Davis’in Ölüm Asansörü filmine yaptığı müziği de dinlemelisiniz.

Elvis Presley-Return To Sender 

Dünya müziğinin ve Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley’i de tabii ki Haruki Murakami’nin de listesinde. Presley’in şöhreti ve ünü hayatını kaybedeli uzun yıllar olmasına rağmen hala devam ediyor. Elvis Presley‘siz bir müzik listesi, hele ki yol müzikleri listesi olmaz.

Sly & The Family Stone- Everyday People

Sly & The Family Stone, 70’li yılların en eğlenceli müzik yapan funk grubudur. Üyelerinin siyah beyaz karışık olması da sembolik olarak bir siyasi devrim olarak görülmelerine neden olmuştur. Ayrıca o dönemde Miles Davis en çok dinlediği grubun Sly & The Family Stone olduğunu söylemiş.

The Beatles-Long and Winding Road 

Haruki Murakami’nin kitaplarında da sık sık rastlağım The Beatles grubu John Lennon’un önderliğindeki efsane bir İngiliz grubu. The Beatles dinlemeden müzik dinledim demeyin.

Frank Sinatra-South Of the Border 

Haruki Murakami’nin en çok dinlediği ve kitaplarında en çok adı geçen şarkılar Frank Sinatra‘ya ait. Kim Frank Sinatra dinlemeden durabilir ki… Hele de bir caz sever.

Ella Fitzgerald-It’s Only a Paper Moon 

Caz müzik aşığı olan Haruki Murakami zamanında eşiyle beraber bir caz bar açıp işletmiş. Barda en çok çaldığı şarkılardan biri de Elle Fitzgerald’a aitmiş. Murakami’nin yol müziklerinde de olmazsa olmaz sanıyorum.

Ryuichi Sakamoto-Merry Christmas Mr Lawrence

Murakami’nin yol müzikleri listesinde Japonya’nın ünlü bestecisi Ryuichi Sakamoto da bulunuyor. Japonya’da çok popüler olan Sakamoto genellikle film müzikleri besteler. Özellikle yolda kitap okumayı seviyorsanız Ryuichi Sakamoto’nun müzikleri bir harika bunun için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir