Hamilelerin Tatilde Dikkat Etmesi Gerekenler

Bebeğim Geliyor, Tatile Gitmeli miyim?

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Herkese tatil planlarını şimdiden yapmaya başladı. Hatta çoktan tatile gidenlerimiz bile var.  Bu yıl da denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarmak ya da tarihin derin izlerinde serüvene çıkmak isteyenler planlarını yapıyorlar. Peki hayatının en keyifli dönemini geçiren ve minik yavrusunu kucağına almak için sabırsızlanan hamileler için tatil nasıl olacak? Özellikle hamileliğinin son dönemini yaşayan birçok anne adayı için yaz demek, sıcak ve kabus demek. Anne adaylarımız tatil çıkarken nelere dikkat etmeliler? Uçak ya da uzun saatler süren otobüs, araba yolculuklarına çıkabilirler mi? Yanlarına neler almalılar ya da hangi kontrolleri yaptırmalılar? İşte cevaplar…

Hamilelikte Tatil

Genellikle hamileliğin ilk aylarında, eğer herhangi bir sağlık sorunu da yoksa seyahat için de bir engel bulunmuyor. Yine de seyahatin yapılacağı mekanın uzaklığı, hangi taşıtla buraya gidileceği, aracın seçimi, araç içi konfor gibi durumları önceden tespit etmek de fayda var. Yolculuk sırasında başınıza gelebilecek olası durumları önceden düşünerek hareket ederseniz çok daha rahat seyahat edebilirsiniz. Uzmanlar genellikle hamileliğin 14-28. haftaları arasında belirlenmiş bir sağlık sorunu yoksa anne adayının seyahatinin önünde herhangi bir engel olmadığında hemfikirler.

Araç İçi Konfora Dikkat

Otobüs ya da otomobil gibi kara araçlarını tercih edecekseniz hem kendiniz hem de büyümekte olan minik bebeğinizin konforu için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın. Öncelikle ne kadar uzağa gidecekseniz gidin ya da uzun saatler yolculuk ederseniz edin, mutlaka 1,5-2 saatte bir küçük molalar vererek kendinizi dinlendirin. Uzun mesafeli yolculuklarda otomobilden inerek ya da otobüsün koridorunda birkaç adım atmanızda büyük yarar var. Bu hareket, kan dolaşımınızı düzenleyerek sizi ve bebeğinizi rahatlatacaktır. Yine dikkat etmeniz gereken önemli bir kural, eğer otomobilin önünde oturacaksanız emniyet kemerinizin çok sıkı olmamasına ve karnınıza baskı yapmamasına özen gösterin. Rahat giysiler giymeyi, araç içinde kullanabileceğiniz ve belinizle başınıza destek olacak küçük bir yastık almayı unutmayın. Araç içi konfor sizin için çok önemli. Bu yüzden hızlı giden şoförlere küçük bir uyarımız var; annemizi ve minik bebeğimizi çok sarsmadan götürmek gerekiyor. Onları sarsmamaya özen gösterin.

Hamileler İçin Araba İçi Konfor

– Emniyet kemerinin karnınızın üstünden değil altından geçmesini sağlayın,

– Kemerin kalçalarınızın hizasında olmasına dikkat edin,

– Emniyet kemeri omuz kısmı bağlandığında tam göğüs arasında olmalıdır,

– Kemerin boyun hizanızda olması tehlikelidir.

Uçakla Seyahat Edebilir miyim?

Bir anne adayı olarak sizi uçakla seyahat etme konusunda kısıtlayan hiçbir durum bulunmuyor.  Sadece doktorunuzun kontrolünde olmanız ve kronik bir sağlık sorununa sahip olmamanız yeterli. Havayolu şirketlerinin de bu konuda oldukça sıkı kuralları var. Şirketlerin büyük çoğunluğu, havada gerçekleşecek bir doğum riskine karşı 35-36. haftadan sonra genelde hamileleri uçuşa kabul etmiyorlar. 28 haftadan büyük hamileler içinse doktor raporu istiyorlar. Bunlar uluslararası havacılık kuralları gereği konulan sınırlar. Ancak sizin erken doğum, yüksek tansiyon, diyabet, kanama vb. risk taşıyan bir durumunuz yoksa uçak yolculuğu yapmanızda hiçbir sakınca yok.

Hamileler İçin Uçak Seyahati

Uçak yolculuklarında dikkat edilecekler:

– Uzun süreli uçuşlarda kan dolaşımını rahatlatmak için 2 saatte bir birkaç adım atın, biraz yürüyün.

– Kemerinizi gerekli durumlar mutlaka takın ancak karın bölgenize baskı yapmamasına özen gösterin.

– Havalimanına girerken güvenlik kapılarından geçmeyin. Bunun için güvenlik görevlilerinden destek alabilirsiniz.

– Uçuş sırasında ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri aldığınızdan emin olun.

– Bol bol sıvı tüketmeye gayret edin. Ancak su için, çay ya da kahve değil.

– Ani ağrılar, ishal, ateş, şişlik, kusma vb. bir şikayetinizde hızla kabin görevlileri ile iletişime geçin.

Herkes Denize Giriyor, Ya Ben?

Hamilelik döneminde spor yapmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir. Hele de bu spor yüzme ise… Yine bunu engelleyecek bir sağlık sorununuz yoksa yüzebilirsiniz. Ancak atlamalar, dalmalar, kaydıraklar, su oyunlarını biraz ertelemek kaydıyla. Havuza da girebilirseniz ancak mümkünse denizi tercih edin. Bu hem suyun temizliği hem de dik merdivenler yerine sahilden daha rahat girmeniz için önemlidir. Havuzları temiz tutmak için birçok kimyasal kullanılmaktadır. Genelde bunların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri pek yoktur, ancak tedbirli olmakta fayda var. Yine yüzerken kendinizi çok zorlamayın.

Hamilelikte Denize Girme

Güneşlenebilir miyim?

Hamilelik döneminde tatille ilgili en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri güneşte geçireceğiniz vakittir. Uzmanların bu konuda çok net uyarıları bulunmakta. Üstelik sadece hamileler için değil, herkes için. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmayın. Gölgede oturabilirsiniz, ancak bunun da süresini çok uzatmamaya özen gösterin. Bol sıvı alın, cildinize uygun koruyucular sürün. Mutlaka gözlük ve şapka takın.

Otelle İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir