Harika Bir Kış Tatili İçin 8 Öneri

Kışın bütün ihtişamıyla kendini hissettirdiği şu günlerde hele bir de yarıyıl tatili yaklaşırken, hemen hepimiz ipek gibi yağan ve yeryüzünü bembeyaz bir örtü gibi kaplayan karı ve kış tatilini düşlemeye başladık.

Kış mevsimini benzersiz kılan kar yağmaya başladığında hepimizde mutluluk ve yola düşme dürtüsü uyandırıyor. Kış tatili deyince de aklımıza aslında hep aynı şey geliyor, bembeyaz bir örtüyü andıran kar ve kar tatili… Karla kaplı dağlarda kayak ve yürüyüş yapmak, ya da sadece bembeyaz karın tadını çıkarmayı kim istemez ki… Keyifli ve benzersiz bir tatil geçirmeniz için kış tatiline çıkmadan önce ve tatil sırasında yapılması gereken ufak püf noktalarını sizler için hazırladık.

1.Tatil tercihinizi önceden belirleyin

Kış tatili yapmak istiyorsunuz, ama tatilde kayak yapmayı mı, karla kaplı yollarda trekking yapmayı mı ya da şömine başında sıcacık sohbetler ederek, leziz yemeklerin tadını mı çıkarmayı tercih ediyorsunuz. Öncelikle nasıl bir tatil istediğinize karar vermeli ve bu tercihiniz doğrultusunda konaklama alternatiflerinizi belirlemelisiniz.

Kış Tatili Önerileri

2.Bütçenizi efektif kullanın

Geçmişten gelen kış tatili pahalıdır imajı yavaş yavaş yıkılmaya başlasa da şu bir gerçek ki, kış tatili için yaz tatiline göre daha fazla konaklama ve ulaşım bedelleri ödeniyor. Tatilinizi daha ekonomik hale getirmek için zamanınızı doğru kullanın, tatil tercihinizi ve tercihinize uygun noktaları belirledikten sonra detaylı bir araştırma yaparak, uygun uçuş ve konaklama alternatiflerinizi belirleyin. Çok erkenden rezervasyonlarınızı yaptırın.

3.Erken rezervasyonu kaçırdıysanız üzülmeyin

Evet bütçenizi efektif kullanmak için erken rezervasyon yapmak önemli, fakat yoğunluk nedeniyle bu fırsatı kaçırdıysanız üzülmeyin. Hayalinizdeki kış tatilini yapabilirsiniz. Özellikle online tatil platformlarının son dakika kampanyalarını takip edin. Bütçenize uygun tatil seçeneklerini bulabilirsiniz.

Kışın Kayak Keyfi

4.Alternatif destinasyonları gözden kaçırmayın

Hem Türkiye’de hem de dünyada daha çok bilinen kış turizm merkezlerine alternatif olarak farklı kış turizm merkezlerini de tercih edebilirsiniz. Türkiye’de Kastamonu-Ilgaz, Antalya-Saklıkent, Gümüşhane-Zigana, Ağrı-Bubi Dağı, Erzincan-Ergan Dağı, Trabzon-Çakırgöl, Burdur-Salda gibi kış turizm merkezlerini tercih edebilirsiniz. Dünyada ise; Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Slovenya gibi ülkeler tatiliniz için alternatif olabilir.

5.Bavulunuzu hava şartlarına göre hazırlayın

Kış tatilinin en zoru bavul hazırlamak biliyoruz. Bavulunuzu kalacağınız gün ve hava şartlarına göre hazırlayın. Kullanışlı ve farklı alternatiflerde kullanabileceğiniz, çok katlı olarak giyinebileceğiniz kazak ve üstleri tercih edin.

6.Kayak yapmayı ciddiye alın

En zevkli hobiler arasında yer alan kayak, aynı zamanda oldukça yorucu ve detayları olan bir spor. Daha önce hiç kaymadıysanız ve ilk defa deneyimleyecekseniz mutlaka eğitmenlerden destek alın.  Kayak ayakkabılarınızı nasıl giyeceğiniz, nasıl bağlayacağınız, nasıl düşeceğiniz ve dengede nasıl kalacağınız konusunda mutlaka ders alın.

Snowboard

7.Kayak malzemelerinizi doğru seçin

Kayak yapmaya başlamadan önce malzeme seçiminizi dikkatli yapmalısınız. Bu konuda uzman birine danışarak, önerilerini alın. Ayağınızı sıkan ya da ayağınıza bol gelen kayak botlarını tercih etmeyin. Kayağınızın boyunuza uygun olması özen gösterin. Kullanabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz bir kayağı tercih edin.

8.Sağlığınıza dikkat edin

Enerji ihtiyacınızı karşılayacak ve içinizi ısıtacak besinler tercih edin. Ağır etli ve yağlı yiyecekler tüketmeyin. Kayak yaparken vücut sıvı kaybeder bu nedenle bol su içmeye özen gösterin. Güvenliğiniz için, kask, koruyucu dizlik ve bileklik kullanın. 2 bin metre yükseklikten itibaren görülmeye başlayan bulantı, baş dönmesi, nefes darlığı gibi durumlarda bulunduğunuz yerden daha az yüksekliğe doğru inin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir